N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

GOKiC Mucharz - oferta

100 lat niepodległości

Kapliczki Gminy Mucharz

Jezioro Mucharskie

Moja Siatkowka

Klub Fotograficzny Okno

LKS Spartak Skawce

Wirtualny spacer wokół zbiornika Świnna Poręba

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
260
643
2086
35058
32946
4230613

Delegacja z Rumunii w Mucharzu

Delegacja z Rumunii w Mucharzu

W dniach od 7-9.10.2016 r. w gminie Mucharz gościliśmy delegację z zaprzyjaźnionej gminy partnerskiej Manastirea Humorului z Rumunii.

Na budowie zbiornika wodnego

Delegacja z Wójtem na czele zwiedziła gminę Mucharz, w tym największą inwestycję – budowę zbiornika wodnego w Świnnej Porębie: elektrownie wodną, ośrodek zarybieniowy, koronę zapory.

Gościnne Koła Gospodyń

Z gościnnością i serdecznością przyjęły delegację Panie z Koła Gospodyń Wiejskich zarówno w Świnnej Porębie, jak i w Jaszczurowej, przygotowując dla nich regionalne specjały. Zobaczyli również okolice Mucharza, sąsiednie Wadowice i Suchą Beskidzką. Była to pierwsza wizyta przedstawicieli samorządu po wyborach samorządowych w gminie Manastirea Humorului, które miały miejsce w czerwcu 2016 r. Wójtem na druga kadencję został wybrany prof. Constantin Moldovan.

Podziękowania

Serdecznie podziękowania składamy za okazaną pomoc i wsparcie przy organizowaniu pobytu delegacji rumuńskiej dla:

  • Kołu Gospodyń Wiejskich w Jaszczurowej;
  • Kołu Gospodyń Wiejskich w Świnnej Porębie;
  • Ochotniczej Straży Pożarnej z Mucharza
  • Kołu Łowieckiemu „Cietrzew" z Mucharza
  • Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Inspektoratowi w Świnnej Porębie,
  • Zakładom Mięsnym Wadowice ul. Podstawie 30,
  • Małopolskiej Spółdzielni Handlowej „WIZAN"

Gmina Manastirea Humorului

Gmina Manastirea Humorului należy do okręgu (Hrabstwa) Suczawa, region Bukowina. Leży nad rzeką Humorului i obejmuje obszar 9708 ha, liczy 3552 mieszkańców. Gmina składa się z trzech wsi: Manastirea Humor, Pojana Mikuli i Plesa. Na tych ziemiach od wieków strzeżone są symbole narodu rumuńskiego: klasztory średniowieczne, zabytki historyczne i sztuka rumuńska, wartości światowego dziedzictwa kulturowego, co sprzyja rozwojowi turystyki i usług około turystycznych. Lokalna gospodarka gminy jest w ścisłej zgodzie z położeniem geograficznym i dostępem do zasobów. Podstawowe zawody w gminie związane są z obróbką drewna i hodowlą zwierząt oraz usługami turystycznymi.

We wsi Manastirea Humorului znajduje się Urząd Gminy, Ośrodek Zdrowia, Poczta, sklepy oraz Klasztor Humor (cerkiew prawosławna), który jest zabytkiem wpisanym na listę UNESCO, ze względu na swoją oryginalność, malowidła zewnętrzne oraz pełnione funkcje: otwarty ganek, (który pojawił się po raz pierwszy w tej formie w Mołdawii), tajemnicze nad grobem komory i welon z bogatymi rzeźbami złota.

Pojana Mikuli

Pojana Mikuli (rum. Poiana Micului) – wieś w gminie Mănăstirea Humorului, położona w malowniczej dolinie, wzdłuż całej wsi płynie potok. Pojana w połowie zamieszkała przez Górali czadeckich- potomków kolonistów ze Śląska i Małopolski osiadłych na Ziemi Czadeckiej, którzy w wyniku przeludnienia zajmowanych terenów i sprzyjającej kolonizacyjnej polityce austro-węgierskiej na przełomie XVIII i XIX w. wyruszyli za „chlebem" na Bukowinę i osiedlili się w okolicach Czerniowiec. Wieś Pojanę założyło 40 polskich rodzin wraz z Niemcami sudeckimi w 1842 r. W 1940 r. Niemcy opuścili Pojanę, a na ich miejsce osiedlili się Rumuni. Dziś „dolną" część wsi zamieszkuje ok.110 polskich rodzin, a w „górnej" części mieszkają ich rumuńscy sąsiedzi. Działa tu zespół folklorystyczny „Mała Pojana". Nauczanie języka polskiego odbywa się w miejscowej Szkole Podstawowej wybudowanej przez rząd polski w 2009 r. Posiada 12 klas szkolnych (z tego dwa zajmują oddziały przedszkolne), pokój nauczycielski, bibliotekę, salę gimnastyczną oraz gabinet lekarski z oddzielnym wejściem służący całej miejscowej społeczności. Szkoła została w całości wyposażona dzięki polskim funduszom. W szkole pracuje 17 nauczycieli, z których sześcioro to absolwenci szkoły w Pojanie Mikului polskiego pochodzenia. 9 października 2010 r. Szkole Podstawowej z Przedszkolem w Pojanie Mikului uroczyście nadano imię Krystyny Bochenek- wicemarszałek senatu VII kadencji, dziennikarki radiowej i publicystki, która zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. W Pojanie Mikului wybudowany został Kościół, którego patronem jest Św. Jan Paweł II.

W Pojanie Mikului działa Związek Polaków, który w zakupionym niedawno Domu Polskim przeprowadził gruntowny remont i przyjmuje od niedawna turystów.

Plesza

Plesza – (rum. Pleşa) – wysoko i bardzo malowniczo położona wieś w gminie Mănăstirea Humorului, zamieszkała wyłącznie przez Górali czadeckich. Tu najwięcej mieszka Polaków. Żyją w surowych i niełatwych warunkach. Zgodnie jednak z miejscową mądrością – im wyżej, tym bliżej do Boga. Dzieci uczą się języka polskiego w Szkole Podstawowej w Pojanie Mikului, jest to dla nich przedmiot dodatkowy. Od niedawna Plesza ma również swój Dom Polski, w którym organizowane jest życie kulturalne Polaków.Na szczycie góry Plesz (734 m n.p.m.), na której położona jest wieś, stoi kościół p.w. Anny i Joachima.

Delegacja z Rumunii w Mucharzu (tekst, foto T. Chmielarz-Bryndza)

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

RODO

Sesja rady gminy

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Rodzina 500+

System Informacji Przestrzennej

Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami komunalnymi

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminny Zespół Administracyjny Szkół

Gminy Partnerskie

Projekty Granty

Sprawdź - jak załatwić sprawę

Dziennik ustaw

powiat live 2013

Witryna wiejska

Newsletter: