N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

#SzczepimySię

Fundusze Europejskie dla turystyki

Harcerze pomogą - tel. 509 111 662

GOKiC Mucharz - oferta

100 lat niepodległości

Kapliczki Gminy Mucharz

Moja Siatkowka

Klub Fotograficzny Okno

LKS Spartak Skawce

Wirtualny spacer wokół zbiornika Świnna Poręba

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
353
676
3740
9942
21145
4848015

Narodowy Spis Powszechny 2021

Narodowy Spis Powszechny 2021

Od 1 kwietnia. na terenie całego kraju odbywa się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań NSP 2021. Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy, a wszystkie zebrane dane podlegają bezwzględnej ochronie

Szanowni Państwo,

uprzejmie przypominamy wszystkim Mieszkańcom, że od 1 kwietnia. na terenie całego kraju odbywa się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań NSP 2021. Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy, a wszystkie zebrane dane podlegają bezwzględnej ochronie na zasadach określonych w art. 10 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz.U. z 2020 r. poz. 443 z późn. zm.).

Podstawową, obowiązkową metodą udziału w NSP 2021 jest samospis internetowy, który polega na samodzielnym wypełnieniu na komputerze lub na urządzeniu mobilnym formularza spisowego, dostępnego na oficjalnej stronie Głównego Urzędu Statystycznego pod adresem spis.gov.pl. Dla Państwa wygody i bezpieczeństwa umożliwiamy telefoniczny „Spis na żądanie". Dzwoniąc na infolinię spisową pod numer telefonu 22 279 99 99 od poniedziałku do piątku od 8.00 do 18.00 będziecie mogli się Państwo spisać, gdy nie macie dostępu do Internetu. Przez cały czas trwania spisu możecie Państwo również skorzystać ze stanowisk komputerowych przygotowanych do samospisu dla mieszkańców w Urzędzie Gminy lub w najbliższym oddziale Urzędu Statystycznego, w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej.

Osoby, które nie będą mogły spisać się samodzielnie, zostaną spisane przez rachmistrzów spisowych jedną z dwóch metod uzupełniających w formie:

 • wywiadu telefonicznego,
 • wywiadu bezpośredniego, o ile pozwoli na to sytuacja epidemiczna.

Zapewniamy Państwa, że narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa stosowane przez statystykę publiczną gwarantują pełną ochronę gromadzonych informacji. Wszystkie dane zebrane od respondentów są objęte tajemnicą statystyczną – będą należycie i starannie zabezpieczone.

Więcej informacji na temat NSP 2021 mogą Państwo uzyskać w Urzędzie Gminy, na stronie internetowej spis.gov.pl lub dzwoniąc na numer infolinii spisowej.

Zachęcamy Państwa do udziału w spisie, pomoc osobom starszym i niepełnosprawnym w swoim otoczeniu, jak również do włączenia się w upowszechnianie informacji o NSP 2021 i przekazywanie informacji swoim najbliższym, oczywiście w sposób nienarażający Państwa zdrowia i bezpieczeństwa.

Spiszmy się, bo LICZYMY SIĘ DLA POLSKI!


Inne informacje

1. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.
Zakończyły się prace parlamentarne nad ustawą o zmianie ustawy o NSP 2021. Obecnie ustawa zostanie skierowana do Prezydenta RP.
Po podpisaniu ustawy przez Prezydenta (zgodnie z Konstytucją Prezydent ma 21 dni na podpisanie ustawy), a następnie jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Najważniejsze zmiany:

 • spis będzie trwał od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. według stanu na dzień 31 marca 2021 r., godz. 24.00,
 • stawka wynagrodzenia rachmistrza spisowego będzie wynosiła 6 zł brutto za każdą prawidłowo spisaną i zakończoną ankietę osobową, bez względu na metodę przeprowadzania wywiadu.

2. Cały kwiecień jest poświęcony wyłącznie na samospis.
Rachmistrzowie spisowi rozpoczną pracę najwcześniej 4 maja. W kwietniu żaden rachmistrz nie będzie dzwonił do respondentów ani ich odwiedzał, spisywane będą tylko te osoby, które same zadzwonią do rachmistrza telefonicznego na infolinię (linia „Spisz się przez telefon").

3. Meldunek GBS nr 3 o gotowości do narodowego spisu powszechnego
Meldunek prosimy przekazać do 31 marca br. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Stanowiska komputerowe do samospisu mają być przygotowane, ale ich uruchomienie zależy od indywidualnych decyzji w gminach. Jeśli decyzje inspektora sanitarnego lub władz gminy spowodowały zamknięcie Urzędu Gminy dla klientów, to w czasie tych obostrzeń stanowisko komputerowe nie musi być dostępne. Natomiast niezależnie od tego, stanowisko powinno być przygotowane i czekać na udostępnienie niezwłocznie po otwarciu Urzędu dla klientów.

4. Nabór rachmistrzów, umowy.
Prośba o kontakt z kandydatami, którzy nie podeszli do szkoleń lub egzaminu, ustalenie rezygnacji i usunięcie kandydata z SER.
NIE NALEŻY USUWAĆ rachmistrzów rezerwowych, chyba że zgłoszą rezygnacje.

Rachmistrzowie (ze zmienionym ręcznie statusem przez GBS) uzupełniają w aplikacji e-learning dane do umowy i zdjęcie. Prosimy, aby rachmistrzowie uzupełnili dane do umowy do najbliższego wtorku, tj. 6 kwietnia br.
W przypadku problemów, z którymi nie udało się poradzić na poziomie gminnym – można przysyłać zgłoszenia na adres mailowy WBS. Prosimy o monitorowanie postępu uzupełniania informacji w aplikacji e learning przez rachmistrzów.
Rachmistrzowie zarejestrowani w więcej niż jednej gminie (w naszym województwie) – uzupełniają dane i zdjęcie osobno dla każdej gminy, ale umowa będzie jedna.

W razie mniejszej liczby rachmistrzów niż planowano w danej gminie będą brane pod uwagę następujące opcje:

 • spis w gminie będzie przeprowadzony przez mniejszą liczbę rachmistrzów, co wydaje się możliwe do wykonania, szczególnie przy prawdopodobnym wydłużonym terminie spisu;
 • do pomocy zostaną zaangażowani chętni rachmistrzowie z innych gmin;
 • z rachmistrzami rezerwowymi z sąsiednich gmin (jeśli tacy będą i będą chętni) mogą zostać podpisane umowy, żeby pracowali w danej gminie;
 • przydział większej liczby adresów z danej gminy do spisania metodą CATI przez rachmistrzów telefonicznych (adresy te wpadną do ogólnej puli wojewódzkiej).

Umowy będą podpisywane w oddziałach urzędu statystycznego, po zakończeniu szkoleń i ustaleniu wszystkich osób pracujących jako rachmistrzowie, roześlemy odpowiednie informacje i prośbę o wskazanie miejsca podpisania umowy – wszyscy rachmistrzowie z danej gminy będą podpisywać umowy w jednej lokalizacji.
Wcześniej dyspozytorzy wojewódzcy skontaktują się z koordynatorami gminnymi, żeby ustalić rejony pracy rachmistrzów.
Ze względu na pandemię preferowaną metodą jest wywiad telefoniczny, ale może się okazać, że w niektórych przypadkach potrzebny będzie wywiad bezpośredni. Ze wzoru umowy rachmistrza wynika, że metodę przeprowadzenia spisu ma wskazywać rachmistrzowi dyspozytor.
5. Szkolenia rachmistrzów
Warsztaty dla rachmistrzów trwają do 6 kwietnia włącznie. Zapisy rachmistrzów na warsztaty gminy dokonują przez SER (mail w tej sprawie był wysłany 22 marca).

6. Konferencja inaugurująca NSP 2021
1 kwietnia br. o godz. 11:00 odbędzie się konferencja on-line Prezesa GUS – Generalnego Komisarza Spisowego inaugurująca NSP 2021. Spotkanie będzie transmitowane na żywo na platformie YouTube oraz na stronie spis.gov.pl.

7. Działania związane z promocją
Po świętach będą przesłane kolejne materiały promocyjne z prośbą o rozpowszechnienie także na stronach internetowych i w mediach społecznościowych gmin, jednostek podległych, szkół, innych organizacji i instytucji w gminie, na profilach radnych i sołtysów, parafii i związków wyznaniowych, OSP itd.
Prosimy o inicjatywę ze strony gmin, bo Państwo najlepiej wiedzą, jakimi kanałami najlepiej dotrzeć do mieszkańców. Jeśli będą potrzebne dodatkowe materiały lub działania wspierające z naszej strony, prosimy o kontakt (np. artykuły w lokalnych gazetach, biuletynach, na lokalnych portalach internetowych).
Prosimy o umieszczanie informacji o NSP 2021 w widocznym miejscu na stronie gminy, w aktualnościach, w dobrze widocznej zakładce, tak aby informacje o NSP łatwo rzucały się w oczy odwiedzającym stronę internetową gminy.

Będzie udostępnione narzędzie do raportowania działań promocyjnych w gminie. Jest to narzędzie wskazane centralnie, na razie konfigurujemy i dostosowujemy je do naszych potrzeb. Prosimy o zbieranie informacji o działaniach promocyjnych w gminie, aby nie było problemu z uzupełnieniem informacji, gdy narzędzie będzie już wdrożone.
Informacje, które będą potrzebne:

 • Liczba aktualności o spisie opublikowanych na stronie gminy i innych jednostek organizacyjnych gminy (z linkami);
 • Liczba aktualności o spisie opublikowanych na stronach organizacji społecznych i pozarządowych z terenu gminy (np. koła gospodyń wiejskich, OSP);
 • Liczba postów o spisie opublikowanych na gminnym FB (z linkami);
 • Liczba tweetów o spisie opublikowanych na gminnym TW (z linkami);
 • Liczba postów i tweetów o spisie opublikowanych na kontach gminy udostępnionych przez radnych i sołtysów, jednostki organizacyjne JST, organizacje społeczne, parafie, inne;
 • Liczba informacji o spisie do mediów (z linkami) - radio, telewizja, prasa;
 • Liczba informacji o spisie wysłanych przez systemy powiadamiania SMS;
 • Liczba placówek oświatowych, gdzie wysłano informacje o spisie przez e-dziennik;
 • Liczba parafii, do których przekazano informacje o spisie, liczba parafii, które przekazały te informacje wiernym (ogłoszenia parafialne, tablice ogłoszeń, strony internetowe);
 • Jakie działania promocyjne dot. spisu skierowano do mieszkańców gminy?
 • Jakie działania promocyjne dot. spisu skierowano do pracowników JST, jednostek organizacyjnych, sołtysów, radnych?
 • Inne działania promujące spis podejmowane w gminie.

Zobacz także

Narodowy Spis Powszechny

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Gospodarka odpadami komunalnymi

RODO

Sesja rady gminy

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Rodzina 500+

System Informacji Przestrzennej

Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego

Gminy Partnerskie

Sprawdź - jak załatwić sprawę

Dziennik ustaw

powiat live 2013

Witryna wiejska