N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

GOKiC Mucharz - oferta

Kapliczki Gminy Mucharz

Jezioro Mucharskie

Moja Siatkowka

Klub Fotograficzny Okno

LKS Spartak Skawce

Wirtualny spacer wokół zbiornika Świnna Poręba

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
796
906
2544
12621
34723
4115086

100 lat niepodległości

100-lecie niepodległości

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przedstawiamy działania podejmowane na terenie naszej gminy dla upamiętnienia tej rocznicy oraz inne.


„Sto zdjęć na stulecie niepodległości"

Prezentacja zdjęć związanych z naszą małą ojczyzną, kulturą, tradycją, z wydarzeniami, postaciami i miejscami, które często już nie istnieją.

 

Uroczystość pod Obeliskiem w Mucharzu, 11 listopada 2018

W niedzielę 11 listopada 2018 r. Polska świętowała 100. rocznicę odzyskania niepodległości. W tym dniu pod mucharskim Obeliskiem Niepodległości spotkali się mieszkańcy gminy Mucharz.

 

Jak wybuchły w Małopolsce "małe Polski"...

Pismo marszałków, prezydentów, starostów, burmistrzów, wójtów i radnych Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski - a w nim m.in. artykuły o Mucharzu (str. 129), Suchej Beskidzkiej (str. 153), Wadowicach (str. 167) i innych miejscowościach w Małopolsce.

 

Ślady Niepodległej - szlakiem konfederatów barskich  (foto R.Kadela)

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Jaszczurowej, podobnie jak gimnazjaliści wzięli udział w grze terenowej szlakiem konfederatów barskich. Trasa wiodła od przełęczy Sanguszki w Harbutowicach przez Krzyż Konfederatów po Las Groby, gdzie poległo ok. 300 konfederatów. Kolejnym odwiedzonym miejscem była kaplica kofederatów na górze Jasień w Suchej Beskidzkiej.

 

Ślady Niepodległej - szlakiem konfederatów barskich (foto R.Kadela)

Uczniowie Gimnazjum im. Janiny Barbary Górkiewiczowej wzięli udział w grze terenowej szlakiem konfederatów barskich. Odszukali miejsca pamięci związane z walkami, jakie w latach 1768-1772 stoczyli konfederaci z zaborcą rosyjskim. Trasa wiodła od przełęczy Sanguszki w Harbutowicach przez Krzyż Konfederatów po Las Groby, gdzie poległo ok. 300 konfederatów. Kolejnym odwiedzonym miejscem była kaplica kofederatów na górze Jasień w Suchej Beskidzkiej, gdzie z kolei zginęło 200 polskich żołnierzy.

 

Sto drzew na stulecie w Świnnej Porębie (foto SP Świnna Poręba)

Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Świnnej Porębie wraz z wychowawcami oraz zaproszonymi gośćmi, w specjalnie przygotowanych miejscach przy szkole, zasadziły drzewa, którymi obdarowało szkołę Nadleśnictwo Sucha Beskidzka. Liczba drzew nie była przypadkowa, ponieważ dla upamiętnienia zbliżającej się Rocznicy Odzyskania Niepodległości szkoła wspólnie z leśnikami realizuje akcję „Sto drzew na Stulecie Odzyskania Niepodległości".

 

Dywizjon 303 (foto R.Kadela)

Gimnazjaliści oraz klasa VIII SP w Jaszczurowej udali się na projekcję filmu "Dywizjon 303. Historia prawdziwa". Aby historia stała się jeszcze prawdziwsza wycieczkę zakończono w Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Na własne oczy zobaczyć można tam maszyny, na których latali piloci w bitwie o Anglię.

 

Tak powstawała niepodległa (niepodlegla.gov.pl)

Biuro Programu „Niepodległa" przygotowało bezpłatną wystawę poświęconą procesowi odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz dorobkowi II Rzeczypospolitej. Wystawa „Tak powstawała Niepodległa" pomyślana jest jako materiał popularnonaukowy pomocny w uczczeniu setnej rocznicy niepodległości Polski.

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

RODO

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Rodzina 500+

Sesja rady gminy

System Informacji Przestrzennej

Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami komunalnymi

Ewidencja obiektów

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminny Zespół Administracyjny Szkół

Gminy Partnerskie

Projekty Granty

Wpis i zmiana w CEIDG są bezpłatne

Sprawdź - jak załatwić sprawę

Dziennik ustaw

WKU Oświęcim

Wiadomości powiatowe

powiat live 2013

Witryna wiejska

Newsletter: