N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

GOKiC Mucharz - oferta

100 lat niepodległości

Kapliczki Gminy Mucharz

Jezioro Mucharskie

Moja Siatkowka

Klub Fotograficzny Okno

LKS Spartak Skawce

Wirtualny spacer wokół zbiornika Świnna Poręba

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
212
1058
2636
9430
26095
4438768

O projekcie polsko-słowackim

Opis projektu

Projekt realizowany jest w partnerstwie gmin Mucharz oraz Ochodnica (gm. słowacka). Całkowita wartość projektu 31 597,52 euro.

Tytuł: Piękno niejedno ma imię – współpraca polsko-słowacka

Cel: Głównym celem projektu jest pobudzenie aktywności kobiet do międzypokoleniowej i międzynarodowej współpracy turystyczno-gospodarczej oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego, udokumentowanie dziedzictwa przyrodniczego oraz promocja współpracy transgranicznej mieszkańców gmin Mucharz i Ochodnica poprzez zorganizowanie wystawy „Piękno niejedno ma imię – turystyka, kultura i kobiety pogranicza".

Cele bezpośrednie

  • umożliwienie współpracy i wymiany doświadczeń mieszkankom gmin Mucharz i Ochodnica
  • wzrost świadomości mieszkańców na temat walorów turystycznych i kulturowych nie tylko ich własnych gmin, ale i gmin partnerskicha także pobudzenie mieszkańców do aktywności turystycznej i gospodarczej
  • organizacja warsztatów, spotkań kulturalnych, konkursu oraz wystawy a także wydanie publikacji w celu promocji gmin, projektu oraz współpracy transgranicznej

Grupa docelowa: Grupą docelową są mieszkańcy gmin Mucharz i Ochodnica. Przewidziany w ramach projektu konkurs jest skierowany do kobiet – babć i wnuczek. Wspólna realizacja działań w ramach konkursu pozwoli na integrację międzypokoleniową oraz wymianę doświadczeń tak różnych na przestrzeni wielu lat. Babcie przekażą wnuczkom zamiłowanie do tradycji i rolę kultury z kolei wnuczki będą wnosiły w tradycję i kulturę nowoczesne spojrzenie. Ponadto produktem uzyskanym po Festiwalu Pieroga będzie Polsko-Słowacka Księga Pieroga z przepisami tanimi i wydajnymi, która zostanie przekazana mieszkańcom gmin oraz do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w celu rozprowadzenia jej wśród osób bezrobotnych i mających trudną sytuację materialną. Co pozwoli im poznać sposoby na efektywne organizowanie domowego jadłospisu. Ponadto grupą docelową będą również kobiety chcące podjąć działalność agroturystyczną lub gastronomiczną. Do nich będą skierowane warsztaty kulinarne. W projekcie założono, że w warsztatach uczestniczyć będzie grupa kobiet z Polski i Słowacji (w sumie 20). Podczas warsztatów poznają one sposoby na smaczne i niedrogie wyżywienie turysty dzięki czemu zwiększą swoje możliwości podjęcia aktywnej działalności gospodarczej.

Działania

1. Przeprowadzenie konkursu na najlepsze pierogi Polski i Słowackie . Udział w konkursie będą brały pary – babcia i wnuczka.

2. Zorganizowanie Polsko-słowackiego Festiwalu Pieroga, na którym zaprezentowane zostaną potrawy zgłoszone w konkursie oraz wyłonieni zostaną laureacie ( 3 potrawy z Mucharza i 3 potrawy ze Słowacji)

3. Zorganizowanie wystawy plenerowej „Piękno niejedno ma imię – turystyka, kultura i kobiety pogranicza" poświęconej współpracy polsko-słowackiej gmin Mucharz i Ochodnica, walorom turystycznym tych Gmin oraz tradycjom regionalnym. Podczas wystawy zostaną zaprezentowane wydarzenia z lat ubiegłych jak również działania podejmowane w ramach projektu. Wystawa składać się bedzie z 16 plansz umieszczonych na 8 dwustronnych stelażach wystawienniczych. Zostanie zaprezentowana podczas Dni Ziemi Mucharskiej oraz polsko-słowackiego Dnia Matki w Ochodnicy. Po zakończeniu projektu wystawa będzie dostępna dla osób przyjeżdzających do Mucharza w centrum gminy w okresie letnim a w okresie zimowym zostanie przeniesiona do Domu Kultury.

4. Wyjazd uczestników konkursu kulinarnego z Mucharza do Ochodnicy na polsko-słowacki  Dzień Matki do Ochodnicy w celu zaprezentowania tradycji kulinarnych, wystawy „Piękno niejedno ma imię – turystyka, kultura i kobiety pogranicza" oraz pogłębienia współpracy międzynarodowej.

5. Wydanie kalendarza „Nowy obraz dawnych miejsc" na rok 2014 ze zdjęciami z obu partnerskich gmin (po 6 z każdej gminy). Kalendarza zawierał będzie dawne zdjęcia z obu gmin połaczone z nowymi zdjeciami tych samych miejsc. Kalendarz wydany będzie w wersji językowej polsko-słowacko-angielskiej.

6. Wydanie Polsko-słowackiej  Księgi Pieroga z przepisami zgłoszonymi do konkursu na polsko-słowacki Festiwal Pieroga. Księga Pieroga zostanie wydana w wersji językowej polsko-słowackiej.

7. Wydanie mapki turystyczno-edukacyjnej „Szlakiem mucharskiego Powsinogi". Mapka ta będzie zawierać z jednej strony atrakcyjną graficznie wizualizację terenu gminy Mucharz wraz z zaznaczonymi atrakcjami turystycznymi i ważnymi miejscami, z drugiej strony opisy tych miejsc w jezyku polskim i słowackim.

8. Wydanie albumu „Śladami przeszłości w Gminie Mucharz" prezentującego zarówno walory turystyczne  jak i ukazującego ważne miejsca wybitnych mieszkańców oraz życie gminy Mucharz. Opisy znajdujące się w albumie będą po polsku, słowacku i angielsku (3w1).

9. Utworzenie podstrony internetowej zawierającej informacje o projekcie oraz publikację przepisów kulinarnych wraz z możliwością dodawania nowych oraz komentowania zamieszczonych. Podstrona będzie dostępna ze stron WWW gmin Mucharz i Ochodnica.

10. Przyjazd uczestników konkursu kulinarnego oraz osób chętnych biorących udział w polsko-słowackim Festiwalu Pieroga z Ochodnicy do Mucharza na Dni Ziemi Mucharskiej w celu zaprezentowania tradycji kulinarnych oraz pogłębienia współpracy międzynarodowej – Finał projektu.

11. Zakup artykułów biurowych na potrzeby realizacji projektu i zatrudnienie koordynatora projektu.

12. Warsztaty kulinarne dla kobiet z gminy Mucharz i Ochodnica. 12 spotkań pięciogodzinnych w okresie styczeń-kwiecień 2014r. Warsztaty skierowane będą do kobiet wyrażajacych chęć prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego lub usług gastronomicznych. Zajęcia bazować będą na obsłudze turysty ale również będą przewidywać wspólną naukę przepisów słowackich i polskich.

13. Zakupienie dwóch roll up'ów promujących projekt wykorzystywanych podczas warsztatów, wystawy oraz spotkań w Mucharzu i Ochodnicy.

 

Więcej informacji:

  • Biuro projektu znajduje się w Urzędzie Gminy Mucharz
  • Mucharz 226
  • 34-106 Mucharz
  • 33 876 14 83
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
  • Informacja dla prasy (pdf)

 

 

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

 Małopolska Izba Rolnicza

RODO

Sesja rady gminy

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Rodzina 500+

System Informacji Przestrzennej

Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami komunalnymi

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminy Partnerskie

Projekty Granty

Sprawdź - jak załatwić sprawę

Dziennik ustaw

powiat live 2013

Witryna wiejska

Newsletter: