N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

Facebook Gmina Mucharz

Nasi harcerze na obozie w Pogorzelicy. Obóz Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP

GOKiC Mucharz

Rezerwacja kortów

Koronawirus - informacje i zalecenia

Solidarni z Ukrainą!

100 lat niepodległości

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
419
1346
12402
44992
62305
6151401

70 lat harcerstwa w Mucharzu

70 lat harcerstwa w Mucharzu

W sobotę harcerze wzięli udział w uroczystości odsłonięcia pomnika i tablicy, upamiętniającej 70 lat powstania w Mucharzu 1 Drużyny Harcerskiej im. Księcia Józefa Poniatowskiego oraz oficjalnie dokonano otwarcia i poświęcenia harcówki.

XXXIX Harcerski Rajd „Powsinogi Beskidzkie" 30.09-2.10.2016 r.

Idea rajdu

Już po raz trzydziesty dziewiąty harcerze Hufca Ziemi Wadowickiej uczestniczyli w trzydniowym Rajdzie Powsinóg Beskidzkich. Jego organizatorem był Hufiec Ziemi Wadowickiej ZHP oraz 130 DSTH „Stu trzydziestu z Mucharza" im. Księcia Józefa Poniatowskiego i 4 DW „Cztery Żywioły". Główną idą rajdu jest krzewienie wśród młodzieży zamiłowania do turystyki pieszej, promowanie kultury i historii regionu, popularyzacja twórczości Emila Zegadłowicza i innych artystów Ziemi Wadowickiej. W tym roku podczas rajdu odbyły się w Mucharzu uroczystości związane z obchodami 70-lecia powstania w Mucharzu pierwszej drużyny harcerskiej i otwarciem nowej harcówki w Mucharzu.

Patrole na start

Patrole rajdowe przybyły w piątek pod Grotę Wierchy, położoną przy żółtym szlaku na Leskowiec. Tu rozbito namioty, zakwaterowano się, a po apelu powitalnym wszyscy zasiedli się przy harcerski ognisku. Sobotnie przedpołudnie upłynęło harcerzom na wędrówce szlakiem turystycznym w stronę Mucharza – jedni przez Jaszczurową, inni przez Śleszowice i Skawce. Każdy patrol odwiedził osobę, która związana była kiedyś z harcerstwem bądź znana jest ze swej społecznej działalności.

Święto harcerzy z Mucharza

Po południu uczestnicy rajdu wzięli udział w uroczystości odsłonięcia pomnika i tablicy, upamiętniającej 70 lat powstania w Mucharzu 1 Drużyny Harcerskiej im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Obecni byli przedstawiciele władz gminy Mucharz oraz władz chorągwi i hufca: pan Wacław Wądolny – Wójt Gminy Mucharz, hm. Mariusz Siudek – Komendant Chorągwi Krakowskiej ZHP, hm. Marcin Homel – Komendant Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP, a także zaproszeni instruktorzy, nauczyciele, gminne organizacje i koła oraz mieszkańcy Mucharza. W tym dniu miało miejsce również oficjalne otwarcie nowej bazy harcerskiej w Mucharzu. Wieczorem, podczas obrzędowego ogniska, harcerze mieli okazję wysłuchać wspomnieniowej gawędy, którą wygłosiła hm. Lucyna Szczerbowska, dawna hufcowa Hufca Mucharz, drużynowa zuchowa i harcerska. W niedzielę harcerze wzięli udział w mszy świętej, odprawionej w intencji zuchów, harcerzy i instruktorów ZHP przez proboszcza parafii Mucharz, ks. Krzysztofa Strzelichowskiego.

Podsumowanie rajdu

Rajd zakończył się w niedzielę apelem, podczas którego podsumowano wyniki rajdowej rywalizacji. W rajdzie uczestniczyło 10 patroli – łącznie 115 harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników. Najlepsi okazali się: 1 DH „Błękitna" (III miejsce), Patrol BajkoCentrum (II miejsce) i 6 DSTH „Dioryt" (I miejsce).

130 DSTH najlepszą drużyną hufca

Na apelu podsumowano także wyniki hufcowej rywalizacji w roku harcerskim 2015/2016. W kategorii drużyn starszoharcerskich pierwsze miejsce zajęła 130 DSTH „Stu trzydziestu z Mucharza" im. Księcia Józefa Poniatowskiego.

Harcerze i instruktorzy 130 DSTH „Stu trzydziestu Mucharza" im. Księcia Józefa Poniatowskiego serdecznie dziękują wszystkim osobom prywatnym i instytucjom za pomoc w organizacji Rajdu Powsinóg Beskidzkich oraz obchodów 70-lecia powstania pierwszej drużyny harcerskiej w Mucharzu. Jesteśmy także wdzięczni wszystkim, którzy swoją obecnością uświetnili uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej i otwarcia nowej harcówki w Mucharzu. Dziękujemy, że świętowaliście razem z nami! CZUWAJ!

Zobacz także:

 70 lat harcerstwa w Mucharzu (foto Sonia Knapczyk, R. Kadela)

 70 lat harcerstwa w Mucharzu

 

 

 

 

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Wybory samorzadowe

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Gospodarka odpadami komunalnymi

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Aktualna jakość powietrza

Gminny Portal Mapowy

System Informacji Przestrzennej

RODO - polityka prywatności

Zwierzaki poszukują właścicieli

Środki zewnętrzne pozyskane przez Gminę Mucharz

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Mucharzu

Czyste Powietrze

Dolina Karpia

Sprawdź - jak załatwić sprawę

WFOŚiGW

Igrzyska Europejskie Kraków 2023