N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

Facebook Gmina Mucharz

Nasi harcerze na obozie w Pogorzelicy. Obóz Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP

GOKiC Mucharz

Rezerwacja kortów

Koronawirus - informacje i zalecenia

Solidarni z Ukrainą!

100 lat niepodległości

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
501
1346
12484
45074
62305
6151483

100 lat niepodległości

100-lecie niepodległości

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przedstawiamy działania podejmowane na terenie naszej gminy dla upamiętnienia tej rocznicy oraz inne.


Antologia Niepodległości (foto R. Kadela)

W gimnazjum i Szkole Podstawowej w  Jaszczurowej odbył się Konkurs Recytatorski - poezji i prozy pod nazwą Antologia Niepodległości.

 

Biało-Czerwona Mała Ojczyzna (foto R. Kadela)

Harcerze 7 Drużyny Harcerskiej "Omega" z Jaszczurowej (drużynowa sam. Laura Jurecka) oraz 125 Drużyny Harcerskiej "Zośka" z Mucharza (drużynowa sam. Monika Polan) zorganizowali cykl zbiórek poświęconych zasłużonym zmarłym mieszkańcom naszej gminy. Początkiem listopada na grobach zapłonęły znicze i  pojawiły się biało-czerwone wstążki - widomy znak pamięci.

 

Artystyczna Niepodległa (foto SP Świnna Poręba)

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Szkole Podstawowej w Świnnej Porębie odbyły się trzy konkursy tematyczne pod hasłem „Artystyczna Niepodległa". Były to:

  • Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej – konkurs klasowy, zespołowy
  • Konkurs Poezji Patriotycznej Recytowanej – konkurs indywidualny
  • Konkurs Plastyczny – konkurs indywidualny dla klas młodszych oraz zespołowy dla klas starszych.

We wszystkich konkursach udział wzięło ponad dwustu uczestników. Rezultaty plastycznych umiejętności uczniów naszej szkoły można wciąż jeszcze podziwiać na wystawie okolicznościowej, która zgromadziła 50 niezwykle efektownych i oryginalnych prac, wykonanych różnorodnymi technikami. Natomiast laureaci konkursu pieśni i konkursu recytatorskiego wystąpili na specjalnym, uroczystym koncercie. (

 

Koncert w Świnnej Porębie (foto SP Świnna Poręba)

W dniu 10 XI 2018r. w Kościele Parafialnym w Świnnej Porębie organizatorki wszystkich konkursów Renata Sopicka oraz Elżbieta Łyczak poprowadziły piękny koncert, w którym mogliśmy podziwiać laureatów szkolnych konkursów recytatorskiego oraz wokalnego zorganizowanych z okazji Stulecia Niepodległości Polski.

Koncert zgromadził liczną publiczność, w tym: Księdza proboszcza, dyrektora szkoły, nauczycieli, wychowawców, rodziców i rodziny uczestników oraz mieszkańców Świnnej Poręby. Wszyscy zgromadzeni z zachwytem wysłuchali pięknych prezentacji. Uczestnicy zaakcentowali również to wielkie Narodowe Święto Niepodległości specjalnie przygotowanymi strojami i oryginalnymi rekwizytami w biało- czerwonych barwach. Imprezie towarzyszyła świąteczna i rodzinna atmosfera.


 

„Sto zdjęć na stulecie niepodległości" (KF "Okno")

Prezentacja zdjęć związanych z naszą małą ojczyzną, kulturą, tradycją, z wydarzeniami, postaciami i miejscami, które często już nie istnieją.

 

Uroczystość pod Obeliskiem w Mucharzu, 11 listopada 2018 (foto D. Polan, ZHP Mucharz)

W niedzielę 11 listopada 2018 r. Polska świętowała 100. rocznicę odzyskania niepodległości. W tym dniu pod mucharskim Obeliskiem Niepodległości spotkali się mieszkańcy gminy Mucharz.

 

Jak wybuchły w Małopolsce "małe Polski"...

Pismo marszałków, prezydentów, starostów, burmistrzów, wójtów i radnych Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski - a w nim m.in. artykuły o Mucharzu (str. 129), Suchej Beskidzkiej (str. 153), Wadowicach (str. 167) i innych miejscowościach w Małopolsce.

 

Ślady Niepodległej - szlakiem konfederatów barskich  (foto R.Kadela)

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Jaszczurowej, podobnie jak gimnazjaliści wzięli udział w grze terenowej szlakiem konfederatów barskich. Trasa wiodła od przełęczy Sanguszki w Harbutowicach przez Krzyż Konfederatów po Las Groby, gdzie poległo ok. 300 konfederatów. Kolejnym odwiedzonym miejscem była kaplica kofederatów na górze Jasień w Suchej Beskidzkiej.

 

Ślady Niepodległej - szlakiem konfederatów barskich (foto R.Kadela)

Uczniowie Gimnazjum im. Janiny Barbary Górkiewiczowej wzięli udział w grze terenowej szlakiem konfederatów barskich. Odszukali miejsca pamięci związane z walkami, jakie w latach 1768-1772 stoczyli konfederaci z zaborcą rosyjskim. Trasa wiodła od przełęczy Sanguszki w Harbutowicach przez Krzyż Konfederatów po Las Groby, gdzie poległo ok. 300 konfederatów. Kolejnym odwiedzonym miejscem była kaplica kofederatów na górze Jasień w Suchej Beskidzkiej, gdzie z kolei zginęło 200 polskich żołnierzy.

 

Sto drzew na stulecie w Świnnej Porębie (foto SP Świnna Poręba)

Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Świnnej Porębie wraz z wychowawcami oraz zaproszonymi gośćmi, w specjalnie przygotowanych miejscach przy szkole, zasadziły drzewa, którymi obdarowało szkołę Nadleśnictwo Sucha Beskidzka. Liczba drzew nie była przypadkowa, ponieważ dla upamiętnienia zbliżającej się Rocznicy Odzyskania Niepodległości szkoła wspólnie z leśnikami realizuje akcję „Sto drzew na Stulecie Odzyskania Niepodległości".

 

Dywizjon 303 (foto R.Kadela)

Gimnazjaliści oraz klasa VIII SP w Jaszczurowej udali się na projekcję filmu "Dywizjon 303. Historia prawdziwa". Aby historia stała się jeszcze prawdziwsza wycieczkę zakończono w Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Na własne oczy zobaczyć można tam maszyny, na których latali piloci w bitwie o Anglię.

 

Tak powstawała niepodległa (niepodlegla.gov.pl)

Biuro Programu „Niepodległa" przygotowało bezpłatną wystawę poświęconą procesowi odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz dorobkowi II Rzeczypospolitej. Wystawa „Tak powstawała Niepodległa" pomyślana jest jako materiał popularnonaukowy pomocny w uczczeniu setnej rocznicy niepodległości Polski.

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Wybory samorzadowe

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Gospodarka odpadami komunalnymi

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Aktualna jakość powietrza

Gminny Portal Mapowy

System Informacji Przestrzennej

RODO - polityka prywatności

Zwierzaki poszukują właścicieli

Środki zewnętrzne pozyskane przez Gminę Mucharz

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Mucharzu

Czyste Powietrze

Dolina Karpia

Sprawdź - jak załatwić sprawę

WFOŚiGW

Igrzyska Europejskie Kraków 2023