N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

GOKiC Mucharz - oferta

100 lat niepodległości

Kapliczki Gminy Mucharz

Jezioro Mucharskie

Moja Siatkowka

Klub Fotograficzny Okno

LKS Spartak Skawce

Wirtualny spacer wokół zbiornika Świnna Poręba

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
627
522
1149
34121
32946
4229676

Klub młodego naukowca

W dniu 24 czerwca w Świetlicy Wiejskiej w Świnnej Porębie odbył się niecodzienny pokaz eksperymentów przygotowany przez dzieci, które w ostatnich miesiącach uczestniczyły w projekcie pt. „Klub Młodego Naukowca - eksperymenty, nauka, zabawa".

W trakcie trwania projektu dzieci spotykały się kilkakrotnie na warsztatach podczas których wykonywane były różne naukowe eksperymenty – podczas pokazu eksperymentów dzieci same musiały się wykazać pomysłowością i umiejętnością pokazania ciekawych zjawisk, które na co dzień także można zauważyć w codziennym życiu.

Uczestnicy pokazu mieli za zadanie w domu przy pomocy swoich rodziców przygotować ciekawy eksperyment, zaprezentować go przed zgromadzoną widownią i odpowiedzieć na pytanie „dlaczego tak się dzieje?". Prowadzenie takiego pokazu od strony organizacyjnej wcale nie było łatwe ponieważ stolik na którym prezentowane były eksperymenty był oblegany przez dzieci, które z ciekawością i duzym zainteresoaniem obserowowały zachodzące zjawiska i reakcje.

Wśród najciekawszych pokazów znalazły się takie jak np. bardzo efektownie wykonany wulkan który, po wlaniu do niego specjalnie dobranych składników wybuchał, niesamowite „ciasto", które po zlepieniu w kulkę rozpływało się w rękach –tzw.ciecz nienewtonowska, prezentowane były także sztuczki z magnesami, telefon ze sznurka i kubeczków czy ocean w butelce, a także rodzynki, które po zanurzeniu w gazowanej wodzie same unoszą się do góry i spadają, znikający atrament i styropian topiący się - jak przedstawiła nam prezenterka doświadczenia – jak „Titanic". Bardzo pouczający dla dzieci okazał się eksperyment z jajkiem, które po zanurzeniu w occie traci swoją skorupkę – zjawisko to zostało porównane do tego co się dziej w naszym organizmie po spożyciu słynnego gazowanego napoju, który jest powszechnie lubiany przez dzieci. Podczas pokazu można było zdobyć także przepis na wykonanie baniek mydlanych, które nie pękają.

Organizacja pokazu eksperymentów była dla realizatorów projektu nowym doświadczeniem ale jak zawsze dzieci pokazały, że są niesamowite, kipiące energią i pomysłami. Cenne i warte pochwalenia okazało się zaangażowanie rodziców, którzy pomagali swoim dzieciom podczas pokazu – bo przecież nam dorosłym znacznie trudniej przychodzi występowanie przed widownią.

Projekt, w ramach którego odbył się pokaz był realizowany dzięki zaangażowaniu trzech rodziców ze Świnnej Poręby, którzy stworzyli grupę nieformalną „Aktywni Rodzice" i we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej w Świnnej Porębie „KLEKS" pozyskali środki za pośrednictwem Stowarzyszenia „Zielona linia" ze Stryszawy z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz Województwa Małopolskiego.

Klub młodego naukowca (foto W.Rupa)

 

 

 

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

RODO

Sesja rady gminy

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Rodzina 500+

System Informacji Przestrzennej

Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami komunalnymi

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminny Zespół Administracyjny Szkół

Gminy Partnerskie

Projekty Granty

Sprawdź - jak załatwić sprawę

Dziennik ustaw

powiat live 2013

Witryna wiejska

Newsletter: