N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

Facebook Gmina Mucharz

GOKiC Mucharz

Rezerwacja kortów

Koronawirus - informacje i zalecenia

Solidarni z Ukrainą!

100 lat niepodległości

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
568
758
1326
3798
49563
5868854

Nordic walking – marsz po zdrowie!

Uwaga Panie, które chcą wziąść udział w projekcie „Nordic walking – marsz po zdrowie !" i zrzucić zbędne kilogramy. Spotkanie w sprawie realizacji tego projektu 29.03.2014 r. o godz. 18.00 w Domu Kultury w Kozińcu.

Udział w projekcie jest bezpłatny, a zapisy prowadzą:

 • Małgorzata Hodur z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie – koordynator projektu tel. 662 25 10 12
 • Teresa Chmielarz-Bryndza - w Urzędzie Gminy w Mucharz, tel. 33 876 14 68, wew.24, lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 


Dlaczego nordic walking?

Nordic walking jest stosunkowo nową formą aktywności fizycznej. Głównym walorem techniki marszu nordic walking jest zaangażowanie mięśni nieużywanych podczas standardowego marszu (około 70-90% mięśni całego ciała), technika ta daje możliwość zachowania wysokiej intensywności ćwiczeń i niskiego, subiektywnie odczuwanego poziomu zmęczenia. Redukując obciążenie stawów kolanowych i kręgosłupa, ta forma terapii ruchowej, jest istotną formą wysiłku przede wszystkim dla osób z nadwagą i otyłością.

Dla kobiet o siedzącym trybie życie, borykających się z nadmiarem tkanki tłuszczowej uczestniczenie w sesjach treningowych bywa czasem trudnym zadaniem. Może to wynikać z braku wolnego czasu, nadmiaru obowiązków, ale też z prostszych czynników: w siłowni czy na zajęciach fitness najczęściej widuje się osoby szczupłe, wysportowane, jedynie szlifujące swoją formę. Osoby otyłe lub z nadwagą zazwyczaj wstydzą się rozebrać we wspólnej szatni, wstydzą się wspólnie ćwiczyć, szczególnie wtedy, gdy zadyszka odbiera dech już po kilku minutach wysiłku.

O projekcie „Nordic walking – marsz po zdrowie!" słów kilka.....

Dlatego też, wychodząc naprzeciw kobietom, które chcą aktywnie spędzić 2 miesiące, które chcą pozbyć zbędnych kilogramów i które chcą ćwiczyć w gronie kobiet o podobnej strukturze ciała, powstał projekt „Nordic walking – marsz po zdrowie!".

Projekt jest skierowany do kobiet:

 • w wieku od 25 do 35 lat
 • z nadwagą lub otyłością
 • z zaburzoną gospodarką lipidową (podwyższony poziom cholesterolu, triglicerydów)
 • z nadciśnieniem tętniczym
 • nie stosujących środków hormonalnych

Projekt ten uzyskał pozytywną opinię Komisji Bioetycznej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Krakowie i jest realizowany w ramach grantu doktorskiego finansowanego
przez Narodowe Centrum Nauki, dlatego też dla uczestniczek badania w ramach projektu przewiduje się całkowicie za darmo:

 • naukę techniki marszu nordic walking
 • 8-tygodniowy trening nordic walking z wykwalifikowanym instruktorem
 • udostępnienie kijków do nordic walking i sprzętu sportowego w czasie treningów
 • badania biochemiczne, wydolnościowe i ginekologiczne

W badaniach weźmie udział łącznie 20 kobiet. Projekt został podzielony na 3 główne fazy:

 1. Wyłonienie grupy badanej
 2. Kwalifikacja lekarska
 3. Część główna badań

1. Wyłonienie grupy badanej nastąpi na podstawie badań ankietowych i antropometrycznych (wzrost i masa ciała, pomiar obwodów ciała oraz składu ciała, w tym poziom tkanki tłuszczowej)

2. Kwalifikacja lekarska obejmuje wywiad lekarski, badanie ginekologiczne oraz ocenę wskaźników biochemicznych

3. Część główna badań podzielona jest na dwa etapy: etap I to badania kontrolne, bez terapii ruchowej, etap II – badania właściwe, obejmujące regularne, 8-tygodniowe treningi nordic walking

Treningi nordic walking

Treningi nordic walking będą prowadzone przez dwóch wykwalifikowanych instruktorów z częstotliwością 3 razy w tygodniu po 60 min, pod stałą opieką lekarza nadzorującego. Miejsce i czas odbywania treningów będzie ustalany tak, aby odpowiadał co najmniej 4 osobom z 20-osobowej grupy. Sugerowanymi miejscami odbywania się treningów są wszystkie zielone tereny rekreacyjne Krakowa.

Podczas trwania części głównej badań będzie pobierana krew celem wykonania oznaczeń biochemicznych (profil lipidowy, morfologia krwi, hormony tkanki tłuszczowej, wskaźniki świadczące o zdolności organizmu do walki przed wolnymi rodnikami i inne).

Dlaczego to wszystko??

Zebranie wyników badań, ich opracowanie i omówienie będzie podstawą do napisania przeze mnie rozprawy doktorskiej. Ale to nie wszystko. Uczestnictwo w projekcie przyniesie również korzyści badanym kobietom. Biorąc udział w badaniu, kobiety będą mieć stały dostęp do wyników oznaczeń biochemicznych, które standardowo nie są zlecane przez lekarzy pierwszego kontaktu. Ponadto, realizacja regularnych treningów nordic walking przez 2 miesiące może być początkiem zmiany stylu życia uczestniczek i wielką przygodą 

Zapraszam serdecznie

mgr Małgorzata Hodur - koordynator projektu „Nordic walking – marsz po zdrowie!", doktorantka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, z wykształcenia fizjolog żywienia. Instruktor nordic walking (INWA/PFNW), instruktor rekreacji ruchowej – nowoczesne formy gimnastyki.

 • 662 25 10 12
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Gospodarka odpadami komunalnymi

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Aktualna jakość powietrza

Gminny Portal Mapowy

System Informacji Przestrzennej

RODO - polityka prywatności

Zwierzaki poszukują właścicieli

Środki zewnętrzne pozyskane przez Gminę Mucharz

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Mucharzu

Czyste Powietrze

Dolina Karpia

Sprawdź - jak załatwić sprawę

WFOŚiGW

Igrzyska Europejskie Kraków 2023