N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

Facebook Gmina Mucharz

GOKiC Mucharz

Rezerwacja kortów

Koronawirus - informacje i zalecenia

Solidarni z Ukrainą!

100 lat niepodległości

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
404
1476
11918
41048
55305
5961409

StarCraft nie ma przed nim tajemnic

Szymon Nieciąg (na zdjęciu) podczas turnieju Starcrafta w Holandii, w którym zajął trzecie miejsce Fot. www.flickr.com

StarCraft to jedna z najpopularniejszych gier strategicznych, która codziennie skupia przed komputerem miliony użytkowników z całego świata. Mało kto wie, że jednym z najlepszych zawodników tej gry na kuli ziemskiej jest... młody chłopak z Mucharza.

Chłopak z Mucharza zaskoczył Koreańczyków. StarCraft nie ma przed nim tajemnic

Okazuje się, że niektóre gry komputerowe pozytywnie wpływają na rozwój intelektualny człowieka. Jedną z takich gier jest StarCraft 2 – strategia czasu rzeczywistego z elementami gry zręcznościowej, w której celem graczy jest budowa armii i zmagania o kontrolę nad polem walki.

Kluczem do sukcesu jest myślenie strategiczne. Trzeba zdobywać informacje o przeciwnikach, przewidywać ich posunięcia, wykonywać manewry oskrzydlające i opracować zwycięską strategię. Szacuje się, że na całym świecie w StarCrafta gra kilka, może nawet kilkanaście milionów zawodników.

Do światowej czołówki należą Koreańczycy, gdzie gra uznana została za sport narodowy. Ale w ostatnim czasie po piętach depcze im Szymon Nieciąg z Mucharza. 21 latek, który w StarCrafta 2 gra od czterech lat, wystąpił niedawno w międzynarodowym turnieju w Holandii, zajmując w nim znakomite trzecie miejsce.

W turnieju wystąpili głównie Europejczycy, choć nie brakowało również kilku Koreańczyków. Jednego z nich udało mi się pokonać – wyznaje nam skromnie Szymon Nieciąg.

Dzięki dobremu występowi w Holandii Szymon nie tylko wygrał atrakcyjne nagrody rzeczowe, ale również jako jedyny Polak zakwalifikował się do prestiżowego turnieju w stolicy Finlandii - Helsinkach, w którym wystartują najlepsi zawodnicy na świecie, na czele z koreańskimi weteranami. Organizatorem turnieju, który odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia, jest firma ASUS, która pokrywa koszty dojazdu oraz noclegi wszystkich zawodników.

Ile godzin dziennie trzeba poświęcić na grę, aby dojść do takiej perfekcji?

Wystarczą dwie godziny dziennie - zdradza Szymon, udowadniając przy okazji, że nie jest żadnym maniakiem i poza swoją pasją prowadzi normalne życie prywatne, w październiku wybiera się na studia.

Co więcej, w ostatnich dniach Szymon otrzymał również zaproszenie na specjalne testy do Warszawy, w czasie których grupa wysokiej klasy specjalistów bada mózgi najlepszych zawodników StarCrafta w Polsce. Badania te mają udowodnić tezę, że tego typu gry poprawiają sprawność przebiegu procesów umysłowych, a ponadto mogą łagodzić efekty starzenia się, pomóc w odzyskaniu sprawności osobom po udarach mózgu czy wspierać zdolności uczenia się.

Obecnie, e-sport coraz bardziej się rozwija i myślę, że kwestią czasu jest dominacja gier elektrycznych nad zwykłym sportem. Ale to tylko moja opinia – mówi nam Szymon.

Cóż, skoro w dobie coraz nowocześniejszych technologii i dominacji elektroniki we współczesnym świecie, nie jesteśmy w stanie zatrzymać niebezpiecznego zjawiska i odciągnąć dzieci od komputerów celem nakłonienia ich do większej aktywności fizycznej, to może warto zainteresować się tym tematem?

Artykuł za: www.wadowice24.pl, autor Tomasz Mamcarczyk, foto: www.flickr.com

 

 

 

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Gospodarka odpadami komunalnymi

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Aktualna jakość powietrza

Gminny Portal Mapowy

System Informacji Przestrzennej

RODO - polityka prywatności

Zwierzaki poszukują właścicieli

Środki zewnętrzne pozyskane przez Gminę Mucharz

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Mucharzu

Czyste Powietrze

Dolina Karpia

Sprawdź - jak załatwić sprawę

WFOŚiGW

Igrzyska Europejskie Kraków 2023