N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

Facebook Gmina Mucharz

GOKiC Mucharz

Rezerwacja kortów

Koronawirus - informacje i zalecenia

Solidarni z Ukrainą!

100 lat niepodległości

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
30
2303
7666
22265
63080
6066369

Karol Wojtyła w Mucharzu

Malownicze okolice Wadowic – Mała Ojczyzna Jana Pawła II. Piękna przyroda, wzgórza, pola z przydrożnymi kapliczkami, łąki, lasy, a przede wszystkim ludzie – prości, zwykli, oddający pokłon Bogu.

To tu ukształtowała się osobowość Karola Wojtyły, tu narodziła się bezgraniczna miłość do Boga i ludzi, powołanie do kapłańskiej służby. „Tak łatwo się nie zapomina..." – zapewniał Ojciec Święty Jan Paweł II wiernych, zgromadzonych na wadowickim rynku w czasie pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 r. Wspominał więc Chocznię, Kleczę Górną, Kleczę Dolną, Barwałd, wyprawy na Laskowiec i Dzwonek. „Z Gorzenia schodzi się do Skawy, po drugiej stronie jest Góra Jaroszowska. I tak dalej ... (...)" – mówił. A dalej jest Mucharz i Mucharskie Wzgórze, na którego szczycie wznosi się prastary mucharski kościół parafialny pod wezwaniem św. Wojciecha, Biskupa Męczennika. I właśnie ta niewielka wioska, położona 10 km od Wadowic dziś szczyci się tym, że mogła gościć w swych progach wielkiego człowieka, późniejszego następcę Świętego Piotra, biskupa Karola Wojtyłę – Jana Pawła II.

Mucharska parafia była pierwszą parafią wizytowaną przez biskupa Karola Wojtyłę. Tak o tym wydarzeniu pisze Jan Paweł II w książce „Wstańcie, chodźmy":

„Pamiętam dobrze pierwszą wizytację w Mucharzu pod Wadowicami. Był tam stary proboszcz, taki rasowy kapłan, prałat. Nazywał się Józef Motyka. Wiedział, że to moja pierwsza wizytacja i bardzo był tym wzruszony. Powiedział, że dla niego będzie ona chyba ostatnią. Uważał, że musi być dla mnie przewodnikiem. Wizytacja obejmowała cały dekanat i trwała dwa miesiące – maj i czerwiec. Po wakacjach natomiast wizytowałem mój rodzinny dekanat wadowicki. (...)"

Jan Paweł II „Wstańcie, chodźmy!"

rozdz. „Działalność biskupa" („Wizytacje duszpasterskie" – fragm.)

W parafialnych kronikach odnotowano dwie oficjalne wizyty biskupa Karola Wojtyły w Mucharzu. Pierwsza miała miejsce w dniach 15 – 18 maja 1959 roku. W czasie tej wizytacji biskup Karol Wojtyła udzielił młodym ludziom sakramentu bierzmowania, spotkał się z prowadzącymi przedszkole Siostrami Pasjonistkami i ich podopiecznymi, zapoznał się z księgami parafialnymi, odwiedził kaplice w Kozińcu i Świnnej Porębie. Tak o tej wizytacji traktują parafialne kroniki:

„Już zapowiedziano wizytację. W dekanacie wszczął się ruch przygotowawczy. (...) Ksiądz dziekan udał się w kwietniu na wezwanie do księdza Arcybiskupa Baziaka. Zjawił się tam także i ksiądz Biskup Karol Wojtyła i we trzech ułożono porządek wizytacji. Początek naznaczony na 15. maja. (...) Ksiądz Biskup przybył do Mucharza po południu około 4. godziny. Po wstępie była procesja za zmarłych; po przerwie było Bierzmowanie. Rano Msza św. Biskupa; katechizacja, bierzmowanie, msza z kazaniem. Po południu było znów bierzmowanie; przyjęcie w przedszkolu, które prowadziły Siostry Pasjonistki. Na trzeci dzień msza Święta księdza Biskupa, jeszcze bierzmowanie. Następnie była wizytacja kościoła, ksiąg parafialnych. (...) Ksiądz Biskup wizytował kaplice w Kozińcu w Świnnej Porębie. (...) Gorące było pożegnanie i błogosławieństwo."

Ponownie biskup Karol Wojtyła przybył do Mucharza w dniu pogrzebu proboszcza mucharskiej parafii, śp. Józefa Motyki w 1968 roku. W koncelebrze z biskupem Julianem Groblickim odprawił mszę pogrzebową oraz wygłosił kazanie. Starsi mieszkańcy Mucharza wspominają, iż Karol Wojtyła odwiedzał mucharską parafię również prywatnie, goszcząc u proboszcza Józefa Motyki, którego niezwykle cenił i szanował.

Józef Motyka (1885-1968), prałat, kanonik, proboszcz parafii w Mucharzu w latach 1924-1968, rodem z Krzyszkowic. Za jego probostwa sprowadzono i poświęcono dzwony oraz przeprowadzono elektryfikację kościoła. Ksiądz Józef Motyka prowadził zakrojoną na szeroką skalę działalność duszpasterską wśród młodzieży, zakładał stowarzyszenia, bractwa i organizował liczne pielgrzymki. W 1959 r. podejmował w Mucharzu wizytującego parafię i cały dekanat suski Biskupa Karola Wojtyłę.

Od 1998 roku przy mucharskim kościele stoi pomnik Jana Pawła II wzniesiony przez proboszcza Jana Marcisza i parafian z okazji wizytacji parafii przez Karola Wojtyłę oraz dwudziestolecia Jego pontyfikatu i 40-tej rocznicy sakry biskupiej. Z kolei od 17 października 2006 roku Imię Ojca Świętego Jana Pawła II nosi Szkoła Podstawowa w Mucharzu. Nadanie imienia oraz odsłonięcie w szkole tablicy odbyło się staraniem ówczesnej dyrektor Lucyny Szczerbowskiej, Rady Pedagogicznej oraz rodziców. (R. Kadela, D. Polan)


 

Uroczystości w Mucharzu 26.04.2014 (foto R.Kadela)

 

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Wybory samorzadowe

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Gospodarka odpadami komunalnymi

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Aktualna jakość powietrza

Gminny Portal Mapowy

System Informacji Przestrzennej

RODO - polityka prywatności

Zwierzaki poszukują właścicieli

Środki zewnętrzne pozyskane przez Gminę Mucharz

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Mucharzu

Czyste Powietrze

Dolina Karpia

Sprawdź - jak załatwić sprawę

WFOŚiGW

Igrzyska Europejskie Kraków 2023