N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Ochodnica i Mucharz w projekcie

Ochodnica i Mucharz w projekcie

Od maja 2017 r. do kwietnia 2018 r. Gmina Mucharz wspólnie z partnerską Gminą Ochodnica ze Słowacji będzie realizowała mikroprojekt pn. „Ochodnica i Mucharz – partnerstwo w sprawie ochrony naszego dziedzictwa"

W Gminie Mucharz w ramach projektu realizowane będą następujące działania:

  1. Warsztaty i wernisaż wystawy fotograficznej „Mucharz i Ochodnica w fotografii". Wydanie kalendarza na 2018 r. z najładniejszymi zdjęciami prezentującymi gminy.
  2. Otwarcie biblioteki w Mucharzu i polsko-słowackiego księgozbioru. Biblioteka będzie zawierać dzieła o historii, tradycjach, zwyczajach, legendach, dziedzictwie przyrodniczym naszych regionów. Weryfikujemy przepisy na tradycyjne potrawy kulinarne z książek kucharskich polsko-słowackiego (PL-SK) pogranicza.
  3. „Spotkanie z tradycją" – polsko-słowacka prezentacja dziedzictwa i kultury regionów. Występy artystyczne kapel i grup. Prezentacja dorobku gmin i wystawa twórczości ludowej, w tym pokaz tradycyjnego rękodzieła: wikliniarstwo, bibułkarstwo, ceramika, filcowanie, kowalstwo. Degustacja potraw regionalnych. Turniej kół gospodyń wiejskich – konkurencje związane z tradycjami.

W Gminie Ochodnica w ramach projektu realizowane będą następujące działania:

  1. Odnowa i modernizacja amfiteatru w Ochodnicy.
  2. Festiwal folklorystyczny i recital akordeonistów z gmin partnerskich.
  3. Minifestiwal dziecięcy folkloru muzyki, śpiewu, tańca.

Realizacja projektu przyczyni się do:

  • zachowania i ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego gmin partnerskich;
  • wzmocnienia i rozszerzenia współpracy między partnerami;
  • nawiązania współpracy gospodarczej między mieszkańcami obu partnerskich gmin.

Projekt będzie wdrażany po obu stronach granicy. Mieszkańcy wzajemnie dowiedzą się o swojej historii, poznają obyczaje, tradycje i kulturę regionu gmin. Projekt przewiduje również wspólne rozwiązanie kwestii promocji i uatrakcyjnienia obszaru, co przyczyni się do wzrostu liczby turystów, których przyciągnie ciekawa oferta i zaprezentowane możliwości spędzania czasu wolnego w naszych gminach.

Zobacz także:

Ochodnica i Mucharz w projekcie

Kolor i tekst

Newsletter: