N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

Facebook Gmina Mucharz

GOKiC Mucharz

Rezerwacja kortów

Koronawirus - informacje i zalecenia

Solidarni z Ukrainą!

100 lat niepodległości

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
575
758
1333
3805
49563
5868861

55 lat KGW Świnna Poręba

W sobotę 14 września b.r.  w Świnnej Porębie było prawdziwe święto mieszkańców.  Do południa zawodnicy  UKS „ZALEW" Świnna Porębą wygrali turniej Małopolski Zachodniej i zdobyli Puchar Starosty Wadowickiego. Natomiast już po południu miały miejsce dwie uroczystości: oficjalne otwarcie  Domu Kultury w Świnnej Porębie i 55-lecie działalności miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.

Uroczyste przecięcie wstęgi dokonali  wspólnie  Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Pani Joanna Bobowska i gospodarz tej ziemi -Wójt Gminy Mucharz Pan Wacław Wądolny. Nie obyło się również bez poświęcenia obiektu, którego dokonał Proboszcz miejscowej parafii Ks. Janusz Żmuda. Mieszkańcy długo czekali na otwarcie Domu Kultury, śledząc  na bieżąco poczynania wykonawcy i z zadowoleniem patrząc  jak ich dom pięknieje, roztaczając plany i zamierzenia z nim związane.

Po części oficjalnej otwarcia domu kultury, Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Świnnej Porębie  zaprosiły wszystkich zebranych na uroczystość – 55-lecia działalności Koła. Był przemówienia, gratulacje i chwile wzruszeń. Nie zabrakło i części artystycznej, którą przygotowali nauczyciele wspólnie z dziećmi ze Świnnej Poręby. Niespodzianką był Zespół Folklorystyczny „Płocanki", który przywiózł ze sobą Burmistrz Miasta Trzebinia Pan Stanisław Szczurek. Zespół członkiń KGW w Płokach zachwycił swoim występem zgromadzonych gości. Na koniec uroczystości Panie z KGW przeczytały historię budynku, swojego koła, a resztę wyśpiewały. Jak przystało na gospodynie, wszystkim zaproszonym gościom podziękowały za przybycie „słodkim bukietem" ciastek i zaprosiły na poczęstunek i festyn.


Koło Gospodyń Wiejskich w Świnnej Porębie

Z okazji Jubileuszu 55-lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Świnnej Porębie, składam członkiniom gratulacje oraz podziękowania, za długoletnią pracę i zaangażowanie w działalność na rzecz kształtowania tożsamości kulturowej Świnnej Poręby i promocję Gminy Mucharz.

Świętowany  dziś Jubileusz, połączony jest  z oddaniem do użytku wyremontowanego Dom Kultury. Życzę Wam, Drogie Panie, by ten obiekt służył również do rozwoju Waszej działalności i stał się „bijącym  sercem" wsi Świnna Poręba. Niech prowadzona w nim działalność i rodzące się tu pomysły zintegrują całą społeczność lokalną oraz zachęcą innych do włączenia się w pielęgnowanie pięknych ludowych tradycji.

Życzę Paniom dalszych sukcesów kulinarnych oraz  by podejmowane przez Was inicjatywy zachęcały młode osoby do wstępowania  w szeregi Koła i do aktywnego włączania się w życie kulturalne wsi oraz gminy.

Przy okazji podziękowań składam byłym i obecnym członkiniom KGW serdeczne życzenia dobrego zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz samych słonecznych dni.

Z wyrazami szacunku - Wacław Wądolny, Wójt Gminy Mucharz


Historia KGW w Świnnej Porębie

Jest rok 1953, do Świnnej Poręby przybywa rodzina nauczycieli, Państwo Józefa i Józef Gębala. Józef zostaje kierownikiem szkoły, szybko nawiązuje kontakt z mieszkańcami, jest zwolennikiem wszelkich nowinek we wsi. to dzięki jego inicjatywie w 1958 roku powstaje małe koło KGW pod przewodnictwem pani Teresy Winiarskiej, którego członkiniami wówczas były: Józefa Gębala, Janina Bednarczyk, Stanisława Paleczna, Stanisława Zawiła i Zofia Pacek. Początkowo panie spotykają się w budynku szkoły. Koło szybko się rozrasta i przyciąga nowe osoby.

W 1981 roku KGW wstępuje do Kółka Rolniczego. Listę członków powiększają panie Anna Hermas, Stefania Fortuna, Bronisława Skut, Celina Stanaszek i Franciszka Roman. W roku 1962 do koła wstępuje Zofia Paździora, która niebawem zostaje przewodniczącą. Od 1978 roku funkcję przewodniczącej przejmuje Aniela Szczurek i pełni ją do 1983 roku. Koło Gospodyń Wiejskich od początku uczestniczyło w życiu kulturalnym. Organizowane były zabawy dochodowe, wieczorki, spotkania z seniorami, Dzień Kobiet, itp. Dzięki wypracowanym dochodom z zabaw i pomocy Kółka Rolniczego urządzono wypożyczalnię naczyń, stołów i ławek, które wypożyczane były m.in. na wesela. Co roku Koło wspomagało sanatorium dziecięce w Rabce. Rozprowadzano także drób i pasze. Członkinie Koła uczestniczyły i brały udział w różnego rodzaju konkursach. W 1978 roku za udział w konkursie mleczarskim Koło otrzymało grzałkę elektryczną, a w konkursie na najładniejszy ogródek przydomowy kwiatowo-warzywny Koło otrzymało elektryczną szatkownicę do kapusty, która nadal jest używana.

W 1981 roku zakupiono stoły i obrusy, które również służą do dziś mieszkańcom wsi. Koło propagowało zdrową żywność wprowadzając zioła do swojej kuchni. W każdym ogródku rósł lubczyk, mięta i wiele innych ziół. Na różne organizowane pokazy i kursy pieczenia ciast, gotowania, robienia surówek, czy dekorowania stołów przychodziły nie tylko członkinie koła. Oprócz kulinarnych kursów organizowano także kursy robienia narzut, szycia kołder, haftowania. Wiele kobiet do dzisiaj wykorzystuje nabyte wówczas umiejętności. Były też wypady do kina np. na film "Krzyżacy", do Teatru Starego w Krakowie, czy na jasełka do Nowej Huty. Z budżetu koła panie wyjeżdżały na jednodniowe wycieczki np. do Zakopanego, czy na Spływ Dunajcem. Uczestniczyły także w wyjazdach organizowanych przez Powiatowe Koło Kółek rolniczych czy ODR.

W 1983 roku przewodnictwo Koła Gospodyń Wiejskich obejmuje Celina Stanaszek, a z początkiem 1985 roku funkcję tą pełni Maria Stanaszek. W 1995 roku po kolejnym wysiedleniu z pomieszczeń w Baraku, Zarząd Koła postanawia przekazać nieodpłatnie do użytku Szkoły Podstawowej zastawę stołową, a sprzęt nie nadający się do użytku kasuje. Po tej decyzji działalność koła słabnie, członkinie spotykają się coraz rzadziej, jeśli organizują kurs gotowania lub pieczenia, to w domach pań Marii Stanaszek, Stanisławy Palecznej i Krystyny Siwek. Było to jednak bardzo uciążliwe i w końcu powstaje zapaść. Koło zawiesza działalność do 2002 roku.

W czerwcu 2002 roku, za namową ówczesnego sołtysa Kazimierza Siwka i radnego Zygmunta Pająka oraz dzięki zaangażowaniu kobiet Koło uczestniczy w pierwszym Turnieju Wsi w Jaszczurowej. Koło zdobywa nagrodę, którą był robot kuchenny. Udział w Turnieju był impulsem, aby wznowić działalność. Na przewodniczącą Koła wybrano Krystynę Siwek, która pełni tę funkcję do dziś. Pod koniec roku dzięki gościnności dyrektor Szkoły Podstawowej Koło organizuje kurs gotowania, prowadzony przez Jadwigę Sopicką. Potem były takie organizowane imprezy, jak "Spotkanie z władzą", "Dzień Seniora" i "Dzień Kobiet". Koło zakłada zespół "Gwiazdeczki", a dzięki współpracy z ODR koło wyjeżdża na dni Wsi Powiatu Wadowickiego. Są pierwsze nagrody i wyróżnienia. O 2002 roku koło bierze również udział w Konkursach Potraw Regionalnych "Stół Wigilijny" oraz "Stół Wielkanocnych organizowanych przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zdobywając nagrody do pierwszego miejsca włącznie.

W 2004 roku wspólnie z Radą Sołecką Koło organizuje pierwsze Dożynki w Świnnej Porębie. Odtąd Koło corocznie uczestniczy w dożynkach gminnych i parafialnych. W 2005 roku Koło uczestniczy w otwarciu nowej szkoły organizując tam swoje stoiska. W świetlicy wiejskiej członkiniom koła udaje się zagospodarować miejsce, gdzie przechowuje się pozyskany sprzęt. Dzięki przekazaniu z Kółka rolniczego funduszy, Koło kupuje zastawę kuchenną. Koło bierze udział w Gminnych turniejach Wsi, organizuje lub współorganizuje festyny, dofinansowuje wycieczki. Dzięki współpracy z ODR oraz z Izbami rolniczymi członkinie Koła uczestniczyły kilkakrotnie w Targach w Kielcach, Klikowej i Nawojowej oraz w wystawie kwiatów w Chorzowie. W 2011 roku dzięki nawiązaniu współpracy z LGD "gościniec 4 Żywiołów" Koło uczestniczy w projekcie współpracy "Smaki Łączą Regiony - Festiwal Smaków" i zdobywa wyróżnienie.

W 2012 roku KGW Świnna Poręba reprezentuje Lokalną Grupę Działania na II Festiwalu Rosołu w Tomaszkowicach pod Wieliczką, gdzie zdobywa I miejsce za "Najsmakowitszy Rosół Polski". W czerwcu tego roku Koło uczestniczyło w "Festiwalu Smaku" w Puszczy Bolimowskiej pod Warszawą, gdzie wspólne z KGW z Łękawicy i Jastrzębi zdobywa II miejsce za barszcz czerwony z poleśnikami oraz III miejsce za ciasteczka.

 

Koło Gospodyń Wiejskich Świnna Poręba (foto R. Kadela)

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Gospodarka odpadami komunalnymi

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Aktualna jakość powietrza

Gminny Portal Mapowy

System Informacji Przestrzennej

RODO - polityka prywatności

Zwierzaki poszukują właścicieli

Środki zewnętrzne pozyskane przez Gminę Mucharz

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Mucharzu

Czyste Powietrze

Dolina Karpia

Sprawdź - jak załatwić sprawę

WFOŚiGW

Igrzyska Europejskie Kraków 2023