N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

Facebook Gmina Mucharz

GOKiC Mucharz

Rezerwacja kortów

Koronawirus - informacje i zalecenia

Solidarni z Ukrainą!

100 lat niepodległości

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
59
2303
7695
22294
63080
6066398

Prace konserwatorskie

Kapliczka

Od czerwca b.r. kontynuowane będą prace konserwatorskie na kapliczce kamiennej z figurą Upadku Chrystus Pod Krzyżem z 1728 r. ze Skawiec.

Prace konserwatorskie

Ze względu na jej wartość: artystyczną, historyczną i kulturową kapliczka wpisana jest do gminnej ewidencji zabytków oraz do rejestru zabytków ruchomych województwa małopolskiego.

Na jej II etap prac konserwatorskich Gmina Mucharz pozyskała 5000 zł. w ramach konkursu „KAPLICZKA 2016" ogłoszonego przez Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, brakujące 13 000 dołoży Gmina Mucharz by odnowiona kapliczka powróciła do Skawiec jeszcze jesienią tego roku.

Kapliczka wykonana jest z piaskowca i utrzymana w stylu baroku ludowego. Bliskość Kalwarii Zebrzydowskiej, wskazuje na bezpośrednie oddziaływanie tego ośrodka pielgrzymkowego, kapliczka bowiem przedstawia postać Chrystusa, która nawiązuje ikonograficznie do cudownej figury Pana Jezusa z kaplicy III upadku dróżek kalwaryjskich. Wizerunek Chrystusa upadającego pod Krzyżem spopularyzował się w XVIII i XIX wieku jako samodzielne kapliczki, które stawiano wzdłuż dróg prowadzących do Kalwarii Zebrzydowskiej. (Kapliczki Chrystusa Upadającego pod Krzyżem stawiano tak, aby postać upadającego przedstawiona była z głową podniesioną i zwróconą w kierunku następnej kapliczki, a wszystkie wskazywały drogę do Kalwarii Zebrzydowskiej (informacje z Przewodnika „Szlaki papieskie. Jestem synem tej ziemi" Urszuli J. Własiuk).

Legenda

Z jej powstaniem związana jest również ciekawa legenda, która głosi, że fundatorami kapliczki byli mieszkańcy sąsiednich wsi, którzy chcieli dać wyraz ekspiacji po tym, jak pod ziemię zapadła się karczma z grzesznikami (stojąca właśnie w tym miejscu), gdy w wielki piątek urządzili w niej huczną zabawę. Usytuowanie kapliczki, to ok. 200 m od drogi krajowej nr 28, opodal potoku Śleszówka.

Chrystus Pod Krzyżem z 1728 (foto UG Mucharz)


 

 

 

 

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Wybory samorzadowe

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Gospodarka odpadami komunalnymi

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Aktualna jakość powietrza

Gminny Portal Mapowy

System Informacji Przestrzennej

RODO - polityka prywatności

Zwierzaki poszukują właścicieli

Środki zewnętrzne pozyskane przez Gminę Mucharz

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Mucharzu

Czyste Powietrze

Dolina Karpia

Sprawdź - jak załatwić sprawę

WFOŚiGW

Igrzyska Europejskie Kraków 2023