N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

Facebook Gmina Mucharz

GOKiC Mucharz

Rezerwacja kortów

Koronawirus - informacje i zalecenia

Solidarni z Ukrainą!

100 lat niepodległości

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
554
758
1312
3784
49563
5868840

Wizyta studyjna we Francji

W dniach 27.09.-03.10.2013r przedstawiciele pięciu gmin: Budzowa, Lanckorony, Mucharza, Stryszowa i Zembrzyc realizujących projekt „Podniesienie jakości usług publicznych wokół Zbiornika Świnna Poręba" odbyli wizytę studyjną we Francji.

Jezioro Mucharskie - jak stworzyć atrakcyjną ofertę turystyczną?

W dniach 27.09.-03.10.2013r przedstawiciele pięciu gmin: Budzowa, Lanckorony, Mucharza, Stryszowa i Zembrzyc realizujących projekt „Podniesienie jakości usług publicznych wokół Zbiornika Świnna Poręba" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013 odbyli wizytę studyjną we Francji, by podpatrzyć i dowiedzieć się jak Francuzi, którzy  posiadają wielowiekowe doświadczenie i świetnie rozwiniętą ofertę turystyczną  organizują  turystykę, zagospodarowują zbiorniki wodne oraz jak tworzą i zarządzają ofertą turystyczną. Każda z gmin miała przydzielone inne zadanie dot. turystyki. Dzięki zaaranżowanym spotkaniom z mieszkańcami Francji i przedstawicielami samorządu lokalnego dowiedzieliśmy się, jak organizowana i finansowana jest tu turystyka. Samorządy lokalne zrzeszają się, by powołać stowarzyszenie, które następnie zajmuje się pozyskiwaniem środków, w tym również unijnych na realizację konkretnych projektów. Tworzenie infrastruktury i bazy turystycznej oraz zarządzanie nią zleca się wyspecjalizowanym firmom. Naszą uwagę zwróciły duże ilości map, świetnie oznaczone atrakcje, kierunkowskazy oraz fakt, że niemal w każdej miejscowości znajdowała się Informacja Turystyczna. Oglądaliśmy różne zagospodarowania jezior, od sztucznych zbiorników jakim jest Jezioro Madine

Jezioro Madine jest sztucznie stworzonym zbiornikiem wodnym o powierzchni ponad 11 kilometrów. Jest to słynne łowisko karpi, które stanowi cel podróży wielu amatorów wędkarstwa, a w 2011 roku zorganizowano na nim prestiżowe zawody Word Carp Classic. Samo jezioro, położone w Lotaryngii niedaleko Metz i Nancy, posiada liczne walory krajobrazowe i przemyślaną infrastrukturę.

po jeziora znajdujące się w Regionalnym Parku w okolicach Troyes i Morvan,

Jeziora te leżą w Szampanii: królestwie musującego wina, jedzenia i architektury, wielbiciele dzikiej przyrody mogą odpoczywać w Ardenach. Zwiedzane jeziora znajduje się w Parku Regionalnym Troyes. Park został przystosowany turystycznie na wielu płaszczyznach, dzięki czemu 3 jeziora znajdujące sie w nim oferują szeroką gamę atrakcji: wędkowanie, plażowanie, żeglugę czy pływanie, a także sporty wodne, m.in. windsurfing, canoe, kajakarstwo, skutery, łodzie elektryczne, pontony, rowery wodne, katamarany, nurkowanie. Przygotowano również szeroki pakiet atrakcji nie związanych z wodą: park linowy, skoki spadochronowe, lot balonem, pole golfowe,. farmę edukacyjną dla dzieci, piwnice winne i mini parki rozrywki. Jeziora otoczone są dziką przyrodą i stanowią doskonałe miejsce do odpoczynku.

gdzie znajduje się jedno z największych jezior Lac de Settons.

Lac de Setton to sztuczny zbiornik, utworzony za pomocą tamy, położony w samym sercu parku regionalnego du Morvan. Jezioro zostało stworzone w XIX wieku, by ułatwić transport drewna do Paryża, lecz z czasem przekształciło się w obiekt o walorach typowo turystycznych. Obecnie jezioro posiada rozbudową infrastrukturę, która zapewnia możliwość korzystania z licznych atrakcji: jazdy konnej, szkoły żeglugi, wędkarstwa, windsurfingu, nocnych połowów karpi, kajaków, nart wodnych czy pływania łodziami spacerowymi.

Oprócz  zagospodarowania jezior byliśmy ciekawi ofert turystycznych poza sezonem. W związku z licznymi i pięknymi zabytkami, Francja z tym nie ma problemu. Oferty kulturalne, koncerty, zwiedzania miast, degustacja win, to  stałe elementy oferty turystycznej regionu Burgundii.

Dijon to historyczna stolica Burgundii. Szczególnie warte odwiedzenia jest Stare Miasto pełne urokliwych uliczek, perełek architektury burgundzkiej i zabytków. Zobaczyć warto przede wszystkim Pałac Książąt Burgundzkich oraz Katedre Notre Dame, której unikatowa fasada zdobiona jest gargulcami.

Miasteczko Beaune z Hospices de Beaune.

Beaune jest winną stolicą Burgundii. Mieszkańcy zadbali o utrzymanie średniowiecznego charakteru miasto - kamienne domy, brukowane ulice, stare latarnie tworzą specyficzny nastrój. Hospices de Beaune Przepiękny zabytek, zbudowany przez Nicolas’a Rolin, średniowieczny szpital dla biednych. Jeszcze do niedawna pełnił swoje pierwotne przeznaczenie, ostatni pacjent opuścił szpitalne łóżko dopiero w 1971 roku. W środku znajdują się interesujące ekspozycje ukazujące sposób funkcjonowania szpitala, szczególnie zachwyca dziedziniec ozdobiony pięknym, typowo burgundzkim krużgankiem oraz Sala Chorych z kaplica.

Wokół jezior oraz każde ze zwiedzanych miejsc ma  ścieżkę rowerową prowadzącą przez słynne pola winorośli i przepiękne tradycyjne miasteczka. Zagospodarowanie jezior we Francji jest w zgodzie z przyrodą, z naturą, duży nacisk kładą na ekologię. Są wyznaczone miejsca do łowienia ryb, obserwacji ptaków oraz na rodzinne  pikniki. Dla porównania ofert turystycznych udaliśmy się również nad Jezioro Bodeńskie.

Jezioro Bodeńskie nazywane szwabskim morzem to miejsce zupełnie zaskakujące, jeśli się o nim wcześniej nie słyszało. Bo jak tu nie być zdziwionym, gdy w Niemczech nagle naszym oczom ukazują się winnice, palmy, piaszczyste plaże i szmaragdowa woda Bodensee połyskująca w słońcu, a to wszystko w pięknej, alpejskiej scenerii.... Jezioro Bodeńskie łączy trzy państwa: Niemcy, Austrię i Szwajcarię.

Tam zwiedziliśmy Lindau z przewodnikiem.

Najstarsza część  Lindau leży na wyspie o tej samej nazwie. Charakterystycznym elementem Lindau jest latarnia morska i wyjście z portu ale urocze są też kręte uliczki, wijące się wśród ciasnej zabudowy kryjącej tysiące sklepików. Lindau każdego roku przyciąga wielu turystów oraz laureatów nagrody Nobla i nic w tym dziwnego, bo to naprawdę ładne i atrakcyjne miejsce.

Co ciekawe  dla stworzenia kompleksowej oferty turystycznej trzy kraje, na terenie których leży jezioro zawarły porozumienie by doprowadzić wodę  w jeziorze do czystości oraz  stworzyć atrakcje turystyczne wokół Jeziora Bodeńskiego.

Wizyta studyjna we Francji (foto UG Mucharz)

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Gospodarka odpadami komunalnymi

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Aktualna jakość powietrza

Gminny Portal Mapowy

System Informacji Przestrzennej

RODO - polityka prywatności

Zwierzaki poszukują właścicieli

Środki zewnętrzne pozyskane przez Gminę Mucharz

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Mucharzu

Czyste Powietrze

Dolina Karpia

Sprawdź - jak załatwić sprawę

WFOŚiGW

Igrzyska Europejskie Kraków 2023