N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

Facebook Gmina Mucharz

Nasi harcerze na obozie w Pogorzelicy. Obóz Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP

GOKiC Mucharz

Rezerwacja kortów

Koronawirus - informacje i zalecenia

Solidarni z Ukrainą!

100 lat niepodległości

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
3065
1561
13583
24331
59528
6254543

Poznajemy Małopolskę Zachodnią

Poznajemy Małopolskę Zachodnią

Na stronie Stowarzyszenia pn. "Co ciekawego w Małopolsce Zachodniej" publikowane są informacje w ramach akcji promującej wydarzenia naszych jednostek samorządu terytorialnego. Link do informacji poniżej:


GMINA BRZEŹNICA

Poznajemy Małopolskę Zachodnią – Dzisiaj Brzeźnica!

Na zakończenie akcji promocyjnej "Poznajemy Małopolskę Zachodnią" zapraszamy do Gminy Brzeźnica położonej na królewskim trakcie z Krakowa na Śląsk. Turyści docenią sielankowy urok wiejskich pejzaży. Lubiący aktywnie spędzać czas mogą wybrać sporty wodne, albo trasy rowerowe. Odnajdziecie u nas zarówno zabytkowe budowle, dziękczynne kapliczki, jak i enklawy przyrodnicze. Polecam udział w organizowanych wydarzeniach gdzie tradycja, kultura i sport integrują pokolenia. Wyjątkowy smak mają lokalne produkty, które warto skosztować. Dynamicznie rozwijająca się gmina proponuje dogodne warunki do zamieszkania - Bogusław Antos Wójt Gminy.

Przyroda obfituje tutaj w atrakcje, a lasy i ścieżka ornitologiczna w Łączanach stanowią atuty o każdej porze roku. Wędrówki ułatwi wiele oznaczonych tras jak: Wiślana Trasa Rowerowa, nordic walking, Szlak Papieski,  ścieżki rowerowe Doliny Karpia.

Wędrówki po gminie mogą być ciekawą inspiracją; zachowane zabytki sztuki sakralnej czy odrestaurowany spichlerz dworski w Brzeźnicy. W Kossowej miłośników militariów i fortyfikacji mogą zaciekawić pozostałości niemieckich schronów wojennych. O dawnych wzniosłych planach żeglugowych świadczy Kanał Galicyjski.

http://www.turystyka.ckbrzeznica.pl/
https://www.brzeźnica.pl/atrakcje-turystyczne-w-gminie-brzeznica

Niniejszy materiał informacyjny opublikowany został w ramach kampanii promocyjnej „Poznajemy Małopolskę Zachodnią" realizowanej przez Stowarzyszenie Forum Małopolski Zachodniej.

GMINA MUCHARZ

Poznajemy Małopolskę Zachodnią – Gmina Mucharz!

Gmina Mucharz to urokliwe miejsce położone we wschodniej części Beskidu Małego w województwie małopolskim. W jej skład wchodzą miejscowości: Mucharz, Jaszczurowa, Koziniec, Skawce, Świnna Poręba i Zagórze. Ukształtowanie terenu, szlaki turystyczne przebiegające przez teren Gminy, obszary leśne oraz czyste środowisko sprzyja rozwojowi turystyki pieszej i rowerowej.

Wokół rozciąga się szereg szczytów górskich, a z Mucharza najciekawszy szlak prowadzi na Groń Jana Pawła II, Leskowiec (922) i dalej na Łamaną Skałę. Na żółtym szklaku dla upamiętnienia wędrówek ks. Karola Wojtyły wybudowano Grotę Wierchy. Ciekawą atrakcją jest Mysiorowa Dziura – jaskinia szczelinowa o dł. 130 m, powstała w skałach piaskowca, położona w miejscowości Zagórze, na południowo-zachodnim zboczu góry Kurczyna (410).

Warto również zobaczyć, kościół pw. Św. Wojciecha w Mucharzu, który został wybudowany w latach 1835-1868. Jednak największym atutem gminy jest Jezioro Mucharskie, które w okresie letnim jest wspaniałym miejscem zarówno do wypoczynku, jak i do uprawiania sportów wodnych.

Po jeziorze kursuje statek „Róża wiatrów", z pokładu którego można podziwiać malownicze wzniesienia: Jaroszowickiej Góry, Upaliska, Kurzyny i Starowidza.

Niniejszy materiał informacyjny opublikowany został w ramach kampanii promocyjnej „Poznajemy Małopolskę Zachodnią" realizowanej przez Stowarzyszenie Forum Małopolski Zachodniej.

GMINA ZATOR

Poznajemy Małopolskę Zachodnią – Dzisiaj Zator!

Zator to najprężniej rozwijająca się Gmina Małopolski Zachodniej. Obok miejsca hodowli karpia zatorskiego, rozpoznawany jest w całej Polsce przez dwa parki rozrywki: Energylandię i Zatorland oraz dzięki specjalnej strefie ekonomicznej. Energylandia jest jednym z największych takich parków w Europie, a Zatorland to park jurajski z ruchomymi dinozaurami i największym okazem T-Rexa na świecie. Oprócz rozrywki, gmina oferuje turystom możliwość spędzenia czasu wśród przyrody, gdzie można oddać się relaksującemu, rodzinnemu wędkowaniu, spacerom połączonym z obserwowaniem fauny i flory. Zator słynie także ze „Święta Karpia” i „Wielkich Zatorskich Żniw Karpiowych”, ważnych wydarzeń artystyczno-kulinarnych na mapie Małopolski, które promują gminę daleko poza jej granicami. Zator to także Stolica Doliny Karpia, wielkiego przedsięwzięcia kulturalno-ekonomicznego, zrzeszającego we wspólnych działaniach siedem sąsiadujących gmin.

Niniejszy materiał informacyjny opublikowany został w ramach kampanii promocyjnej „Poznajemy Małopolskę Zachodnią" realizowanej przez Stowarzyszenie Forum Małopolski Zachodniej.

GMINA TRZEBINIA

Poznajemy Małopolskę Zachodnią – Gmina Trzebinia!

Poznajemy Małopolskę Zachodnią. Trzebinia – aktywnie, kulturalnie i sportowo!

Odkryj miejsca o dużych walorach przyrodniczych, rekreacyjnych i turystycznych, w tym związane z  wielowiekową tradycją górnictwa i przemysłu: wrotkowisko w Trzebińskim Parku Rozrywki, nowoczesne ośrodki rekreacyjne nad Zalewem Chechło, i „Balaton"- Serce Trzebini z ofertą aktywnego wypoczynku, od nurkowania po zjazd tyrolką i nowością od tego lata - torem Ninja OCR.

W gościnne progi zaprasza Dwór Zieleniewskich z różnorodną ofertą kulturalną Trzebińskiego Centrum Kultury, możliwością zwiedzania lub zabawy podczas pikniku w stylu retro „Herbatka u Zieleniewskich". Odwiedzając miejscowości tematyczne: Bolęcin i Dulową poznasz wyjątkową budowę geologiczną okolicy i ścieżki Puszczy Dulowskiej.

Na pielgrzymów czekają dwa sanktuaria: w Płokach oraz Bazylika Mniejsza w Trzebini, natomiast historię miasta przybliżą zwiedzanie Willi NOT w Sierszy i eksponaty Muzeum Regionalnego. Amatorom wędrówki polecamy relaks w rezerwacie przyrody „Ostra Góra" w urokliwym otoczeniu buczyny.

  • Propozycje wycieczek pieszych i rowerowych dostępne są na stronie trzebinia.pl

Niniejszy materiał informacyjny opublikowany został w ramach kampanii promocyjnej „Poznajemy Małopolskę Zachodnią" realizowanej przez Stowarzyszenie Forum Małopolski Zachodniej.

GMINA ALWERNIA

Poznajemy Małopolskę Zachodnią – Gmina Alwernia!

Alwernia to piękna nadwiślańska gmina z malowniczymi widokami oraz dużą ilością terenów zielonych. Niecodzienną atrakcję stanowi Lokalna Kolej Drezynowa, jedyna tego typu atrakcja w Małopolsce. Okoliczną przyrodę możemy podziwiać z pokładu czteroosobowych drezyn na trasach o łącznej długości 18 km. Gmina słynie z kultywowania tradycji ludowej, a to za sprawą działającego od 2004 roku Ekomuzem Garncarstwa. Stała wystawa zachwyca niecodziennymi eksponatami m.in. narzędziami rzemieślniczymi oraz sprzętem rolniczym.

Galeria Drzewiej to kolejny ważny obiekt, który powinien znaleźć się na każdej liście przyszłego turysty. Gmina Alwernia może poszczycić się bogatą kulturą sakralna, bowiem znajduje się tutaj kilka zabytkowych kościółków oraz przydrożnych kapliczek.

Na szczególną uwagę zasługuje barokowy klasztor o.o. Bernardynów wznoszący się na wzgórzu z charakterystyczną wieżyczką będącą wizytówką miasta.
Prawdziwą gratką dla najmłodszych jest najstarsze w Polsce Muzeum Pożarnictwa z zabytkowymi wozami konnymi i samochodami pożarniczymi. To tylko skrawek tego, co ma do zaoferowania gmina Alwernia. Przyjdź, przekonaj się Po Znaj Nas!

Niniejszy materiał informacyjny opublikowany został w ramach kampanii promocyjnej „Poznajemy Małopolskę Zachodnią" realizowanej przez Stowarzyszenie Forum Małopolski Zachodniej.

GMINA WIEPRZ

Poznajemy Małopolskę Zachodnią – Gmina Wieprz!

To rolnicze serce zachodniej Małopolski, gdzie znajdziecie dobre i zdrowe jedzenie z ogrodów oraz pól. Ciekawe imprezy oraz niezwykłe muzeum świni. Obcując z naturą możecie tu podziwiać piękno krajobrazu z pofalowanymi polami i stawami pełnymi ryb. Piękne tereny wzdłuż rzeki Wieprzówki zachęcają do spaceru lub aktywnego wypoczynku na rowerze. Warte obejrzenia są:

Zabytkowy kościół w Nidku - powstały przed 1529 r. Jeden z najcenniejszych drewnianych kościołów z pogranicza małopolsko - śląskiego, położony na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Stawy we Frydrychowicach - jeden z kilku kompleksów stawów rybnych położonych na terenie gminy. To piękne i ciche miejsce dla fanów wypoczynku na łonie natury, idealne na wędkarską przygodę.

Muzeum Świni – największe w Polsce i jedno z nielicznych na świecie miejsce w którym zobaczyć można: breloczki, maskotki, biżuterię, figurki, kubki, obrazki, podkoszulki, książki, skarbonki i wiele, wiele innych rzeczy związanych z tym uroczym zwierzęciem.

Punkt widokowy – położony obok wzniesienia Mały Dział (366 m.n.p.) Malownicze krajobrazy Beskidu Małego zapewniają przeżycie niezapomnianych wrażeń dla amatorów rowerowych wycieczek.

Niniejszy materiał informacyjny opublikowany został w ramach kampanii promocyjnej „Poznajemy Małopolskę Zachodnią" realizowanej przez Stowarzyszenie Forum Małopolski Zachodniej.

GMINA OŚWIĘCIM

Poznajemy Małopolskę Zachodnią – Gmina Oświęcim!

Zapraszamy do odwiedzenia malowniczej gminy Oświęcim – zielonego zakątka, będącego domem dla wielu gatunków ptaków i zwierząt.

Potencjał przyrodniczy i bioróżnorodność tutejszej przyrody potwierdza ustalenie w okolicy ostoi sieci Natura 2000.
Na terenie gminy możemy znaleźć obiekty Szlaku Architektury Drewnianej i inne zabytkowe ślady przeszłości:

  • kościół św. Bartłomieja w Porębie Wielkiej z dziełami Adama Giebułtowskiego i Artura Grottgera;
  • kościół parafialny św. Wawrzyńca w Grojcu z XVII wieku;
  • neogotycka rezydencja z XIX wieku w Grojcu;
  • we Włosienicy klasycystyczny kościół Michała Archanioła z elementami barokowego wystroju z poprzedniego kościoła.

Na miejscu dawnych fortalicji można zobaczyć neogotyckie pałacyki z elementami mauretańskimi – budowle w Grojcu, Porębie Wielkiej, Rajsku i Harmężach zachowały w różnym stopniu swój pierwotny wygląd, a pozostałości parkowych drzewostanów można podziwiać wokół wszystkich budynków podworskich. Atrakcję turystyczną stanowi również śluza i kanał żeglugowy na Wiśle w Dworach Drugich. Dla entuzjastów wycieczek rowerowych nie brakuje tras, jak Wiślana Trasa Rowerowa; trasa rowerowa Dolina Wisły i Dolina Karpia, oraz fragmentów dłuższych tras – Szlak Greenway, Eurovelo R-4, VeloMetropolis.

Niniejszy materiał informacyjny opublikowany został w ramach kampanii promocyjnej „Poznajemy Małopolskę Zachodnią" realizowanej przez Stowarzyszenie Forum Małopolski Zachodniej.

MIASTO OŚWIĘCIM

Poznajemy Małopolskę Zachodnią. Miasto Oświęcim – tu się dzieje!

Zajrzyj z rodziną lub znajomymi do Starego Miasta Oświęcimia i w ciekawy sposób poznajcie jego 800-letnią historię!

Czekają na Was multimedialne muzea https://www.it.oswiecim.pl/Muzea-1576.html i wiele wyjątkowych zabytków, w tym jeden z najstarszych zamków w Polsce https://www.it.oswiecim.pl/Zabytki-13.html

Nasze piękne tereny wzdłuż rzeki Soły zachęcają do spaceru lub aktywnego wypoczynku na rowerze, rolkach czy leżaku :-) Zapraszamy też na szlaki rowerowe lub murali i odwiedziny słynnego parku kieszonkowego powstałego w miejscu Wielkiej Synagogi.

Dla rodzin z dziećmi przygotowaliśmy wyjątkową grę w tunelach pod zamkiem, questy czyli wyprawy dla prawdziwych odkrywców i wiele innych atrakcji w całym mieście.

Oświęcim to także miejsce organizacji ciekawych wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Sprawdź https://oswiecimdziejesie.pl/

Zapraszamy! Więcej na https://www.it.oswiecim.pl/

Ps. Wiecie, że w Oświęcimiu działa już ponad 40 restauracji, kawiarni, pubów gdzie możesz spróbować smaków z wielu zakątków świata? Sprawdźcie sami https://www.it.oswiecim.pl/Gastronomia-18.html

Niniejszy materiał informacyjny opublikowany został w ramach kampanii promocyjnej „Poznajemy Małopolskę Zachodnią" realizowanej przez Stowarzyszenie Forum Małopolski Zachodniej.

GMINA ANDRYCHÓW

Poznajemy Małopolskę Zachodnią. Czas na Andrychów!

Ziemia Andrychowska potrafi zaskoczyć, zawdzięcza to między innymi swojemu górskiemu położeniu i niesłabnącemu od lat urokowi tutejszych terenów. Nowoczesna i rozbudowana infrastruktura hotelowa, turystyczna i sportowo-rekreacyjna jest znakomitą bazą do pełnego wrażeń wypoczynku i pozwala na każdy rodzaj aktywności sportowej czy rekreacyjnej przez cały rok. Ten podbeskidzki kocioł wypełniony jest rozrywką, zabawą, biesiadą i radością.

Dla najmłodszych mamy dinozaury, wodne zjeżdżalnie, parki linowe, poligon paintballowy, podziemne labirynty, ziejący ogniem smok, zwierzęta z całego świata.

Dla osób aktywnych czekają: stoki narciarskie, nowoczesny kryty i odkryty basen, stadiony i boiska sportowe czy sztuczna ściana wspinaczkowa. Trasy górskie prowadzą nas na szczyt Potrójnej czy Leskowca skąd rozprzestrzenia się widok zapierający dech w piersiach. Beskid Mały to wymarzone miejsce do długich konnych wypraw, które oferują nam właściciele lokalnych stadnin.

Przechadzając się pięknymi alejkami miasta, można zobaczyć ciekawe zabytki miasta, park miejski, pałac Bobrowskich, kościół św. Macieja, samolot Lim-2.
Andrychów to miejsce utkane z atrakcji.

Więcej:
www.moskit-andrychow.eu
https://www.facebook.com/andrychow.eu
https://youtu.be/XQcpZIKJooo
https://youtu.be/2ciRxwMxWHo

Niniejszy materiał informacyjny opublikowany został w ramach kampanii promocyjnej „Poznajemy Małopolskę Zachodnią" realizowanej przez Stowarzyszenie Forum Małopolski Zachodniej.

 

GMINA KĘTY

Poznajemy Małopolskę Zachodnią – Gmina Kęty!

Kęty to nieduża gmina w zachodniej Małopolsce, u stóp Beskidu Małego. Podróż po Kętach oraz okolicach może stać się prawdziwą przygodą z dziką naturą w tle, lekcją historii, jak również radosną zabawą! U nas z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!

Naszym naturalnym skarbem jest rzeka Soła z kamienisto-piaszczystymi plażami oraz bogactwem chronionej fauny i flory w ramach obszaru „Natura 2000". Kęty poszczycić się mogą m.in. nowoczesną infrastrukturą sportową, terenami parkowymi oraz ścieżkami rowerowymi. Najwięcej zabytków pochodzi z końca XVII w. i z początku wieku XVII – głównie to zabytki sakralne. Kęty zachowały również średniowieczny układ urbanistyczny z kwadratowym Rynkiem. To prawdziwe serce Kęt – najstarszy i najcenniejszy zabytek. Historię ziemi kęckiej można zgłębiać w lokalnym Muzeum przy kęckim Rynku. Kęty to również bogactwo oferty kulturalnej. Ofertę Domu Kultury i Biblioteki uzupełnia nowinka na kulturalnej mapie miasta - Miejsce Aktywności Mieszkańców Rynek 13, stanowiące centrum rozlicznych inicjatyw społecznych, charytatywnych i kulturalnych.

Zapraszamy do Kęt i do odwiedzin naszej strony www.kety.pl

Niniejszy materiał informacyjny opublikowany został w ramach kampanii promocyjnej „Poznajemy Małopolskę Zachodnią" realizowanej przez Stowarzyszenie Forum Małopolski Zachodniej.

GMINA BRZESZCZE

Poznajemy Małopolskę Zachodnią – Gmina Brzeszcze!

Nazwa Brzeszcze wywodzi się od brzostu - drzewa porastającego niegdyś obszary nad Wisłą. Odkrycie końcem XIX w. złóż węgla zmieniło rolniczy charakter, spowodowało napływ ludności i zintensyfikowało rozwój gminy.

Przyroda i krajobraz

Obszar „Nazieleńce" to 180 ha stawów rybnych. Hodowlę rozwijano już w XV wieku! Teren objęto ochroną Programu "Natura 2000".

Rekreacja i wypoczynek

W gminie wytyczono 20 km tras rowerowych (https://www.brzeszcze.pl/mapa/). Tu początek ma małopolski odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej! (https://narowery.visitmalopolska.pl/pl_PL/wislana-trasa-rowerowa)

Wędkarzom polecamy kompleks stawów w Skidziniu i Wilczkowicach. Aktywny wypoczynek zapewniają hala sportowa oraz „Basen pod Platanem".

Zabytkowa architektura

Elementem dziedzictwa jest architektura przemysłowa. Osiedla domów górniczych tzw. „Kolonie" mają ponad 100 lat! https://dnidziedzictwa.pl/osiedle-domow-gorniczych-stara-kolonia-w-brzeszczach/

Miejsca Pamięci

Na terenie Gminy wiele jest pomników ku czci ofiar wojen. W okresie okupacji hitlerowskiej utworzono tu dwa podobozy koncentracyjne. W 1967 r. społeczność Brzeszcz otrzymała Krzyż Grunwaldu III klasy „za pomoc niesioną więźniom obozu oświęcimskiego w okresie II wojny światowej". W 2009 roku powstała www.trasapamieci.brzeszcze.pl

Niniejszy materiał informacyjny opublikowany został w ramach kampanii promocyjnej „Poznajemy Małopolskę Zachodnią" realizowanej przez Stowarzyszenie Forum Małopolski Zachodniej.

GMINA CHEŁMEK

Poznajemy Małopolskę Zachodnią – Gmina Chełmek - Twój krok w dobrą stronę!

Zapraszamy do odwiedzenia gminy Chełmek. Jest to miejsce w którym poznamy historię fabryki obuwia założonej w latach 30-stych XX wieku przez Tomasza Batę. Zobaczymy niepowtarzalny układ urbanistyczny osiedla z domami wybudowanymi dla pracowników tej fabryki.

Jesteśmy także przyjaznym miejscem do uprawiania wielu sportów, a także celem turystyki wekeendowej. Naszą rozpoznawalną „marką" jest tenis ziemny. Posiadamy 10 nowoczesnych kortów tenisowych, w tym aż 9 w Chełmku (jeden z nich jest zadaszony) i 1 w Gorzowie. W Chełmku przy ul. Krakowskiej 22 na obszarze 6 ha funkcjonuje nowoczesny kompleks sportowy – Centrum Sportowe, w skład którego wchodzą: hala sportowa z widownią, boisko do piłki ręcznej i koszykówki, 4 korty tenisowe, w tym 1 kort zadaszony, pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią.

Biblioteka w Chełmku poza funkcjami typowymi dla bibliotek jest także miejscem służącym rodzinom do spędzania czasu wolnego, rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Znajdują się w niej kawiarnia, strefa zabaw dla dzieci „Kulkownia", a także sale do przeprowadzania warsztatów, spotkań i konferencji.

  • Chcesz się dowiedzieć więcej o gminie Chełmek? – zapraszamy na stronę: www.chelmek.pl

Niniejszy materiał informacyjny opublikowany został w ramach kampanii promocyjnej „Poznajemy Małopolskę Zachodnią" realizowanej przez Stowarzyszenie Forum Małopolski Zachodniej.

POWIAT CHRZANOWSKI

Poznajemy Małopolskę Zachodnią – Powiat Chrzanowski!

Powiat Chrzanowski to świetne miejsce do uprawiania turystyki weekendowej! Alwernia, Babice, Chrzanów, Libiąż i Trzebinia mają do zaproponowania wiele atrakcji turystycznych. Aktywny wypoczynek nad wodą oferują Akweny Balaton i Zalew Chechło w Trzebini. Wyróżnia je nowoczesna baza rekreacyjno – sportowa. Liczne ścieżki piesze i rowerowe prowadzą przez najpiękniejsze zakątki powiatu. Fanów jazdy na łyżwach zachwyci zadaszone lodowisko w Chrzanowie lub całoroczne wrotkowisko w Myślachowicach.

Dla miłośników kultury ludowej polecamy wizytę w Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie. Warto również zwiedzić zabytkowy Zespół Pałacowo-Parkowy w Płazie oraz ruiny zamku Lipowiec. W każdej z gmin znajdziemy interesujące obiekty sakralne jak np. Klasztor oo. Bernardynów w Alwerni oraz Bazylika Mniejsza i Sanktuarium MB Fatimskiej w Trzebini.

Bogaty kalendarz imprez kulturalnych i sportowych sprawia, że w Powiecie Chrzanowskim nie można się nudzić.

Niniejszy materiał informacyjny opublikowany został w ramach kampanii promocyjnej „Poznajemy Małopolskę Zachodnią" realizowanej przez Stowarzyszenie Forum Małopolski Zachodniej.

POWIAT OŚWIĘCIMSKI

Poznajemy Małopolskę Zachodnią – Powiat Oświęcimski!

W skład Powiatu Oświęcimskiego wchodzi 9 jednostek administracyjnych: miasto Oświęcim, gmina wiejska Oświęcim oraz gminy: Chełmek, Brzeszcze, Kęty, Polanka Wielka, Przeciszów, Osiek i Zator, które mają wiele do zaoferowania dla mieszkańców i odwiedzających powiat turystów.
Powiat Oświęcimski jest doskonałym miejscem spędzania wolnego czasu dla pasjonatów historii i miłośników przyrody. Piękne krajobrazy, charakterystyczne dla tej okolicy liczne stawy rybne – tradycje hodowli karpia sięgają czasów średniowiecza – czyste rzeki, interesujące obiekty zabytkowe oraz dynamicznie rozwijające się parki rozrywki sprawiły, że jest to teren atrakcyjny turystycznie i rekreacyjnie.

Zapraszamy do niedawno otwartej nowej siedziby Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej: https://www.muzeumpamieci.pl/

Niniejszy materiał informacyjny opublikowany został w ramach kampanii promocyjnej „Poznajemy Małopolskę Zachodnią" realizowanej przez Stowarzyszenie Forum Małopolski Zachodniej.

OSIEK

Zapraszamy do Osieka!

W ramach akcji "Poznajemy Małopolskę Zachodnią" zapraszamy dzisiaj do gminy Osiek, która składa się z dwóch sołectw: Osieka i Głębowic. Osiek jest siedzibą gminy i ma bogato rozbudowaną infrastrukturę oraz bazę rekreacyjno-sportową.

https://osiek.pl/

Do rozpoznawalnych zabytków gminy należy stary, drewniany kościół p.w. św. Andrzeja Apostoła. Wybudowany w stylu późnogotyckim stanowi jeden z najcenniejszych drewnianych zabytków sakralnych na pograniczu śląsko-małopolskim.

Kolejnym cennym zabytkiem jest drewniany kościół Matki Bożej Szkaplerznej w Głębowicach. We wnętrzu kościoła znajduje się m.in.: późnorenesansowy ołtarz główny, kamienna barokowa chrzcielnica oraz zewnętrzne i wewnętrzne tablice epitafijne.

Współczesnych atrakcji w naszej gminie jest wiele, to np. Molo Resort - połączenie desigu i fantastycznej architektury wkomponowanej w malowniczy krajobraz zalewu Beskidzkiego. https://moloresort.pl/

Ośrodek Rekreacji i Sportu posiada wspaniała infrastrukturę pozwalającą na aktywne spędzenie wolnego czasu, tak również plac zabaw "Dolina Małych Karpików 2" ,który wspaniale wpisuję się w krajobraz malowniczych Głębowic.

Niniejszy materiał informacyjny opublikowany został w ramach kampanii promocyjnej „Poznajemy Małopolskę Zachodnią" realizowanej przez Stowarzyszenie Forum Małopolski Zachodniej.

PRZECISZÓW

W ramach akcji "Poznajemy Małopolskę Zachodnią" zapraszamy do Gminy Przeciszów!
Atrakcjami tej Gminy są:

REZERWAT PRZYRODY W PRZECISZOWIE

Został utworzony w 1995 roku w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych wielogatunkowego lasu grądowego oraz licznych gatunków chronionych flory i fauny. Kompleks stawów hodowlanych „Przyręb" . Szatę roślinna stawów tworzą m.in. zespół trzcin i oczeretów oraz szuwary wielkoturzycowe. Istotnym elementem w sieci ECONET-POLSKA o znaczeniu krajowym i międzynarodowym jest dolina Wisły – korytarz ekologiczny znajdujący się w północnej części gminy.

KOŚCIÓŁ PW. NARODZENIA ŚW. JANA CHRZCICIELA W PRZECISZOWIE
Jednonawowy murowany kościół wybudowany został w latach 1816-1823. Cennymi obiektami są drewniana chrzcielnica z XVI wieku oraz ambona z XIX wieku,

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY PW. NAWIEDZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY W PIOTROWICACH

Zabytkowy kościół stanowiący własność Parafii rzymsko-katolickiej. Kościół parafialny wybudowany w 1895 roku. Jest to obiekt murowany, z czerwonej cegły, z wysoką wieżą. Wewnątrz znajdują się cenne obiekty: ołtarz główny i rzeźba Piety z XIV wieku.

  • SZLAKI TURYSTYCZNE
  • SZLAK ROWEROWY DOLINY KARPIA
  • WIŚLANA TRASA ROWEROWA
  • GREENWAYS
  • NORDIC WALKING

Niniejszy materiał informacyjny opublikowany został w ramach kampanii promocyjnej „Poznajemy Małopolskę Zachodnią" realizowanej przez Stowarzyszenie Forum Małopolski Zachodniej.

BABICE

W Małopolsce zachodniej zapraszamy do Gminy Babice!

Babice to malowniczy obszar o powierzchni 54,4 km2, położony w powiecie chrzanowskim, który zamieszkuje ok. 9 tys. mieszkańców. Ze względu na lokalizację i liczne walory jest miejscem atrakcyjnym dla turystów, inwestorów i mieszkańców. Gmina leży w otulinie Jurajskich Parków Krajobrazowych, a lasy zajmują ok. 40% jej powierzchni. Na jej terenie utworzono 2 rezerwaty przyrody: Lipowiec i Bukowica. Atrakcyjne przyrodniczo są jeziora i stawy rybne między Rozkochowem, Olszynami, Jankowicami włączone do Obszaru Natura 2000. Do najciekawszych zabytków należą:

  • doskonale zachowane ruiny zamku Lipowiec,
  • Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie, gdzie na terenie o pow. ponad 5 ha znajduje się 27 cennych obiektów.
  • Kościół pw. Wszystkich Świętych w Babicach – pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1470 r.
  • Kościół Papieski w Mętkowie – w którym w latach 1948 – 49 posługę pełnił jako wikary Karol Wojtyła. W listopadzie corocznie organizowane są tu Koncerty Papieskie.

Zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem przyciągają trasy rowerowe i piesze oraz obiekty rekreacyjne. Gmina znana jest z szerokiej oferty wydarzeń kulturalnych jak np.: Zlot Wiedźm i Czarownic, czy Ziemniaczysko pod Lipowcem.

Niniejszy materiał informacyjny opublikowany został w ramach kampanii promocyjnej „Poznajemy Małopolskę Zachodnią" realizowanej przez Stowarzyszenie Forum Małopolski Zachodniej.

POLANKA WIELKA

Poznajemy Małopolskę Zachodnią – Gmina Polanka Wielka!

Polanka Wielka z pewnością stanowi atrakcyjną alternatywę dla osób lubiących aktywny wypoczynek na dwóch kółkach. Podróżując Wiślaną Trasą Rowerową na odcinku Kraków – Oświęcim, wystarczy odbić tylko 8 km od głównego szlaku. Z wyznaczonych punktów widokowych można podziwiać panoramę Wyżyny Krakowskiej i Śląskiej, Kotliny Oświęcimskiej oraz pasma Beskidu Małego i Babią Górę (Beskid Żywiecki).

W Polance Wielkiej znajdują się dwa zabytki: pochodzący z XVI wieku, kościół parafialny pw. Św. Mikołaja i zespół pałacowy z parkiem z początku XVII wieku. W parku rekreacyjnym znajduje się zadaszony amfiteatr, będący miejscem występów artystycznych.

Po drugiej stronie parku znajduje się Pumptruck – tor rowerowy o długości 243 metrów. Obok znajduje się zielony skwer wraz z tężnią solankową oraz placem zabaw. Za edukację najmłodszych mieszkańców odpowiada Zespół Szkolno-Przedszkolny. Prężnie działa Ochotnicza Straż Pożarna. Za rozwój życia kulturalnego odpowiada Gminne Centrum Kultury, a za sport i rekreację Ludowy Klub Sportowy „Strumień". Polanka Wielka wraz z innymi sześcioma gminami tworzy Lokalną Grupę Działania Dolinę Karpia.

Materiał informacyjny zamieszczony z ramach kampanii promocyjnej „Poznajemy Małopolskę Zachodnią" realizowanej przez Stowarzyszenie Forum Małopolski Zachodniej.

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Wybory Sołtysów oraz wybory członków Rad Sołeckich 2024

Wybory samorzadowe

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Gospodarka odpadami komunalnymi

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Aktualna jakość powietrza

Gminny Portal Mapowy

System Informacji Przestrzennej

RODO - polityka prywatności

Zwierzaki poszukują właścicieli

Środki zewnętrzne pozyskane przez Gminę Mucharz

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Mucharzu

Czyste Powietrze

Dolina Karpia

Sprawdź - jak załatwić sprawę

WFOŚiGW

Igrzyska Europejskie Kraków 2023