N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

Facebook Gmina Mucharz

Rezerwacja kortów

Koronawirus - informacje i zalecenia

Solidarni z Ukrainą!

GOKiC Mucharz

100 lat niepodległości

Klub Fotograficzny Okno

LKS Spartak Skawce

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
332
1131
6495
8746
36863
5732952

Karol Wojtyła w Mucharzu

Malownicze okolice Wadowic – Mała Ojczyzna Jana Pawła II. Piękna przyroda, wzgórza, pola z przydrożnymi kapliczkami, łąki, lasy, a przede wszystkim ludzie – prości, zwykli, oddający pokłon Bogu.

To tu ukształtowała się osobowość Karola Wojtyły, tu narodziła się bezgraniczna miłość do Boga i ludzi, powołanie do kapłańskiej służby. „Tak łatwo się nie zapomina..." – zapewniał Ojciec Święty Jan Paweł II wiernych, zgromadzonych na wadowickim rynku w czasie pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 r. Wspominał więc Chocznię, Kleczę Górną, Kleczę Dolną, Barwałd, wyprawy na Laskowiec i Dzwonek. „Z Gorzenia schodzi się do Skawy, po drugiej stronie jest Góra Jaroszowska. I tak dalej ... (...)" – mówił. A dalej jest Mucharz i Mucharskie Wzgórze, na którego szczycie wznosi się prastary mucharski kościół parafialny pod wezwaniem św. Wojciecha, Biskupa Męczennika. I właśnie ta niewielka wioska, położona 10 km od Wadowic dziś szczyci się tym, że mogła gościć w swych progach wielkiego człowieka, późniejszego następcę Świętego Piotra, biskupa Karola Wojtyłę – Jana Pawła II.

Mucharska parafia była pierwszą parafią wizytowaną przez biskupa Karola Wojtyłę. Tak o tym wydarzeniu pisze Jan Paweł II w książce „Wstańcie, chodźmy":

„Pamiętam dobrze pierwszą wizytację w Mucharzu pod Wadowicami. Był tam stary proboszcz, taki rasowy kapłan, prałat. Nazywał się Józef Motyka. Wiedział, że to moja pierwsza wizytacja i bardzo był tym wzruszony. Powiedział, że dla niego będzie ona chyba ostatnią. Uważał, że musi być dla mnie przewodnikiem. Wizytacja obejmowała cały dekanat i trwała dwa miesiące – maj i czerwiec. Po wakacjach natomiast wizytowałem mój rodzinny dekanat wadowicki. (...)"

Jan Paweł II „Wstańcie, chodźmy!"

rozdz. „Działalność biskupa" („Wizytacje duszpasterskie" – fragm.)

W parafialnych kronikach odnotowano dwie oficjalne wizyty biskupa Karola Wojtyły w Mucharzu. Pierwsza miała miejsce w dniach 15 – 18 maja 1959 roku. W czasie tej wizytacji biskup Karol Wojtyła udzielił młodym ludziom sakramentu bierzmowania, spotkał się z prowadzącymi przedszkole Siostrami Pasjonistkami i ich podopiecznymi, zapoznał się z księgami parafialnymi, odwiedził kaplice w Kozińcu i Świnnej Porębie. Tak o tej wizytacji traktują parafialne kroniki:

„Już zapowiedziano wizytację. W dekanacie wszczął się ruch przygotowawczy. (...) Ksiądz dziekan udał się w kwietniu na wezwanie do księdza Arcybiskupa Baziaka. Zjawił się tam także i ksiądz Biskup Karol Wojtyła i we trzech ułożono porządek wizytacji. Początek naznaczony na 15. maja. (...) Ksiądz Biskup przybył do Mucharza po południu około 4. godziny. Po wstępie była procesja za zmarłych; po przerwie było Bierzmowanie. Rano Msza św. Biskupa; katechizacja, bierzmowanie, msza z kazaniem. Po południu było znów bierzmowanie; przyjęcie w przedszkolu, które prowadziły Siostry Pasjonistki. Na trzeci dzień msza Święta księdza Biskupa, jeszcze bierzmowanie. Następnie była wizytacja kościoła, ksiąg parafialnych. (...) Ksiądz Biskup wizytował kaplice w Kozińcu w Świnnej Porębie. (...) Gorące było pożegnanie i błogosławieństwo."

Ponownie biskup Karol Wojtyła przybył do Mucharza w dniu pogrzebu proboszcza mucharskiej parafii, śp. Józefa Motyki w 1968 roku. W koncelebrze z biskupem Julianem Groblickim odprawił mszę pogrzebową oraz wygłosił kazanie. Starsi mieszkańcy Mucharza wspominają, iż Karol Wojtyła odwiedzał mucharską parafię również prywatnie, goszcząc u proboszcza Józefa Motyki, którego niezwykle cenił i szanował.

Józef Motyka (1885-1968), prałat, kanonik, proboszcz parafii w Mucharzu w latach 1924-1968, rodem z Krzyszkowic. Za jego probostwa sprowadzono i poświęcono dzwony oraz przeprowadzono elektryfikację kościoła. Ksiądz Józef Motyka prowadził zakrojoną na szeroką skalę działalność duszpasterską wśród młodzieży, zakładał stowarzyszenia, bractwa i organizował liczne pielgrzymki. W 1959 r. podejmował w Mucharzu wizytującego parafię i cały dekanat suski Biskupa Karola Wojtyłę.

Od 1998 roku przy mucharskim kościele stoi pomnik Jana Pawła II wzniesiony przez proboszcza Jana Marcisza i parafian z okazji wizytacji parafii przez Karola Wojtyłę oraz dwudziestolecia Jego pontyfikatu i 40-tej rocznicy sakry biskupiej. Z kolei od 17 października 2006 roku Imię Ojca Świętego Jana Pawła II nosi Szkoła Podstawowa w Mucharzu. Nadanie imienia oraz odsłonięcie w szkole tablicy odbyło się staraniem ówczesnej dyrektor Lucyny Szczerbowskiej, Rady Pedagogicznej oraz rodziców. (R. Kadela, D. Polan)


 

Uroczystości w Mucharzu 26.04.2014 (foto R.Kadela)

 

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Gospodarka odpadami komunalnymi

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Aktualna jakość powietrza

Gminny Portal Mapowy

System Informacji Przestrzennej

Zwierzaki poszukują właścicieli

Środki zewnętrzne pozyskane przez Gminę Mucharz

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Mucharzu

Czyste Powietrze

Dolina Karpia

Sprawdź - jak załatwić sprawę

WFOŚiGW

Igrzyska Europejskie Kraków 2023