10 rocznica wysadzenia mostu w Skawcach na rzece Skawie
27 listopada 2024 roku minęła 10 rocznica wysadzenia w powietrze mostu kolejowego w Skawcach na rzece Skawie.
10 rocznica wysadzenia mostu w Skawcach na rzece Skawie
Warto pamiętać, że ten kolejowy obiekt był świadkiem ciekawej, partyzanckiej historii.
Już nie długo, bo 30 grudnia br. będziemy obchodzić 80 rocznicę wysadzenia mostu przez partyzantów Armii Krajowej. Wtedy to dziewięcioosobowy pluton Armii Krajowej „Kurniawa" pod dowództwem por. sap. inż. Tadeusza Studzińskiego („Jędrzejewski") i sowiecki oddział partyzancki przeprowadziły akcję dywersyjną na most. 140 kg trotylu zrobiło swoje, przerywając na 18 dni ruch pociągów i powodując spore problemy w przemieszczaniu się niemieckich składów. Nikt z partyzantów nie zginął.
Brawurową akcję wysadzenia mostu upamiętniono w 1984 roku tablicą wmurowaną w ścianę budynku dworcowego w Skawcach. Budynku, który stał tutaj przez 128 lat już nie ma: został zburzony w słoneczny czwartek, 19 kwietnia 2012 roku i nie został po nim żaden ślad. Tablicę przeniesiono na osiedle Borowina w Skawcach, teraz tam przypomina o wydarzeniach sprzed lat.
Przed 1988 rokiem było to ważne, kolejowe miejsce. To tutaj jeździły pociągi w stronę Krakowa, Suchej Beskidzkiej i dalej, do Zakopanego (linia nr 97). Kilkadziesiąt metrów dalej odchodziły tory w stronę Wadowic, Spytkowic i Trzebini (linia 103). Podczas II wojny światowej płynąca tutaj Skawa była granicą między Generalną Gubernią a III Rzeszą a codziennie przejeżdżało tędy kolejowe transporty wojskowe z żołnierzami jadącymi na front.
Zapraszamy do obejrzenia filmu autorstwa Pana Roberta Kadeli z wysadzenia mostu w dniu 27 listopada 2014 r.
Zobacz także:
Most w Skawcach (foto R. Kadela)