N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

Facebook Gmina Mucharz

Nasi harcerze na obozie w Pogorzelicy. Obóz Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP

GOKiC Mucharz

Rezerwacja kortów

Koronawirus - informacje i zalecenia

Solidarni z Ukrainą!

100 lat niepodległości

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
274
1099
6685
6685
59181
6418102

Szlakiem mucharskiego powsinogi

W roku 2014 Mucharz obchodził 760-lecie lokacji. Zapraszamy do wędrówki po wiosce, a jednocześnie do poznawania całej Gminy Mucharz, jednej z najstarszych w Małopolsce. Każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie i może zaplanować własny szlak turystyczny.

Dorota Polan, Robert Kadela

Mapa "Gmina Mucharz, szlakiem mucharskiego powsinogi"

OBIEKTY SAKRALNE

1. Kościół pw. Św. Wojciecha BM w Mucharzu - konsekrowany przez biskupa Albina Sasa Dunajewskiego został wybudowany w latach 1835-1868. Znajdują się w nim od niedawna relikwie Św. Wojciecha, które podarowała parafii Katedra Gnieźnieńska. Odbywają się tutaj w ciągu roku dwa odpusty parafialne: 23 kwietnia w Święto Wojciecha Biskupa Męczennika i 7 października w Święto Matki Bożej Różańcowej. Obok kościoła znajduje się kaplica rodowa Knezków oraz właściciela Jaszczurowej i Mucharza Franciszka Thetschla. Przy kościele stoi także kamienna figura Św. Wojciecha pochodząca prawdopodobnie z XIX wieku oraz pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II z tablicą upamiętniającą wizytację mucharskiej parafii przez biskupa Karola Wojtyłę w 1959 r.

2. Cmentarz choleryczny – znajduje się na terenie lasu mucharskiego, zwanego też plebańskim. Zostało tu pochowanych 1122 mieszkańców Mucharza, ofiar epidemii cholery, która spustoszyła wieś w roku 1847. W miejscu pochówku postawiono pamiątkowy żelazny krzyż.

3. Kapliczka MB Różańcowej (Kapliczka Królowej Różańca Świętego) - poświęcona w 1903 roku, stała do 2012 roku w centrum wsi Skawce. Obecnie przeniesiona na nowe osiedle Skawiec. Na kamiennym cokole znajduje się tablica z napisem: „Królowo Różańca Świętego módl się za nami. Fundatorowie Gmina Skawce. Rok 1903."

 4. Kaplica Świętego Rafała Kalinowskiego w Jaszczurowej – należąca do mucharskiej parafii, wybudowana w latach 1983 - 1993.; 20 listopada, w Święto Rafała Kalinowskiego, odbywa się tu odpust.

5. Kaplica Św. Huberta - kaplica Koła Łowieckiego „Cietrzew", położona w lesie, przy drodze z Jaszczurowej Pętli na Leskowiec. Raz w roku, w święto św. Huberta, patrona myśliwych i leśników, odprawiana jest tutaj msza święta.

6. Kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia w Świnnej Porębie – kościół parafialny, oddany do użytku w 1999 r.; odpust odbywa się tu w ostatnia niedzielę sierpnia lub pierwszą niedzielę września.

7. Kaplica w Świnnej Porębie – kaplica mszalna pw. Matki Bożej Pocieszenia, wybudowana w 1910 r.; wewnątrz kaplicy podziwiać można dwie rokokowe rzeźby biskupów w strojach liturgicznych, należące niegdyś do kaplicy dworu w Jaszczurowej.

8. Kaplica pw. Matki Bożej Różańcowej w Kozińcu – kaplica pochodzi z 1880 r.; przebudowywana była w 1980 r. i 1991 r. Należy do parafii Świnna Poręba. Odpust odbywa się tu 7 października, w Święto Matki Bożej Różańcowej.

9. Grota Wierchy - została wybudowana dla upamiętnienia wędrówek ks. Karola Wojtyły na Leskowiec. Usytuowana przy dawnym turystycznym szlaku czerwonym, wiodącym ze Skawiec na Leskowiec. Szlakiem tym miał wędrować w październiku 1953 i w styczniu 1954 roku właśnie ksiądz Karol Wojtyła. Obecnie prowadzi do niej żółty szlak spod kościoła w Mucharza.

SZKOŁY I ZBIORY MUZEALNE

10. Zespół Szkół w Jaszczurowej (Gimnazjum im. Janiny Barbary Górkiewiczowej, Szkoła Podstawowa) – nowa szkoła, otwarta 2 grudnia 1995 r.; początkowo mieściła się tu szkoła podstawowa, a od 2000 r. również gminne gimnazjum, które 24 marca 2007 r. przyjęło imię Janiny Barbary Górkiewiczowej, pisarki i poetki. W gimnazjum mieści się izba pamięci poświęcona patronce. Zgromadzono tu liczne pamiątki związane z życiem i twórczością pisarki oraz regionalne eksponaty.

11. Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Mucharzu – została otwarta 1 września 1999 r., wybudowana w zamian za szkoły w Mucharzu i Skawcach. 17 października 2006 r. nadano jej imię Ojca Świętego Jana Pawła II. W szkole obejrzeć można materiał zabytkowy z epoki kamienia, pochodzący z odkryć archeologicznych prowadzonych na terenie Gminy Mucharz w związku z budową zbiornika wodnego Świnna Poręba (są to m.in. narzędzia wykonane z krzemienia i innych rodzajów skał, fragmenty naczyń ceramicznych, pozostałości cmentarzysk: popielnice, amfory, czerpaki, czarki, miseczki). Przy szkole wybudowano kompleks sportowy „Orlik".

12. Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Świnnej Porębie – nowy budynek z nowoczesnym zapleczem sportowym został oddany do użytku 1 września 2005 r. W szkole zgromadzono materiał zabytkowy epoki kamienia, pozyskany z odkryć archeologicznych, jakie prowadzono na terenie gminy w związku z budową zbiornika wodnego Świnna Poręba.

ZABYTKI I MIEJSCA PAMIĘCI

13. Dwór klasycystyczny w Jaszczurowej – wybudowany w II poł. XIX w. był własnością rodziny Thetschlów - ostatnich właścicieli dóbr Jaszczurowej i Mucharza. Obecnie pełni funkcję mieszkalną. Wcześniej dobra jaszczurowskie należały kolejno do Dominika Kneska, Józefa Pisarzewskiego i rodziny Wilkońskich. 

Dwór secesyjny w Jaszczurowej - zbudowany około 1908 r. dwór należał do rodziny Thetschlów aż do 1945 r. Po wojnie został adaptowany na Państwowy Dom Dziecka im. Jana Brzechwy. Obecnie niezamieszkany. Otoczony parkiem z rzadkimi okazami drzew (m.in. daglezje, jesiony, wiązy).

14. Obelisk – wykonany z piaskowca wydobytego w pobliskim kamieniołomie, od 1988 roku stoi obok kościoła parafialnego w Mucharzu, upamiętniając Odzyskanie przez Polskę Niepodległości w 1918 roku. Na umieszczonej tablicy widnieje napis: „Wieczna chwała bohaterom walki z zaborcami o Odzyskanie Niepodległości Polski w 1918 r. Obelisk ten jako symbol pamięci i patriotyzmu dla pokoleń w 70. rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski ufundowało społeczeństwo Mucharza".

15. Tablica pamiątkowa w Skawcach – upamiętnia przeprowadzoną w nocy z 29 na 30 grudnia 1944 roku przez dziewięcioosobowy pluton AK „Kurniawa" pod dowództwem por. sap. inż. Tadeusza Studzińskiego („Jędrzejewski") i sowiecki oddział „Walka" lejtnanta Konstantego Piotrowicza Żuka akcję dywersyjną na most kolejowy w Skawcach, kiedy to partyzanci wysadzili trzyprzęsłowy most na Skawie, zatrzymując ruch kolejowy na linii Skawina-Sucha na 18 dni. Tablica, pierwotnie umieszczona na budynku stacji kolejowej w Skawcach, została odsłonięta 29 kwietnia 1984 r., obecnie usytuowana obok bloku komunalnego w Skawcach.

16. Tablica pamiątkowa w Świnnej Porębie – tablica inżyniera Antoniego Gronko, odsłonięta w dniu oddania do użytku mostu na rzece Skawie (13 sierpnia 2009 r.). Most nosi imię Antoniego Gronko.

17. Tablica pamiątkowa w Kozińcu – poświęcona poległym w czasie I i II wojny światowej mieszkańcom tej miejscowości, odsłonięta 16 lipca 2000 r. w 460 – lecie powstania Kozińca.

OBIEKTY PRZYRODNICZE I HYDROGRAFICZNE

18. Zbiornik Świnna Poręba (Jezioro Mucharskie) - usytuowany jest na terenach gmin Mucharz, Stryszów i Zembrzyce na długości 11 km. Spowoduje zalanie 1035 ha ziemi. Zapora ma liczyć 604 m długości i 54 m wysokości, szerokość korony wynosi 8 m. Zbiornik będzie pełnił przede wszystkim funkcję przeciwpowodziową ze znaczącym wpływem na ochronę doliny Skawy, doliny Wisły poniżej ujścia Skawy i na ochronę Krakowa.

19. Ptasie wyspy – dwa sztucznie usypane wzniesienia, zaplanowane jako znajdujące się na środku Jeziora Mucharskiego wyspy, przeznaczone m.in. dla ptactwa lęgowego. Przewiduje się zagnieżdżenie na wyspach kormoranów, niektórych gatunków kaczek, czapli czy gęsi.

20. Leskowiec - (922 m), szczyt we wschodniej części Beskidu Małego, zbudowany z piaskowców godulskich z trawiastą kopułą i lasem bukowym. Nieopodal znajduje się schronisko na Groniu Jana Pawła II oraz kaplica górska, w której odbywają się okazjonalnie msze święte. Z Mucharza (Jamnika) najciekawszy szlak turystyczny prowadzi właśnie na Groń Jana Pawła II i Leskowiec (922 m).

21. Mysiorowa Dziura - (Jama) - jaskinia szczelinowa, ma ok. 130 m długości z bocznymi korytarzami na płd.-zach. zboczach Kurczyny na wysokości ok. 350 m n.p.m., na prawym brzegu Skawy, stanowi pomnik przyrody nieożywionej. Niedostępna dla zwiedzających.

22. Las mucharski – występuje w nim od 501 do 600 gatunków roślin na 100 km2. Drzewostany mają zróżnicowany skład gatunkowy i strukturę wiekową, rosną także drzewa – pomniki przyrody. Las porasta strome zbocze Upaliska (góra popularna pod nazwą Prejska), stanowiącego punkt widokowy, z którego podziwiać można Babią Górę, Policę czy pobliski Leskowiec.

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Wybory Sołtysów oraz wybory członków Rad Sołeckich 2024

Wybory samorzadowe

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Strategia Rozwoju Gminy Mucharz na lata 2024-2030 – konsultacje

Gospodarka odpadami komunalnymi

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Aktualna jakość powietrza

Gminny Portal Mapowy

System Informacji Przestrzennej

RODO - polityka prywatności

Zwierzaki poszukują właścicieli

Środki zewnętrzne pozyskane przez Gminę Mucharz

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Mucharzu

Czyste Powietrze

Dolina Karpia

Sprawdź - jak załatwić sprawę

WFOŚiGW

Igrzyska Europejskie Kraków 2023