N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

GOKiC Mucharz - oferta

100 lat niepodległości

Kapliczki Gminy Mucharz

Jezioro Mucharskie

Moja Siatkowka

Klub Fotograficzny Okno

LKS Spartak Skawce

Wirtualny spacer wokół zbiornika Świnna Poręba

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
226
643
2052
35024
32946
4230579

65-lecie OSP w Mucharzu

65-lecie OSP w Mucharzu

Mucharska Ochotnicza Straż Pożarna obchodzi swoje 65-lecie powstania. W sobotę 28 maja 2017 roku odbyły się oficjalne uroczystości związane z jubileuszem.

Msza w asyście pocztów

O godzinie 15.00 w kościele parafialnym w Mucharzu w intencji strażaków została odprawiona msza święta przez ks. proboszcza Krzysztofa Strzelichowskego. Po mszy nastąpił przemarsz wszystkich jednostek i gości pod remizę OSP Mucharz. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe OSP Mucharz, OSP Jaszczurowa, OSP Skawce, OSP Koziniec Centrum, OSP Łękawica, OSP Śleszowice, OSP Tarnawa Dolna, proporzec ZHP Mucharz oraz Orkiestra Dęta z Krakowa pod batutą kapelmistrza Tomasza Stroniasa.

Apel

Wśród zaproszonych gości byli Komendant PPSP w Wadowicach bryg. Paweł Kwarciak, mł. bryg. Krzysztof Cieciak, mł. asp. Kamil Guguła, dh Antoni Kwarciak, Komendant Gminny OSP Paweł Fortuna, wójt Gminy Mucharz Wacław Wądolny, przedstawiciele Urzędu i Rady Gminy Mucharz, Koła Łowieckiego „Cietrzew", ZHP Mucharz, KGW Mucharz, KGW Jaszczurowa.

Na placu przy remizie OSP Mucharz odbył się apel jednostek strażackich, podczas którego wręczono odznaczenia i wyróżnienia. Przyznano odznaki „Za Wysługę Lat" w służbie dla OSP, które otrzymali:

 • Witold Wata, 50 lat służby
 • Stanisław Dyduch, 45 lat służby
 • Ireneusz Targosz, 30 lat służby
 • Paweł Sikora, 30 lat służby
 • Michał Wata, 25 lat służby
 • Leszek Jędryjas, 25 lat służby
 • Mirosław Siemieniec, 15 lat służby
 • Kamil Kowalczyk, Tomasz Siora, Grzegorz Sikora, Mateusz Markuś, Michał Janiczak, Arkadiusz Tłok, 10 lat służby
 • Adrian Warchoł, Łukasz Rolka, 5 lat służby

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Mucharzu

Na zebraniu wiejskim 28 kwietnia 1952 roku podjęto uchwałę o powołaniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Mucharzu. Założyciele OSP w Mucharzu wybrali zarząd Straży w składzie:

 • Albin Klauzner, naczelnik
 • Józef Wójcik, zastępca ds. kult- oświatowych
 • Franciszek Wata, zastępca ds. technicznych
 • Ludwik Wądolny, sekretarz
 • członkowie zarządu: Anna Żurek, Józef Kowalczyk, Stanisław Ścieszka.

Do formalnego zarejestrowania mucharskiej jednostki oraz jej statutu w Komendzie Rejonowej Straży Pożarnej doszło 20 maja 1952 roku i od tej daty liczy się okres powstania OSP w Mucharzu.

Początki działania straży były bardzo trudne i ciężkie przede wszystkim ze względu na duże braki sprzętowe i lokalowe. Rozpoczęto budowę remizy strażackiej , która budowana była ze środków własnych i w czynie społecznym . Kolejnym krokiem było pozyskanie sprzętu do gaszenia pożarów od straży zakładowej z AZPB w Świnnej Porębie, taki jak węże i ubrania bojowe (kombinezony jednoczęściowe ) . Transport sprzętu do pożarów odbywał się prywatnymi furmankami i ciągnikami. W roku 1958 odbyło się uroczyste przekazanie i poświęcenie nowej motopompy „Leopolia". Bardzo ważnym wydarzeniem nie tylko dla członków OSP ale i całej społeczności lokalnej było pozyskanie z jednostki wojskowej samochodu sanitarnego marki Dodge, który po gruntownym remoncie został przystosowany do działań bojowych i przez kilka lat dobrze służył naszej jednostce i mieszkańcom wsi .

W kolejnych latach to jest w 1962 i 1969 roku jednostka otrzymała motopompy typu „Polonia" M8/8. W 1979 roku miejsce wysłużonego Dodża zajął przystosowany do działań bojowych samochód marki „ Żuk", który służył do roku 2008 i następnie został przekazany do jednostki OSP Koziniec. W 40-tą rocznicę powstania mucharskiej Straży Pożarnej mieszkańcy Mucharza oraz Zagórza ufundowali naszej jednostce sztandar, który został wręczony i poświęcony w dniu 7 czerwca 1992 roku. Zarząd OSP Mucharza i Skawiec oraz Wójt Gminy Mucharz Pan Wacław Wądolny w roku 2004 doszli do porozumienia i wspólnie postanowili o budowie nowej remizy. Dzięki Panu Wójtowi jego zaangażowaniu w krótkim czasie powstał projekt i stosowne zezwolenia. Firma Pana Tadeusza Karcza bardzo szybko wybudowała i wykończyła budynek remizy, którego odbiór nastąpił 27 grudnia 2006 roku.

23 kwietnia 2007 roku w miejscowości Wejcz od strażaków z Austrii kupiliśmy samochód pożarniczy marki Steyer już częściowo wyposażony w sprzęt. Samochód Steyer został dodatkowo doposażony w agregat prądotwórczy i maszt oświetleniowy oraz dwie piły łańcuchowe do cięcia drewna i zestaw medyczny PSP R1. Dochody na ten i inny sprzęt pozyskujemy z wynajmu naszej estrady mobilnej oraz namiotów jakie w chwili obecnej posiadamy w naszej OSP. Cały ten dorobek należy zawdzięczać naszemu Zarządowi i strażakom zaangażowanych w pracach na rzecz OSP Mucharz . Posiadamy również samochód bojowy ARO i łódź motorową, samochód ten jak i łódź motorowa zostały pozyskana od Policji poprzez Komendę Powiatową w Wadowicach. W roku 2011 został wybudowany garaż na łódź motorową do ratownictwa nawodnego. W roku 2013 i 2014 wykonaliśmy remont kapitalny łodzi a właściwie to została całkowicie przebudowana i zamontowany został silnik zaburtowy Mercury o mocy 90 KM, obecnie jest zarejestrowana i gotowa do działań na wodzie.

Rok 2014 był rokiem przełomowym dla naszej jednostki, 12 września 2014 roku Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach mł.bryg. Paweł Kwarciak zawarł porozumienie na czas określony do 31 grudnia 2018 r. z Gminą Mucharz reprezentowaną przez Wójta Pana Wacława Wądolnego oraz z Ochotniczą Strażą Pożarną w Mucharzu reprezentowaną przez Prezesa Zarządu OSP Druha Witolda Watę i Naczelnika OSP Druha Ireneusza Targosza dotyczące włączenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Mucharzu do krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego. Jednostka OSP Mucharz w dniu 1 stycznia 2015 roku została włączona do KRSG decyzją Komendanta Głównego PSP . Zarząd OSP Mucharz zdaje sobie sprawę z obowiązków jakie spadły na nas ale będziemy robić nadal to co do tej pory , czyli nieść pomoc potrzebującym. W roku 2015 z dofinansowania KRSG zakupiono sprzęt hydrauliczny LUCAS do ratownictwa drogowego i doposażyliśmy łódź motorową w kapoki liny i rzutki a w 2016 roku zakupiliśmy ponton ratowniczy 6 – osobowy wraz z przyczepą w zakupach tych było duże wsparcie finansowe od Urzędu Gminy w Mucharzu. (tekst D. Polan, historia Witold Wata)

65-lecie OSP w Mucharzu (foto Agnieszka Kadela)

 

 

 

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

RODO

Sesja rady gminy

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Rodzina 500+

System Informacji Przestrzennej

Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami komunalnymi

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminny Zespół Administracyjny Szkół

Gminy Partnerskie

Projekty Granty

Sprawdź - jak załatwić sprawę

Dziennik ustaw

powiat live 2013

Witryna wiejska

Newsletter: