N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

GOKiC Mucharz - oferta

Kapliczki Gminy Mucharz

Jezioro Mucharskie

Moja Siatkowka

Klub Fotograficzny Okno

LKS Spartak Skawce

Wirtualny spacer wokół zbiornika Świnna Poręba

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
772
1104
5351
19618
27113
4087360

Wizyta nad jeziorami

W dniach 14-18 maja 2015 roku przedstawiciele pięciu gmin wzięli udział w wizycie studialnej w ramach projektu „Podniesienie jakości usług publicznych wokół zbiornika Świnna Poręba".

Przedstawiciele 5 gmin: Mucharza, Stryszowa, Budzowa, Zembrzyc, Lanckorony oraz LGD „Gościńca 4 żywiołów" i LGD „Podbabiogórze" do których należą partnerskie gminy byli w dniach 14-18 maja 2014 z wizytą studialną w Czechach, Austrii i w Niemczech, by podglądnąć rozwiązania kanalizacyjne oraz gospodarkę odpadami wokół tamtejszych jezior.

Oczywiście cały czas zwracano uwagę na zagospodarowanie turystyczne i rekreacyjne oraz tworzone oferty. W Republice Czeskiej bardzo podobała się zarówno nowoczesna architektura nad samym Jeziorem Lipno (Jezioro Lipno – zbiornik wodny na wys. 726 m n.p.m., największy w Czechach – 48,7 km2) jak również infrastruktura turystyczna wokół niego. Zachwyciła wieża widokowa usytuowana w lesie i prowadząca nad korony drzew, skąd był znakomity widok na Jezioro Lipno. Wieża dostosowana jest dla osób niepełnosprawnych oraz rodzin z małymi dziećmi.

Jezioro Lipno (Czechy)

W Austrii natomiast na spotkaniu z przedstawicielami gminy Sankt Gilgen nad jeziorem Wolfgansee – Salzkammergut (zab. UNESCO) dużo dowiedzieliśmy się o doświadczeniach na temat gospodarki ekologicznej i turystycznej wokół jeziora. Prace nad czystości jeziora rozpoczęto w 2000 r. i dziś są dumni z jego czystości – woda w jeziorze jest zdatną do picia. Skanalizowane są sieciowo 99% tereny wokół jeziora, a tylko 1% przydomowymi oczyszczalniami ścieków. Mimo bardzo górzystych terenów i dużej różnicy poziomu wzniesień, zdecydowanie sieciowe rozwiązania kanalizacyjne są priorytetem w Austrii. Realizacja zadań turystycznych jest ponad gminna, zrzeszająca 6 gmin. Ofertę turystyczna co roku finansuje inna gmina. Ciesząca się dużym zainteresowanie to oferta na "Adwentowy czas nad jeziorem" – poza sezonem, a bardzo licznie przyciągająca turystów.

Jezioro Wolfgansee – Salzkammergut (Austria)


W Niemczech gościli nas przedstawiciele centralnego zakładu oczyszczalni ścieków w miejscowości Prien. Dla realizacji działań kanalizacyjnych, zrezygnowano z trzech małych oczyszczalni ścieków i wybudowano jeną centralna, która skupia 10 gmin. Sieć kanalizacyjna przebiega dnem jeziora. Dzięki temu, że jest to duża oczyszczalnia, zastosowano biogazownie oraz rozwiązania fotowoltaiczne. Dla rozwoju działań ekologicznych, również zawiązane jest partnerstwo gmin, do którego przynależy 8 leżących wokół jeziora. Jego celem jest dbanie o środowisko naturalne i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań ekologicznych wokół jeziora, m.in. cieszące się coraz większą popularności rowery napędzane silnikiem elektrycznym i postoje z ładowarkami. Również ciekawym pomysłem jest tam autobus kursujący wokół jeziora (kierowcą jest emeryt - wolontariusz, a autobus posiada przyczepę - bagażnik na rowery, dzięki czemu można rozpocząć i zakończyć jazdę rowerem w dowolnym miejscu przy jeziorze.

Oczyszczalnia ścieków w Prien (Niemcy)

Tak wiec sprawdzone rozwiązania i gotowe pomysły Wójtowie przywieźli ze sobą nad Jezioro Mucharskie. Miejmy nadzieję, że uda się choć cześć z nich wykorzystać i wdrożyć. Zdecydowanie potwierdzili i podkreślali nam zarówno Austriacy, jak i Niemcy, że wszystkie działania: turystyczne, gospodarki kanalizacyjnej oraz ekologicznych wokół jeziora realizują w partnerstwie i do tego już naszych Włodarzy nie trzeba przekonywać. (T.Chmielarz Bryndza)

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Rodzina 500+

Sesja rady gminy

System Informacji Przestrzennej

Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami komunalnymi

Ewidencja obiektów

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminny Zespół Administracyjny Szkół

Gminy Partnerskie

Projekty Granty

Wpis i zmiana w CEIDG są bezpłatne

Sprawdź - jak załatwić sprawę

Dziennik ustaw

WKU Oświęcim

Wiadomości powiatowe

powiat live 2013

Witryna wiejska

Newsletter: