N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

Facebook Gmina Mucharz

GOKiC Mucharz

Rezerwacja kortów

Koronawirus - informacje i zalecenia

Solidarni z Ukrainą!

100 lat niepodległości

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
398
1476
11912
41042
55305
5961403

Górska wyprawa na Mogielicę 1170 m n.p.m.

W ramach promowania aktywnego wypoczynku oraz rozwijania zamiłowania do turystyki kwalifikowanej harcerze z Mucharza zorganizowali całodniową wyprawę na Mogielicę, najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego (1170 m n.p.m.).

Trasa prawie sześciogodzinej pieszej wędrówki wiodła zielonym szlakiem z Przełęczy Rydza - Śmigłego przez szczyt Mogielicy, i dalej niebieskim szlakiem do Jurkowa. Z mijanych polan (Mocurka, Wyżnikówka) i ze szczytu, gdzie znajduje się dwudziestometrowa wieża widokowa można było podziwiać wspaniałą panoramę Beskidu Wyspowego, Beskidu Sądeckiego, Pienin, Gorców i Tatr.

Do chwili refleksji, zadumy i czerpania radości z otaczającego nas piękna świata mogły skłonić słowa papieża Jana Pawła II „Wobec piękna gór czuję, że On jest... i wtedy zaczynam się modlić", umieszczone na krzyżu, wzniesionym kilkadziesiąt metrów od szczytu na pamiątkę wędrówek Ojca Świętego przez Mogielicę.

W tej całodniowej, sobotniej wyprawie uczestniczyli harcerze i instruktorzy 130 DSTH „Stu trzydziestu z Mucharza", 7 DH „Omega", 125 DH „Zośka", 4 DW „Cztery Żywoły", członkowie Klubu Fotograficznego „OKNO" oraz co ważne - osoby niezrzeszone – ponad pięćdziesięcioro zapalonych miłośników górskiego wędrowania. Turystów prowadził przewodnik beskidzki pan Tomasz Skowron.

To już kolejna górska wyprawa z Mucharza, której celem jest zdobycie Korony Beskidów, czyli najwyższych beskidzkich szczytów. Odbyły się już wycieczki na Wysoką (Pieniny), Czupel (Beskid Mały), obecna na Mogielicę (Beskid Wyspowy), a w listopadzie planowane jest wyjście na Turbacz (Gorce). Wycieczka w dużej mierze współfinansowana była przez Urząd Gminy w Mucharzu oraz Hufiec Ziemi Wadowickiej ZHP i z pieniędzy pochodzących z akcji zarobkowych prowadzonych przez harcerzy w ramach programu wspierania rozwoju sportu i turystyki. (D.Polan)

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Gospodarka odpadami komunalnymi

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Aktualna jakość powietrza

Gminny Portal Mapowy

System Informacji Przestrzennej

RODO - polityka prywatności

Zwierzaki poszukują właścicieli

Środki zewnętrzne pozyskane przez Gminę Mucharz

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Mucharzu

Czyste Powietrze

Dolina Karpia

Sprawdź - jak załatwić sprawę

WFOŚiGW

Igrzyska Europejskie Kraków 2023