N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

Harcerze pomogą - tel. 509 111 662

GOKiC Mucharz - oferta

100 lat niepodległości

Kapliczki Gminy Mucharz

Moja Siatkowka

Klub Fotograficzny Okno

LKS Spartak Skawce

Wirtualny spacer wokół zbiornika Świnna Poręba

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
559
1281
5492
2741
23864
4637036

Dzień Strażaka 2019

Dzień Strażaka 2019

W sobotę 4 maja 2019 r. w Jaszczurowej odbyły się gminne obchody Dnia Strażaka.

Dzień Strażaka 2019

Święto to formalnie od 2002 r., obchodzone jest w dniu wspomnienia w kościele katolickim św. Floriana patrona strażaków i hutników.

Uroczystość rozpoczęła msza św. w intencji strażaków odprawiona przez ks. proboszcza Krzysztofa Strzelichowskiego w jaszczurowskiej kaplicy pw. św. Rafała Kalinowskiego. Następnie pododdziały przemaszerowały pod remizę OSP, gdzie odbył się apel, odczytano okolicznościowy list z życzeniami od Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, a słowo do strażaków wygłosił Prezes Zarządu Oddziału Gminnego OSP RP dh Witold Wata.

Po pamiątkowym zdjęciu strażacy zaproszeni zostali przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Jaszczurowej na obiad, kawę i ciasto.

W uroczystościach wzięły udział poczty sztandarowe oraz strażacy z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Jaszczurowej, Mucharza, Kozińca-Centrum i Skawiec. (R.Kadela)

Zazwyczaj jest tak, że działa instynkt samozachowawczy, człowiek się ratuje. Ale jest coś takiego, co dzięki strażakom odkrywamy – jest w człowieku jakaś odwaga, że wbrew lękowi, temu instynktowi samozachowawczemu człowiek idzie, bo wie, że tu jest prawda, tu jest człowieczeństwo. I za to trzeba druhnom, druhom podziękować, że są powołani do takiej służby.

(...) Kiedy myślimy o Ojczyźnie, to święto to wpisuje się w dzisiejszą rzeczywistość ojczyzny, szczególnie tej najbliższej, tej lokalnej. (...) Bo strażacy nie są tylko od wielkiego dzwonu, od katastrofy, od płonącego kościoła, od podmywanego domu, ale od pięknej służby – jesteście przy Grocie Wierchy, idziemy w naszych drogach krzyżowych i wraz z harcerzami zawsze czuwacie nad naszym bezpieczeństwem. Jesteście tam, gdzie są ludzie, tam gdzie potrzebujemy poczuć się bezpiecznymi. Wpisujecie się w życie gminy, wspólnoty, parafii.

(...) I dlatego wyrażam podziękowanie za Waszą służbę, wasze zaangażowanie, za bycie zespołem ludzi, bo też nas uczycie czegoś jednego – że można pomagać nie jako jednostki, tylko jako osoby, które złączone są w wspólnotę. (...) I to jest takie zadanie, żeby strażacy byli tymi, którzy niosą dobro, i czy są w akcji, czy nie są w akcji, niech mają swój honor, niech wiedzą co jest najważniejsze, niech stają w obronie zawsze potrzebujących.
Ks. Krzysztof Strzelichowski, proboszcz parafii w Mucharzu

 

Przy tej okazji pragnę serdecznie pogratulować dh Annie Dyrcz, należącej do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Koziniec-Centrum, za zajęcie II miejsca w Małopolsce i zakwalifikowanie się do finału Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.
Witold Wata, prezes Zarządu Oddziału Gminnego OSP RP

Dzień Strażaka 2019 (foto R.Kadela)

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Gospodarka odpadami komunalnymi

RODO

Sesja rady gminy

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Ekointerwencja

Rodzina 500+

System Informacji Przestrzennej

Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminy Partnerskie

Projekty Granty

Sprawdź - jak załatwić sprawę

Dziennik ustaw

powiat live 2013

Witryna wiejska