N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

Facebook Gmina Mucharz

GOKiC Mucharz

Rezerwacja kortów

Koronawirus - informacje i zalecenia

Solidarni z Ukrainą!

100 lat niepodległości

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
591
758
1349
3821
49563
5868877

Z Mucharza na Monte Cassino

Delegacja harcerzy ze 130 Drużyny Starszoharcerskiej „Stu trzydziestu z Mucharza" im. ks. Józefa Poniatowskiego wraz z reprezentacją Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP uczestniczyła w wyprawie „Uniamo le generazioni - Łączymy pokolenia" do Włoch.

Jej głównym celem był udział w obchodach 70-tej rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Miały one miejsce na Polskim Cmentarzu Wojennym. Na uroczystości obecni byli m.in. Premier Polski Donald Tusk oraz córka gen. Władysława Andersa, Anna Maria Anders. Wyprawa trwała od 14 do 20 maja 2014 r. Harcerze mieli też okazję wziąć udział w Rajdzie Honker, zwiedzili Wenecję, Rzym i Wiedeń.

Premier, podkreślając udział harcerzy w tym patriotycznym wydarzeniu, powiedział: „Bohaterowie spod Monte Cassino patrzą na Was z dumą. Ich poświęcenie miało sens – by było dla kogo się poświęcać. Jesteście wspaniali!". Drużynę z Mucharza reprezentowali odkrywca Tomasz Kadela oraz dh Filip Jastrzębski, który złożył przyrzeczenie harcerskie przy grobie gen. Andersa.

Najciekawsze podczas wyjazdu? – to Rajd Honker. To taki bieg patrolowy podczas którego wędrowaliśmy po wzgórzach, gdzie toczyła się walka – byliśmy przy „domku doktora", przy pomniku 4 Pułku Pancernego „Skorpion", gdzie strzelaliśmy z moździerza i przy pomniku 3 Dywizji Karpackiej. Tu musieliśmy w bunkrze opatrzyć i wynieść z niego rannego. W niedzielę 18 maja składaliśmy maki na grobach. Niezapomniane.

Tomek i Filip

„Uniamo le generazioni - Łączymy pokolenia" (foto S. Knapczyk)

 

 

 

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Gospodarka odpadami komunalnymi

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Aktualna jakość powietrza

Gminny Portal Mapowy

System Informacji Przestrzennej

RODO - polityka prywatności

Zwierzaki poszukują właścicieli

Środki zewnętrzne pozyskane przez Gminę Mucharz

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Mucharzu

Czyste Powietrze

Dolina Karpia

Sprawdź - jak załatwić sprawę

WFOŚiGW

Igrzyska Europejskie Kraków 2023