N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

GOKiC Mucharz - oferta

100 lat niepodległości

Kapliczki Gminy Mucharz

Jezioro Mucharskie

Moja Siatkowka

Klub Fotograficzny Okno

LKS Spartak Skawce

Wirtualny spacer wokół zbiornika Świnna Poręba

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
292
1058
2716
9510
26095
4438848

Aktualności w projekcie

Finał projektu „Piękno niejedno ma imię – współpraca polsko – słowacka"

Wielkimi krokami zbliża się zakończenie projektu „Piękno niejedno ma imię – współpraca polsko – słowacka". Ostatnie projektowe spotkanie ze Słowakami z gminy Ochodnica odbędzie się podczas Dni Ziemi Mucharskiej 2014. Mimo to, jesteśmy pewni, że w niedługim czasie pojawią się nowe okazje do wspólnych spotkań a kontakty zdobyte w trakcie realizacji projektu przybiorą postać stałej współpracy.

Podczas Dni Ziemi Mucharskiej będzie można obejrzeć wystawę prezentującą działania, które podejmowaliśmy wspólnie ze Słowakami w takcie projektu, skosztować najlepszych pierogów z Polsko-Słowackiego Festiwalu Pieroga, który odbył się 15.12.2013 r. w Mucharzu oraz zdobyć pamiątkowy album „Gmina Mucharz dawniej i dziś".

Serdecznie zapraszamy wszystkich na Wielki Finał projektu „Piękno niejedno ma imię – współpraca polsko – słowacka" podczas Dni Ziemi Mucharskiej w dniach 21-22 czerwca 2014 r.

Zobacz także:


Polsko – Słowacki Dzień Matki w Ochodnicy

10 maja 2014 roku pięćdziesięcioosobowa delegacja mieszkańców Gminy Mucharz wzięła udział w obchodach Dnia Matki w Ochodnicy. Całodniowa wyprawa upływała w radosnej atmosferze. Mieszkańcy Ochodnicy przyjęli nas regionalnymi potrawami oraz występem zespołu folklorystycznego. My przewieźliśmy dla nich Najlepsze Pierogi z Polsko-Słowackiego Festiwalu Pieroga, który odbył się 15.12.2013 r. w Mucharzu. Pogoda nam sprzyjała więc zostaliśmy oprowadzeni po naszej partnerskiej Gminie, widzieliśmy Kościół pw. Św. Mikołaja oraz mogliśmy zwiedzić tamtejszą farmę, której właściciel wyrabia najlepsze sery owcze w okolicy.

Podczas naszego pobytu zaprezentowaliśmy również część plenerowej wystawy „Piękno niejedno ma imię – turystyka, kultura i kobiety pogranicza", która obrazuje m.in. naszą polsko-słowacką współpracę na przestrzeni lat. Całość wystawy będzie można oglądać już wkrótce na terenie Gminy Mucharz. (B. Łopata)

Wszystkie informacje dotyczące bieżących działań w ramach projektu znajdują się na stronie internetowej www.mucharz.pl.

Biuro projektu znajduje się w Urzędzie Gminy Mucharz

Mucharz 226
34-106 Mucharz
33 876 14 83
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Zobacz także:


Polsko-słowackie gotowanie - warsztaty kulinarne, 15 marca 2014

Warsztaty kulinarne powoli dobiegają końca. 12 spotkań minęło w mgnieniu oka. Jeszcze tylko trzy soboty dzielą nas od zakończenia warsztatów, w których łącznie uczestniczy 28 Pań z Mucharza i Ochodnicy. Podczas zajęć można poznać kuchenne tajniki, jak np. odpowiedzi na pytania: Czy ziemniaki do gotowania wrzucamy do zimnej czy gorącej wody? Lub czy grzanki, do zupy krem, smażymy na małej czy dużej ilości tłuszczu?

Oprócz tego Panie poznały nowe smaczne przepisy oraz wymieniały się własnymi. Wszystkie uczestniczki warsztatów umieją już robić babeczki z różnymi nadzieniami oraz pasty do jajek i na kanapki. Poznały też nowe pomysły na nadziewanie roladek i rolad oraz na nowe ciasta. Dodatkową atrakcją była ostatnia wizyta Pań ze Słowacji, wspólne gotowanie i wymiana przepisów w języku polsko–słowackim przebiegała sprawnie i radośnie. Wszyscy nie mogą odczekać się kolejnej takiej wizyty. Uśmiech na twarzach nigdy nie znika a puste talerze po degustacjach świadczą o tym, że na warsztatach jest nie tylko wesoło ale i smacznie.

Wszystkie informacje dotyczące bieżących działań w ramach projektu znajdują się na stronie internetowej www.mucharz.pl.

Biuro projektu znajduje się w Urzędzie Gminy Mucharz

  • Mucharz 226
  • 34-106 Mucharz
  • 33 876 14 83
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Zobacz także:


Warsztaty kulinarne, 18 stycznia 2014

Od września 2013 r. Gmina Mucharz wraz ze słowacka Gminą Ochodnica realizuje projekt "Piękno niejedno ma imię - współpraca polsko-słowacka", który współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% oraz z budżetu państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 -2013. Głównym celem projektu jest pobudzenie aktywności kobiet do międzypokoleniowej i międzynarodowej współpracy.

Za nami już Polsko-Słowacki Festiwal Pieroga, podczas którego nastąpiło  rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze pierogi.  Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a wszyscy, którzy przybyli na Festiwalu mogli degustować do woli pyszne pierogi oraz zabrać ze sobą polsko-słowacki kalendarz  „Nowy obraz dawanych miejsc”, w którym każdy miesiąc  ukazuje dawne i nowe miejsca z Gmin Mucharz i Ochodnicy. 

Już niebawem przepisy na  polskie i słowackie pierogi będą dostępne na stronie internetowej Gminy Mucharz  www.mucharz.pl w zakładce dotyczącej projektu, jak również w formie „Polsko-Słowackiej Księgi Pieroga”, która udostępniana będzie  dla wszystkich chętnych w Urzędzie Gminy w Mucharzu.

Następne zadanie w projekcie, to wydanie mapki turystyczno-edukacyjnej „Szlakiem Mucharskiego Powsinogi”. Mapka zostanie przekazana do szkół Gminy Mucharz w celu zachęcenia dzieci i młodzieży do poznawania swoje małej ojczyzny. Trwają prace nad albumem "Śladami przeszłości w Gminie Mucharz", który opisuje dzieje Gminy Mucharz na przestrzeni 760 lat od lokacji Mucharza (1264-2014), której rocznica przypada w tym roku.

18 stycznia b.r. ruszyły warsztaty kulinarne dla mieszkanek Gminy Mucharz, które chcą podjąć działalność agroturystyczną lub gastronomiczną. Podczas warsztatów poznają one sposoby na smaczne i niedrogie wyżywienie turysty, dzięki czemu zwiększą swoje możliwości podjęcia aktywnej działalności gospodarczej. Zajęcia bazować będą na obsłudze turysty, ale również będą przewidywać wspólną naukę przepisów słowackich i polskich. Na pierwszych zajęciach, po zapoznaniu się z zasadami BHP, Panie ruszyły do kuchni i zmagały się z przepisami kulinarnymi zadanymi przez prowadzącą warsztaty. Efekty ich pracy były zarówno smaczne jak i miłe dla oka, czego potwierdzeniem są załączone zdjęcia.

Zobacz także:


Warsztaty kulinarne styczeń-kwiecień 2014

W związku z realizacją projektu "Piękno niejedno ma imię - współpraca polsko-słowacka" zapraszamy wszystkie Panie chcące prowadzić gospodarstwo agroturystcznczne lub punkt usług gastronomicznych na warsztaty kulinarne.

Zajęcia odbywać się będą w cyklu dwunastu pięciogodzinnych spotkań w okresie styczeń-kwiecień 2014 r. Tematyka warsztatów będzie bardzo różnorodna, nawiązująca zarówno do nowoczesnych trendów w sztuce kulinarnej jak i do potraw regionalnych. Serdecznie zapraszamy! Liczba miejsc ograniczona!


Polsko-Słowacki Festiwal Pieroga już za nami!

15 grudnia 2013 r. o godzinie 15.00 Wójt Gminy Mucharz oraz Starosta Gminy Ochodnica otworzyli Polsko-Słowacki Festiwal Pieroga. Trzydzieści babć z wnuczkami i wnukami z gminy Mucharz i słowackiej Gminy Ochodnica przygotowało ponad 5000 pierogów.

Zgromadzeni goście częstowali się chętnie pierogami wykonanymi przez polskie i słowackie pary babć i wnuczek lub wnuków. Po spróbowaniu wszystkich rodzajów pierogów każdy ze zgromadzonych mógł oddać głos na swojego faworyta z Mucharza oraz Ochodnicy. 220 karteczek do głosowania rozeszło się w mgnieniu oka. Po zakończeniu degustacji, o godz. 16.30, komisja skrutacyjna udała się w zaciszne miejsce, aby wyłonić laureatów Konkursu na Najlepsze Pierogi.

Ze strony słowackiej I miejsce zajęła Pani Dana Šošková i jej wnuczka Nikola Mlíchová z swoimi pierożkami z morelą, natomiast ze strony polskiej I miejsce zajęła Pani Józefa Warchoł ze swoją wnuczką Olgą za pierożki z polędwiczką w cieście serowym. Wszystkim uczestnikom Konkursu zostały wręczone pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

W styczniu 2014 r. w ramach projektu „Piękno niejedno ma imię – współpraca polsko-słowacka" zostanie wydana książka kucharska zawierająca wszystkie przepisy zgłoszone na Konkurs na Najlepsze Pierogi. Dodatkowo przepisy te będzie można również znaleźć na stronie internetowej gminy Mucharz w zakładce dotyczącej projektu „Piękno niejedno ma imię – współpraca polsko-słowacka". (B. Łopata)


Regulamin Konkursu na Najlepsze Pierogi

Serdecznie zapraszamy przedszkolaków i uczniów szkół w Gminie Mucharz – dziewczynki małe i duże - do udziału w „Konkursie na Najlepsze Pierogi" organizowanym w ramach projektu "Piękno niejedno ma imię - współpraca polsko - słowacka".

Nie czekajcie! Zgłoście się już dziś! Decyduje kolejność zgłoszenia. Tylko 15 miejsc! Regulamin i formularz zgłoszeniowy dostępny również na stronie www.mucharz.pl i w Urzędzie Gminy Mucharz

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% oraz z budżetu państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 -2013

Srdečne pozývame predškoláčky a žiačky škôl v obci Ochodnica – malé aj veľké dievčatá – k účasti na „Súťaži o najlepšie pirohy" usporiadanej v rámci projektu „Krása má mnoho podôb – poľsko-slovenská spolupráca"

Nečakajte a zapojte sa už dnes! Rozhoduje poradie prihlášok. Máme len 15 miest! Pravidlá a prihlasovací formulár sú dostupné aj na stránke www.mucharz.pl a na Obecnom úrade Ochodnica.

Tento projekt je spolufinancovaný Európskou úniou vo výške 85% z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a vo výške 10 % zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky prostredníctvom Euroregiónu Beskydy v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 – 2013

 

 

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

 Małopolska Izba Rolnicza

RODO

Sesja rady gminy

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Rodzina 500+

System Informacji Przestrzennej

Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami komunalnymi

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminy Partnerskie

Projekty Granty

Sprawdź - jak załatwić sprawę

Dziennik ustaw

powiat live 2013

Witryna wiejska

Newsletter: