Poznajemy Małopolskę Zachodnią
GMINA KĘTY
Poznajemy Małopolskę Zachodnią – Gmina Kęty!
Kęty to nieduża gmina w zachodniej Małopolsce, u stóp Beskidu Małego. Podróż po Kętach oraz okolicach może stać się prawdziwą przygodą z dziką naturą w tle, lekcją historii, jak również radosną zabawą! U nas z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!
Naszym naturalnym skarbem jest rzeka Soła z kamienisto-piaszczystymi plażami oraz bogactwem chronionej fauny i flory w ramach obszaru „Natura 2000". Kęty poszczycić się mogą m.in. nowoczesną infrastrukturą sportową, terenami parkowymi oraz ścieżkami rowerowymi. Najwięcej zabytków pochodzi z końca XVII w. i z początku wieku XVII – głównie to zabytki sakralne. Kęty zachowały również średniowieczny układ urbanistyczny z kwadratowym Rynkiem. To prawdziwe serce Kęt – najstarszy i najcenniejszy zabytek. Historię ziemi kęckiej można zgłębiać w lokalnym Muzeum przy kęckim Rynku. Kęty to również bogactwo oferty kulturalnej. Ofertę Domu Kultury i Biblioteki uzupełnia nowinka na kulturalnej mapie miasta - Miejsce Aktywności Mieszkańców Rynek 13, stanowiące centrum rozlicznych inicjatyw społecznych, charytatywnych i kulturalnych.
Zapraszamy do Kęt i do odwiedzin naszej strony www.kety.pl
- https://kety.pl/
- https://www.muzeum.kety.pl/
- https://www.domkultury.kety.pl/
- https://www.biblioteka.kety.pl/
- https://osir.kety.pl/
Niniejszy materiał informacyjny opublikowany został w ramach kampanii promocyjnej „Poznajemy Małopolskę Zachodnią" realizowanej przez Stowarzyszenie Forum Małopolski Zachodniej.
GMINA BRZESZCZE
Poznajemy Małopolskę Zachodnią – Gmina Brzeszcze!
Nazwa Brzeszcze wywodzi się od brzostu - drzewa porastającego niegdyś obszary nad Wisłą. Odkrycie końcem XIX w. złóż węgla zmieniło rolniczy charakter, spowodowało napływ ludności i zintensyfikowało rozwój gminy.
Przyroda i krajobraz
Obszar „Nazieleńce" to 180 ha stawów rybnych. Hodowlę rozwijano już w XV wieku! Teren objęto ochroną Programu "Natura 2000".
Rekreacja i wypoczynek
W gminie wytyczono 20 km tras rowerowych (https://www.brzeszcze.pl/mapa/). Tu początek ma małopolski odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej! (https://narowery.visitmalopolska.pl/pl_PL/wislana-trasa-rowerowa)
Wędkarzom polecamy kompleks stawów w Skidziniu i Wilczkowicach. Aktywny wypoczynek zapewniają hala sportowa oraz „Basen pod Platanem".
Zabytkowa architektura
Elementem dziedzictwa jest architektura przemysłowa. Osiedla domów górniczych tzw. „Kolonie" mają ponad 100 lat! https://dnidziedzictwa.pl/osiedle-domow-gorniczych-stara-kolonia-w-brzeszczach/
Miejsca Pamięci
Na terenie Gminy wiele jest pomników ku czci ofiar wojen. W okresie okupacji hitlerowskiej utworzono tu dwa podobozy koncentracyjne. W 1967 r. społeczność Brzeszcz otrzymała Krzyż Grunwaldu III klasy „za pomoc niesioną więźniom obozu oświęcimskiego w okresie II wojny światowej". W 2009 roku powstała www.trasapamieci.brzeszcze.pl
Niniejszy materiał informacyjny opublikowany został w ramach kampanii promocyjnej „Poznajemy Małopolskę Zachodnią" realizowanej przez Stowarzyszenie Forum Małopolski Zachodniej.
GMINA CHEŁMEK
Poznajemy Małopolskę Zachodnią – Gmina Chełmek - Twój krok w dobrą stronę!
Zapraszamy do odwiedzenia gminy Chełmek. Jest to miejsce w którym poznamy historię fabryki obuwia założonej w latach 30-stych XX wieku przez Tomasza Batę. Zobaczymy niepowtarzalny układ urbanistyczny osiedla z domami wybudowanymi dla pracowników tej fabryki.
Jesteśmy także przyjaznym miejscem do uprawiania wielu sportów, a także celem turystyki wekeendowej. Naszą rozpoznawalną „marką" jest tenis ziemny. Posiadamy 10 nowoczesnych kortów tenisowych, w tym aż 9 w Chełmku (jeden z nich jest zadaszony) i 1 w Gorzowie. W Chełmku przy ul. Krakowskiej 22 na obszarze 6 ha funkcjonuje nowoczesny kompleks sportowy – Centrum Sportowe, w skład którego wchodzą: hala sportowa z widownią, boisko do piłki ręcznej i koszykówki, 4 korty tenisowe, w tym 1 kort zadaszony, pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią.
Biblioteka w Chełmku poza funkcjami typowymi dla bibliotek jest także miejscem służącym rodzinom do spędzania czasu wolnego, rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Znajdują się w niej kawiarnia, strefa zabaw dla dzieci „Kulkownia", a także sale do przeprowadzania warsztatów, spotkań i konferencji.
- Chcesz się dowiedzieć więcej o gminie Chełmek? – zapraszamy na stronę: www.chelmek.pl
Niniejszy materiał informacyjny opublikowany został w ramach kampanii promocyjnej „Poznajemy Małopolskę Zachodnią" realizowanej przez Stowarzyszenie Forum Małopolski Zachodniej.
POWIAT CHRZANOWSKI
Poznajemy Małopolskę Zachodnią – Powiat Chrzanowski!
Powiat Chrzanowski to świetne miejsce do uprawiania turystyki weekendowej!
Alwernia, Babice, Chrzanów, Libiąż i Trzebinia mają do zaproponowania wiele atrakcji turystycznych.
Aktywny wypoczynek nad wodą oferują Akweny Balaton i Zalew Chechło w Trzebini. Wyróżnia je nowoczesna baza rekreacyjno – sportowa. Liczne ścieżki piesze i rowerowe prowadzą przez najpiękniejsze zakątki powiatu. Fanów jazdy na łyżwach zachwyci zadaszone lodowisko w Chrzanowie lub całoroczne wrotkowisko w Myślachowicach.
Dla miłośników kultury ludowej polecamy wizytę w Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie. Warto również zwiedzić zabytkowy Zespół Pałacowo-Parkowy w Płazie oraz ruiny zamku Lipowiec. W każdej z gmin znajdziemy interesujące obiekty sakralne jak np. Klasztor oo. Bernardynów w Alwerni oraz Bazylika Mniejsza i Sanktuarium MB Fatimskiej w Trzebini.
Bogaty kalendarz imprez kulturalnych i sportowych sprawia, że w Powiecie Chrzanowskim nie można się nudzić.
- Więcej informacji o atrakcjach turystycznych Powiatu Chrzanowskiego:
- https://visit.powiat-chrzanowski.pl/
- https://www.powiat-chrzanowski.pl/wydarzenia/
- https://www.powiat-chrzanowski.pl/sport-i-turystyka/niezbednik-turysty-2015.html
- https://www.powiat-chrzanowski.pl/sport-i-turystyka/informacja-turystyczna.html
Niniejszy materiał informacyjny opublikowany został w ramach kampanii promocyjnej „Poznajemy Małopolskę Zachodnią" realizowanej przez Stowarzyszenie Forum Małopolski Zachodniej.
POWIAT OŚWIĘCIMSKI
Poznajemy Małopolskę Zachodnią – Powiat Oświęcimski!
Powiat oświęcimski położony na granicy Śląska i Małopolski, graniczy on z powiatami: chrzanowskim, wadowickim, bielskim ziemskim, pszczyńskim i bieruńsko-lędzińskim. W skład powiatu wchodzi 9 jednostek administracyjnych: miasto Oświęcim, gmina wiejska Oświęcim oraz gminy: Chełmek, Brzeszcze, Kęty, Polanka Wielka, Przeciszów, Osiek i Zator.
Ważnym czynnikiem rozwoju powiatu oświęcimskiego jest jego położenie między trzema dużymi miastami: Krakowem, Katowicami i Bielskiem-Białą. Należy on do najbardziej uprzemysłowionych i zurbanizowanych powiatów Małopolski. Na jego terenie funkcjonuje przemysł chemiczny, metalowy, lekki i wydobywczy.
Powiat oświęcimski jest również doskonałym miejscem spędzania wolnego czasu dla pasjonatów historii i miłośników przyrody. Piękne krajobrazy, charakterystyczne dla tej okolicy liczne stawy rybne – tradycje hodowli karpia sięgają czasów średniowiecza – czyste rzeki, interesujące obiekty zabytkowe oraz dynamicznie rozwijające się parki rozrywki sprawiły, że jest to teren atrakcyjny turystycznie i rekreacyjnie.
- Strona internetowa: https://www.powiat.oswiecim.pl/mapa-zabytkow
- Facebook: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1834196680061320&type=3
Niniejszy materiał informacyjny opublikowany został w ramach kampanii promocyjnej „Poznajemy Małopolskę Zachodnią" realizowanej przez Stowarzyszenie Forum Małopolski Zachodniej.
OSIEK
Poznajemy Małopolskę Zachodnią – Gmina Osiek!
Gmina Osiek składa się z dwóch sołectw: Osieka i Głębowic. Osiek jest siedzibą gminy i ma bogato rozbudowaną infrastrukturę oraz bazę rekreacyjno-sportową.
Do rozpoznawalnych zabytków gminy należy stary, drewniany kościół p.w. św. Andrzeja Apostoła. Wybudowany w stylu późnogotyckim stanowi jeden z najcenniejszych drewnianych zabytków sakralnych na pograniczu śląsko-małopolskim.
Kolejnym cennym zabytkiem jest drewniany kościół Matki Bożej Szkaplerznej w Głębowicach. We wnętrzu kościoła znajduje się m.in.: późnorenesansowy ołtarz główny, kamienna barokowa chrzcielnica oraz zewnętrzne i wewnętrzne tablice epitafijne.
Współczesnych atrakcji w naszej gminie jest wiele, to np. Molo Resort - połączenie desigu i fantastycznej architektury wkomponowanej w malowniczy krajobraz zalewu Beskidzkiego.
Ośrodek Rekreacji i Sportu posiada wspaniała infrastrukturę pozwalającą na aktywne spędzenie wolnego czasu, tak również plac zabaw "Dolina Małych Karpików 2" ,który wspaniale wpisuję się w krajobraz malowniczych Głębowic.
Niniejszy materiał informacyjny opublikowany został w ramach kampanii promocyjnej „Poznajemy Małopolskę Zachodnią" realizowanej przez Stowarzyszenie Forum Małopolski Zachodniej.
PRZECISZÓW
Poznajemy Małopolskę Zachodnią – Gmina Przeciszów!
Atrakcje Gminy:
REZERWAT PRZYRODY W PRZECISZOWIE
Został utworzony w 1995 roku w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych wielogatunkowego lasu grądowego oraz licznych gatunków chronionych flory i fauny. Kompleks stawów hodowlanych „Przyręb" . Szatę roślinna stawów tworzą m.in. zespół trzcin i oczeretów oraz szuwary wielkoturzycowe. Istotnym elementem w sieci ECONET-POLSKA o znaczeniu krajowym i międzynarodowym jest dolina Wisły – korytarz ekologiczny znajdujący się w północnej części gminy.
KOŚCIÓŁ PW. NARODZENIA ŚW. JANA CHRZCICIELA W PRZECISZOWIE
Jednonawowy murowany kościół wybudowany został w latach 1816-1823. Cennymi obiektami są drewniana chrzcielnica z XVI wieku oraz ambona z XIX wieku,
KOŚCIÓŁ PARAFIALNY PW. NAWIEDZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY W PIOTROWICACH
Zabytkowy kościół stanowiący własność Parafii rzymsko-katolickiej. Kościół parafialny wybudowany w 1895 roku. Jest to obiekt murowany, z czerwonej cegły, z wysoką wieżą. Wewnątrz znajdują się cenne obiekty: ołtarz główny i rzeźba Piety z XIV wieku.
- SZLAKI TURYSTYCZNE
- SZLAK ROWEROWY DOLINY KARPIA
- WIŚLANA TRASA ROWEROWA
- GREENWAYS
- NORDIC WALKING
Niniejszy materiał informacyjny opublikowany został w ramach kampanii promocyjnej „Poznajemy Małopolskę Zachodnią" realizowanej przez Stowarzyszenie Forum Małopolski Zachodniej.
BABICE
Poznajemy Małopolskę Zachodnią – Gmina Babice!
Babice to malowniczy obszar o powierzchni 54,4 km2, położony w powiecie chrzanowskim, który zamieszkuje ok. 9 tys. mieszkańców. Ze względu na lokalizację i liczne walory jest miejscem atrakcyjnym dla turystów, inwestorów i mieszkańców. Gmina leży w otulinie Jurajskich Parków Krajobrazowych, a lasy zajmują ok. 40% jej powierzchni. Na jej terenie utworzono 2 rezerwaty przyrody: Lipowiec i Bukowica. Atrakcyjne przyrodniczo są jeziora i stawy rybne między Rozkochowem, Olszynami, Jankowicami włączone do Obszaru Natura 2000. Do najciekawszych zabytków należą:
- doskonale zachowane ruiny zamku Lipowiec,
- Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie, gdzie na terenie o pow. ponad 5 ha znajduje się 27 cennych obiektów.
- Kościół pw. Wszystkich Świętych w Babicach – pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1470 r.
- Kościół Papieski w Mętkowie – w którym w latach 1948 – 49 posługę pełnił jako wikary Karol Wojtyła. W listopadzie corocznie organizowane są tu Koncerty Papieskie.
Zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem przyciągają trasy rowerowe i piesze oraz obiekty rekreacyjne. Gmina znana jest z szerokiej oferty wydarzeń kulturalnych jak np.: Zlot Wiedźm i Czarownic, czy Ziemniaczysko pod Lipowcem.
- Więcej o gminie Babice na:
- www.babice.pl
- www.yourajskieokolice.pl
- www.mnpe.pl
Niniejszy materiał informacyjny opublikowany został w ramach kampanii promocyjnej „Poznajemy Małopolskę Zachodnią" realizowanej przez Stowarzyszenie Forum Małopolski Zachodniej.
POLANKA WIELKA
Poznajemy Małopolskę Zachodnią – Gmina Polanka Wielka!
Polanka Wielka z pewnością stanowi atrakcyjną alternatywę dla osób lubiących aktywny wypoczynek na dwóch kółkach. Podróżując Wiślaną Trasą Rowerową na odcinku Kraków – Oświęcim, wystarczy odbić tylko 8 km od głównego szlaku. Z wyznaczonych punktów widokowych można podziwiać panoramę Wyżyny Krakowskiej i Śląskiej, Kotliny Oświęcimskiej oraz pasma Beskidu Małego i Babią Górę (Beskid Żywiecki).
W Polance Wielkiej znajdują się dwa zabytki: pochodzący z XVI wieku, kościół parafialny pw. Św. Mikołaja i zespół pałacowy z parkiem z początku XVII wieku. W parku rekreacyjnym znajduje się zadaszony amfiteatr, będący miejscem występów artystycznych.
Po drugiej stronie parku znajduje się Pumptruck – tor rowerowy o długości 243 metrów. Obok znajduje się zielony skwer wraz z tężnią solankową oraz placem zabaw. Za edukację najmłodszych mieszkańców odpowiada Zespół Szkolno-Przedszkolny. Prężnie działa Ochotnicza Straż Pożarna. Za rozwój życia kulturalnego odpowiada Gminne Centrum Kultury, a za sport i rekreację Ludowy Klub Sportowy „Strumień". Polanka Wielka wraz z innymi sześcioma gminami tworzy Lokalną Grupę Działania Dolinę Karpia.
- Więcej o gminie Polanka Wielka na https://polanka-wielka.pl/
Materiał informacyjny zamieszczony z ramach kampanii promocyjnej „Poznajemy Małopolskę Zachodnią" realizowanej przez Stowarzyszenie Forum Małopolski Zachodniej.