N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

Facebook Gmina Mucharz

Nasi harcerze na obozie w Pogorzelicy. Obóz Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP

GOKiC Mucharz

Rezerwacja kortów

Koronawirus - informacje i zalecenia

Solidarni z Ukrainą!

100 lat niepodległości

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
74
1791
8002
16119
59380
6305711

Izba tradycji

Izba pamięci Janiny Barbary Górkiewiczowej

Izba pamięci pisarki Janiny Barbary Górkiewiczowej powstała w 2007 roku, mieści się w Szkole Podstawowej w Jaszczurowej.

Izba powstała z inicjatywy ówczesnego Gimnazjum w Mucharzu, które 24 marca 2007 roku przyjęło imię Janiny Barbary Górkiewiczowej i odebrało sztandar. Izba mieści się na parterze w jednej z sal szkoły.

Zbiory

Początkowo na eksponaty złożyły się prywatne zbiory autorki przekazane szkole przez córkę Ewę Dudzińską. Są to: maszyna do pisania, meble i sprzęt domowy, odręczne rysunki, akwarela prof. Jana Sarnickiego, rodzinne fotografie, świadectwa szkolne, legitymacje, odznaczenia, książki oraz charakterystyczna, znana z fotografii chusta.

Od kilku lat w Izbie gromadzone są dodatkowo różne pamiątki sprzed lat, związane z regionem, jak m.in. przedmioty gospodarstwa domowego, sprzęt rolniczy, dokumenty, odznaczenia i fotografie. Wszystkie one wpisują się w świat przedstawiony w utworach literackich Janiny Barbary Górkiewiczowej. W ramach projektu i w oparciu o izbę powstało także archiwum fotograficzne naszej gminy pn. „Wieś na dnie jeziora".

Księgozbiór

W Izbie znajduje się również bogaty księgozbiór regionalny innych autorów: Emila Zegadłowicza, Janiny Brzostowskiej, Edwarda Kozikowskiego czy Józefa Putka. Stale też dokupywane są archiwalne wydania tych autorów.

Wszystkie te zbiory wykorzystywane i udostępniane są głównie młodzieży szkolnej w ramach lekcji z zakresu edukacji regionalnej. W oparciu o Izbę odbywają się także imprezy kulturalne (Noc Bibliotek) i harcerskie (Raj Powsinóg Beskidzkich). Na co dzień Izba dostępna jest w godzinach pracy szkoły.

Publikacje

Materiały i eksponaty zgromadzone w Izbie są wykorzystywane przy tworzeniu publikacji związanych z autorką oraz historią i kulturą regionu. Po 2007 roku powstają też inne publikacje nawiązujące do postaci Janiny Barbary Górkiewiczowej.

Książki

  • Wybór wierszy i opowiadań, wybór i opracowanie Kadela Robert, Polan Dorota, Gimnazjum im. J.B. Górkiewiczowej w Mucharzu, Wydawnictwo Grafikon, Jaszczurowa 2007
  • Janina Barbara Górkiewiczowa, Pisarka z Mucharza pod redakcją Katarzyny Wądolny-Tatar, Kraków-Mucharz 2012
  • Moje śpiewanie, poezja Janiny Barbary Górkiewiczowej, red. Dorota Polan, Robert Kadela, Mucharz 2020
  • Gmina Mucharz dawniej i dziś, Kadela Robert, Polan Dorota, Mucharz 2014
  • Gmina Mucharz dawniej i dziś, Kadela Robert, Polan Dorota, Mucharz 2022 (uzupełnione)

Inne wydawnictwa

  • Janina Barbara Górkiewiczowa, patron Gimnazjum w Mucharzu - wielki patriota, wspaniały pedagog, pisarka, opr. Polan Dorota, w: Carolus, informator niedzielny dekanatów wadowickich i okolicznych parafii, nr 13 (284/103), nr 14 (285/104), nr 15 (286/105), kwiecień 2007
  • Janina Barbara Górkiewiczowa, patron Gimnazjum w Mucharzu, opr. Kadela Robert, w: Carolus, informator niedzielny dekanatów wadowickich i okolicznych parafii, nr 16 (287/106), kwiecień 2007
  • Nowy patron, opr. Polan Dorota, Kadela Robert, w: Wiadomości Powiatowe, regionalny miesięcznik społeczno-informacyjny, nr 4(94), kwiecień 2007
  • Literackie Ślady w Gminie Mucharz. Szlakiem twórców Ziemi Wadowickiej, red. Kadela Robert, Polan Dorota, Wydawnictwo Grafikon, Jaroszowice 2007.
  • Literacki Atlas Polski, Przewodnik turystyczny, red. zbiorowy, Kraków 2007
  • Rocznik Babiogórski, T. 12, Kraków – Zawoja 2010
  • Mała Ojczyzna wobec wielokulturowej Europy, Słupsk 2013
  • Krajobrazy pamięci, pamięć krajobrazu, red. Zofia Budrewicz, Maria Sienko, Kraków 2014
  • Rocznik Babiogórski, T. 15, Kraków – Zawoja 2014
  • Wędruj z nami lasami, polami. 70-lecie powstania 1 Drużyny Harcerskiej im. Księcia Józefa Poniatowskiego, hm. Robert Kadela, phm. Dorota Polan, Mucharz 2016
  • Rocznik Babiogórski, T. 17, Sucha Beskidzka – Zawoja 2016

Janina Barbara Górkiewiczowa

Janina Barbara Górkiewiczowa, powieściopisarka i nowelistka rodem z Mucharza, urodziła się 12 lipca 1921 roku. Była nauczycielką szkół w Jaszczurowej, Mucharzu i Chochołowie, pisarką i autorką uznanych powieści, m.in. „I przyszedł dzień", „A jednak radość", „Szesnaste lato Hanki", „Junak". W 1973 roku został wydany pierwszy tom trylogii „Spłowiałe lata", noszący tytuł „Najmłodszy". Potem ukazały się „Najbliżej ziemi" i tom trzeci „Najdłuższy rok". W 1981 roku w Wadowicach pisarka była współzałożycielem Grupy Literackiej „Nadskawie". W 1983 roku ogłosiła drukiem opowiadania „Imieniny pani Zosi", „Czas przeszły dokonany", następnie wydała szkic literacki pt. „Wieś na dnie jeziora i inne opowiadania" ze wstępem Jacka Kajtocha. Autorka była laureatką wielu znaczących nagród. Zmarła w Mucharzu 29 lipca 1986 roku i jest pochowana na mucharskim cmentarzu wraz z mężem Tadeuszem.

Kontakt

  • Robert Kadela, tel. 506 085 942
  • Dorota Polan, tel. 604 548 619
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Wybory Sołtysów oraz wybory członków Rad Sołeckich 2024

Wybory samorzadowe

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Gospodarka odpadami komunalnymi

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Aktualna jakość powietrza

Gminny Portal Mapowy

System Informacji Przestrzennej

RODO - polityka prywatności

Zwierzaki poszukują właścicieli

Środki zewnętrzne pozyskane przez Gminę Mucharz

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Mucharzu

Czyste Powietrze

Dolina Karpia

Sprawdź - jak załatwić sprawę

WFOŚiGW

Igrzyska Europejskie Kraków 2023