N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

Facebook Gmina Mucharz

GOKiC Mucharz

Rezerwacja kortów

Koronawirus - informacje i zalecenia

Solidarni z Ukrainą!

100 lat niepodległości

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
542
758
1300
3772
49563
5868828

Wizyta nad jeziorami

W dniach 14-18 maja 2015 roku przedstawiciele pięciu gmin wzięli udział w wizycie studialnej w ramach projektu „Podniesienie jakości usług publicznych wokół zbiornika Świnna Poręba".

Przedstawiciele 5 gmin: Mucharza, Stryszowa, Budzowa, Zembrzyc, Lanckorony oraz LGD „Gościńca 4 żywiołów" i LGD „Podbabiogórze" do których należą partnerskie gminy byli w dniach 14-18 maja 2014 z wizytą studialną w Czechach, Austrii i w Niemczech, by podglądnąć rozwiązania kanalizacyjne oraz gospodarkę odpadami wokół tamtejszych jezior.

Oczywiście cały czas zwracano uwagę na zagospodarowanie turystyczne i rekreacyjne oraz tworzone oferty. W Republice Czeskiej bardzo podobała się zarówno nowoczesna architektura nad samym Jeziorem Lipno (Jezioro Lipno – zbiornik wodny na wys. 726 m n.p.m., największy w Czechach – 48,7 km2) jak również infrastruktura turystyczna wokół niego. Zachwyciła wieża widokowa usytuowana w lesie i prowadząca nad korony drzew, skąd był znakomity widok na Jezioro Lipno. Wieża dostosowana jest dla osób niepełnosprawnych oraz rodzin z małymi dziećmi.

Jezioro Lipno (Czechy)

W Austrii natomiast na spotkaniu z przedstawicielami gminy Sankt Gilgen nad jeziorem Wolfgansee – Salzkammergut (zab. UNESCO) dużo dowiedzieliśmy się o doświadczeniach na temat gospodarki ekologicznej i turystycznej wokół jeziora. Prace nad czystości jeziora rozpoczęto w 2000 r. i dziś są dumni z jego czystości – woda w jeziorze jest zdatną do picia. Skanalizowane są sieciowo 99% tereny wokół jeziora, a tylko 1% przydomowymi oczyszczalniami ścieków. Mimo bardzo górzystych terenów i dużej różnicy poziomu wzniesień, zdecydowanie sieciowe rozwiązania kanalizacyjne są priorytetem w Austrii. Realizacja zadań turystycznych jest ponad gminna, zrzeszająca 6 gmin. Ofertę turystyczna co roku finansuje inna gmina. Ciesząca się dużym zainteresowanie to oferta na "Adwentowy czas nad jeziorem" – poza sezonem, a bardzo licznie przyciągająca turystów.

Jezioro Wolfgansee – Salzkammergut (Austria)


W Niemczech gościli nas przedstawiciele centralnego zakładu oczyszczalni ścieków w miejscowości Prien. Dla realizacji działań kanalizacyjnych, zrezygnowano z trzech małych oczyszczalni ścieków i wybudowano jeną centralna, która skupia 10 gmin. Sieć kanalizacyjna przebiega dnem jeziora. Dzięki temu, że jest to duża oczyszczalnia, zastosowano biogazownie oraz rozwiązania fotowoltaiczne. Dla rozwoju działań ekologicznych, również zawiązane jest partnerstwo gmin, do którego przynależy 8 leżących wokół jeziora. Jego celem jest dbanie o środowisko naturalne i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań ekologicznych wokół jeziora, m.in. cieszące się coraz większą popularności rowery napędzane silnikiem elektrycznym i postoje z ładowarkami. Również ciekawym pomysłem jest tam autobus kursujący wokół jeziora (kierowcą jest emeryt - wolontariusz, a autobus posiada przyczepę - bagażnik na rowery, dzięki czemu można rozpocząć i zakończyć jazdę rowerem w dowolnym miejscu przy jeziorze.

Oczyszczalnia ścieków w Prien (Niemcy)

Tak wiec sprawdzone rozwiązania i gotowe pomysły Wójtowie przywieźli ze sobą nad Jezioro Mucharskie. Miejmy nadzieję, że uda się choć cześć z nich wykorzystać i wdrożyć. Zdecydowanie potwierdzili i podkreślali nam zarówno Austriacy, jak i Niemcy, że wszystkie działania: turystyczne, gospodarki kanalizacyjnej oraz ekologicznych wokół jeziora realizują w partnerstwie i do tego już naszych Włodarzy nie trzeba przekonywać. (T.Chmielarz Bryndza)

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Gospodarka odpadami komunalnymi

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Aktualna jakość powietrza

Gminny Portal Mapowy

System Informacji Przestrzennej

RODO - polityka prywatności

Zwierzaki poszukują właścicieli

Środki zewnętrzne pozyskane przez Gminę Mucharz

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Mucharzu

Czyste Powietrze

Dolina Karpia

Sprawdź - jak załatwić sprawę

WFOŚiGW

Igrzyska Europejskie Kraków 2023