N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

Facebook Gmina Mucharz

Rezerwacja kortów

Koronawirus - informacje i zalecenia

Solidarni z Ukrainą!

GOKiC Mucharz

100 lat niepodległości

Klub Fotograficzny Okno

LKS Spartak Skawce

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
767
824
2268
33291
26957
5720634

70 lat harcerstwa w Mucharzu

70 lat harcerstwa w Mucharzu

W sobotę harcerze wzięli udział w uroczystości odsłonięcia pomnika i tablicy, upamiętniającej 70 lat powstania w Mucharzu 1 Drużyny Harcerskiej im. Księcia Józefa Poniatowskiego oraz oficjalnie dokonano otwarcia i poświęcenia harcówki.

XXXIX Harcerski Rajd „Powsinogi Beskidzkie" 30.09-2.10.2016 r.

Idea rajdu

Już po raz trzydziesty dziewiąty harcerze Hufca Ziemi Wadowickiej uczestniczyli w trzydniowym Rajdzie Powsinóg Beskidzkich. Jego organizatorem był Hufiec Ziemi Wadowickiej ZHP oraz 130 DSTH „Stu trzydziestu z Mucharza" im. Księcia Józefa Poniatowskiego i 4 DW „Cztery Żywioły". Główną idą rajdu jest krzewienie wśród młodzieży zamiłowania do turystyki pieszej, promowanie kultury i historii regionu, popularyzacja twórczości Emila Zegadłowicza i innych artystów Ziemi Wadowickiej. W tym roku podczas rajdu odbyły się w Mucharzu uroczystości związane z obchodami 70-lecia powstania w Mucharzu pierwszej drużyny harcerskiej i otwarciem nowej harcówki w Mucharzu.

Patrole na start

Patrole rajdowe przybyły w piątek pod Grotę Wierchy, położoną przy żółtym szlaku na Leskowiec. Tu rozbito namioty, zakwaterowano się, a po apelu powitalnym wszyscy zasiedli się przy harcerski ognisku. Sobotnie przedpołudnie upłynęło harcerzom na wędrówce szlakiem turystycznym w stronę Mucharza – jedni przez Jaszczurową, inni przez Śleszowice i Skawce. Każdy patrol odwiedził osobę, która związana była kiedyś z harcerstwem bądź znana jest ze swej społecznej działalności.

Święto harcerzy z Mucharza

Po południu uczestnicy rajdu wzięli udział w uroczystości odsłonięcia pomnika i tablicy, upamiętniającej 70 lat powstania w Mucharzu 1 Drużyny Harcerskiej im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Obecni byli przedstawiciele władz gminy Mucharz oraz władz chorągwi i hufca: pan Wacław Wądolny – Wójt Gminy Mucharz, hm. Mariusz Siudek – Komendant Chorągwi Krakowskiej ZHP, hm. Marcin Homel – Komendant Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP, a także zaproszeni instruktorzy, nauczyciele, gminne organizacje i koła oraz mieszkańcy Mucharza. W tym dniu miało miejsce również oficjalne otwarcie nowej bazy harcerskiej w Mucharzu. Wieczorem, podczas obrzędowego ogniska, harcerze mieli okazję wysłuchać wspomnieniowej gawędy, którą wygłosiła hm. Lucyna Szczerbowska, dawna hufcowa Hufca Mucharz, drużynowa zuchowa i harcerska. W niedzielę harcerze wzięli udział w mszy świętej, odprawionej w intencji zuchów, harcerzy i instruktorów ZHP przez proboszcza parafii Mucharz, ks. Krzysztofa Strzelichowskiego.

Podsumowanie rajdu

Rajd zakończył się w niedzielę apelem, podczas którego podsumowano wyniki rajdowej rywalizacji. W rajdzie uczestniczyło 10 patroli – łącznie 115 harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników. Najlepsi okazali się: 1 DH „Błękitna" (III miejsce), Patrol BajkoCentrum (II miejsce) i 6 DSTH „Dioryt" (I miejsce).

130 DSTH najlepszą drużyną hufca

Na apelu podsumowano także wyniki hufcowej rywalizacji w roku harcerskim 2015/2016. W kategorii drużyn starszoharcerskich pierwsze miejsce zajęła 130 DSTH „Stu trzydziestu z Mucharza" im. Księcia Józefa Poniatowskiego.

Harcerze i instruktorzy 130 DSTH „Stu trzydziestu Mucharza" im. Księcia Józefa Poniatowskiego serdecznie dziękują wszystkim osobom prywatnym i instytucjom za pomoc w organizacji Rajdu Powsinóg Beskidzkich oraz obchodów 70-lecia powstania pierwszej drużyny harcerskiej w Mucharzu. Jesteśmy także wdzięczni wszystkim, którzy swoją obecnością uświetnili uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej i otwarcia nowej harcówki w Mucharzu. Dziękujemy, że świętowaliście razem z nami! CZUWAJ!

Zobacz także:

 70 lat harcerstwa w Mucharzu (foto Sonia Knapczyk, R. Kadela)

 70 lat harcerstwa w Mucharzu

 

 

 

 

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Gospodarka odpadami komunalnymi

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Aktualna jakość powietrza

Gminny Portal Mapowy

System Informacji Przestrzennej

Zwierzaki poszukują właścicieli

Środki zewnętrzne pozyskane przez Gminę Mucharz

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Mucharzu

Czyste Powietrze

Dolina Karpia

Sprawdź - jak załatwić sprawę

WFOŚiGW

Igrzyska Europejskie Kraków 2023