N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

Harcerze pomogą - tel. 509 111 662

GOKiC Mucharz - oferta

100 lat niepodległości

Kapliczki Gminy Mucharz

Moja Siatkowka

Klub Fotograficzny Okno

LKS Spartak Skawce

Wirtualny spacer wokół zbiornika Świnna Poręba

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
419
778
2779
3267
29563
4667125

Szanty na wiośle

Szanty na wiośle

Przez ostatnie trzy miesiące, w każdą środę, na pokładzie Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa w Mucharzu odbywały się rejsy w znane i nieznane zakątki muzycznego świata piosenki żeglarskiej.

Dzięki gościnności GOKiC, Stowarzyszenie Morze Możliwości mogło zrealizować projekt „Szanty na Wiośle", finansowany przez Starostwo Powiatowe w Wadowicach, który miał na celu odkrycie i poznanie kultury szant oraz naukę gry na gitarze. Uczestnicy kursu niestrudzenie pogłębiali wiedzę i szlifowali swe instrumentalne umiejętności, by w końcu jako zgrana załoga wystąpić na koncercie finałowym i zaprezentować swoje osiągnięcia. Efekty przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Okazało się, że muzyka naprawdę jest dla każdego i nie ma żadnych barier.

Koncert finałowy, który odbył się 5 czerwca 2019 r. na scenie Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa w Mucharzu, zgromadził publiczność składającą się przede wszystkim z rodzin i przyjaciół kursantów. W rodzinnej atmosferze młodzi gitarzyści zaprezentowali swój program. Cała widownia chętnie włączała się do śpiewania szant i tym samym stała się współtwórcą koncertu. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy ukończenia kursu i statek „Szanty na Wiośle" zawinął na krótki czas do portu.

Niebawem znów będzie można posłuchać szant i pośpiewać wraz z gitarowym zespołem kursantów. Już 23 czerwca podczas Pikniku Cuda-Wianki, organizowanego przez Grupę Nieformalną „Po Godzinach", której partneruje Stowarzyszenie Morze Możliwości, na terenie Parafii w Mucharzu odbędzie się koncert piosenki żeglarskiej (i szereg innych atrakcji), na który bardzo serdecznie zapraszamy. (J. Szeląg)

Szanty na wiośle (foto J. Siemieniec)

 

 


Ogłoszenie, 7.03.2019

Żeglarstwo stanowiące kiedyś jedynie odmianę transportu, dziś jest dyscypliną sportów wodnych oraz rodzajem turystyki i rekreacji. Obecność jeziora w powiecie wadowickim stwarza nowe możliwości dla jego mieszkańców, jednak nie utożsamiają się oni jeszcze z tym nowym obszarem.

Kultura i tradycja marynistyczna są dla większości mieszkańców obce. Chcemy to zmienić prezentując szanty i promując je jako nową formę aktywności zarówno dla miłośników żeglarstwa jak i osób, które jeszcze z żeglarstwem nie miały styczności.

Kurs będzie okazją do zapoznania się z tradycją żeglarską i pokochaniem jej. Dla uczestników kursu będzie to również szansa zdobycia nowych lub doskonalenia wcześniej nabytych umiejętności gry na popularnym i lubianym instrumencie, jakim jest gitara. Podczas kursu, uczestnicy zapoznają się z podstawami muzyki, będą mogli nauczyć się zapisu muzycznego, gry w różnych tonacjach, technik gry na instrumencie, a także śpiewu.

Muzyka łagodzi obyczaje, ale jest też językiem przekraczającym wszelkie bariery. Proponowany przez nas kurs będzie miał silne walory integracyjne, łącząc uczestników poprzez wspólne muzykowanie. Takie też było pierwotnie zadanie szant. Jako pieśni żeglarzy i marynarzy, śpiewane były podczas pracy w celu synchronizacji czynności wykonywanych przez grupy żeglarzy, stosowane wtedy, gdy na dany znak trzeba było jednocześnie użyć dużej siły wielu osób, lub pomagały w wykonywaniu długich i monotonnych, ale rytmicznych czynności. Śpiewali je sami wykonujący pracę, a jeśli była taka potrzeba – ton nadawał szantymen, a odpowiadał chór pracujących. Taki charakter będzie miał nasz kurs, pomagając stworzyć nowe środowisko miłośników żeglarstwa wokół jeziora.

Sam kontakt z muzyką i nauka nowych umiejętności to fantastyczna szansa rozwoju zarówno intelektualnego jak i osobistego. Gra na instrumencie wymaga wytrwałości, systematyczności i samodyscypliny. Przekłada się to na budowanie siły charakteru, która jest niezbędna by osiągnąć sukces w każdej dziedzinie życia. Osoby uczestniczące w kursie będą mogły rozwijać się w tym właśnie kierunku przy wsparciu grupy, w miłej i twórczej atmosferze.

Niezależnie od aspiracji, wcześniejszego doświadczenia oraz wieku, muzykowanie może być dla każdego szansą na nowe życiowe doświadczenie, odnalezienie nowej pasji i rozwój. To wielka przygoda, spotkanie z ciekawymi ludźmi, to także poznawanie i pokonywanie własnych słabości, wychodzenie ze swojej strefy komfortu i tworzenie nowej rzeczywistości.

Udział w projekcie skierowany jest do wszystkich mieszkańców powiatu wadowickiego.

Warunkiem uczestnictwa w kursie jest spełnienie łącznie poniższych warunków:

  • Miejsce zamieszkania, powiat wadowicki
  • Ukończone 14 lat
  • Własna gitara klasyczna lub akustyczna

Kurs to 10 spotkań, łącznie 900 minut wspólnego muzykowania. Zapraszamy do zapisów, liczba miejsc ograniczona !!!

Zobacz także:

 

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Gospodarka odpadami komunalnymi

RODO

Sesja rady gminy

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Ekointerwencja

Rodzina 500+

System Informacji Przestrzennej

Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminy Partnerskie

Projekty Granty

Sprawdź - jak załatwić sprawę

Dziennik ustaw

powiat live 2013

Witryna wiejska