N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

Facebook Gmina Mucharz

GOKiC Mucharz

Rezerwacja kortów

Koronawirus - informacje i zalecenia

Solidarni z Ukrainą!

100 lat niepodległości

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
578
758
1336
3808
49563
5868864

Szukali wiosny na turystycznym szlaku

W dniach 5-7 kwietnia 2013 r. odbył się w Brzeźnicy 27 Rajd Wiosenny harcerzy Hufca Ziemi Wadowickiej pod hasłem przewodnim „Azymut Europa".

Mija bowiem 20 lat od ustanowienia w traktacie Maastricht obywatelstwa Europy, a rok 2013 Rada Europy ogłosiła Rokiem Obywatela Europy. Dlatego ZHP wdraża propozycję programową „Ponad Granicami", której celem jest poznanie różnorodności kulturowej krajów europejskich. Rajd w Brzeźnicy doskonale wpisał się w tę programową formułę. Mimo niezbyt wiosennej pogody do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzeźnicy przyjechały 22 drużyny harcerskie, starszoharcerskie i wędrownicze, w sumie z organizatorami było 280 uczestników – w tym trzy drużyny z Gminy Mucharz (7 DH „Omega", 125 DH „Zośka", 130 DSTH „Stu trzydziestu z Mucharza").

W piątek podczas kominka wspominano Europejczyków – sportowców Cristiano Ronaldo czy Laszlo Cseha, pisarzy Astrid Lindgren, Aleksandra Puszkina, kompozytora Amadeusza Mozarta, malarzy Pabla Picasso, Vincenta Van Gogha , a nawet autora animowanego krecika z Czech - Zdenka Milera. Następnie  na zewnątrz odbył się obrzęd wypędzania zimy i błagania wiosny o rychłe przybycie.  Spalono 23 marzanny. Oby te zaklęcia i prośby podziałały. Ostatnim akcentem piątkowym była harcerska gra nocna po zaułkach Brzeźnicy i wykonywanie zadań na 10-ciu punktach kontrolnych.

Sobota to 20-kilometrowa trasa turystyczna. Wiodła ona szlakami Bramy Krakowskiej przez Marcyporębę, Trawną Górę, Kopytówkę, Brzezinkę i z powrotem do Brzeźnicy. Marsz, nierzadko w kopnym jeszcze śniegu, przerywały harcerskie zadania. Wieczorem rozpoczął się bal narodów - każda drużyna przedstawiła i nauczyła pozostałe tańca charakterystycznego dla wybranego przez siebie kraju. Rajd zakończyła niedzielna Msza święta w kościele parafialnym i pożegnalny apel.

Drużyny z Gminy Mucharz skorzystały z życzliwości władz samorządowych – harcerzy na rajd i z powrotem zawiózł pomarańczowy gminny gimbus – za co tą drogą pragną serdecznie podziękować p. Wójtowi Wacławowi Wądolnemu i p. kierowcy Wiesławowi Kalińskiemu.

 

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Gospodarka odpadami komunalnymi

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Aktualna jakość powietrza

Gminny Portal Mapowy

System Informacji Przestrzennej

RODO - polityka prywatności

Zwierzaki poszukują właścicieli

Środki zewnętrzne pozyskane przez Gminę Mucharz

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Mucharzu

Czyste Powietrze

Dolina Karpia

Sprawdź - jak załatwić sprawę

WFOŚiGW

Igrzyska Europejskie Kraków 2023