N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

GOKiC Mucharz - oferta

100 lat niepodległości

Kapliczki Gminy Mucharz

Jezioro Mucharskie

Moja Siatkowka

Klub Fotograficzny Okno

LKS Spartak Skawce

Wirtualny spacer wokół zbiornika Świnna Poręba

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
157
1081
3453
15533
30745
4178142

Premier otworzyła zbiornik

Premier otworzyła zbiornik

Przyjazd premier Beaty Szydło nad budowany zbiornik Świnna Poręba zaskoczył niemal wszystkich. O wizycie szefowej polskiego rządu nad powstającym Jeziorem Mucharskim kancelaria premier RP przekazała mediom, samorządowcom i budowniczym dopiero wczoraj wieczorem.

Premier pojawiła się na koronie zapory w towarzystwie ministra środowiska Jana Szyszki i ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka. - Inwestycja powstała dzięki polskiej myśli technologicznej. Obiekt projektowali polscy inżynierowie oraz budowały go nasze rodzime firmy - przypomniała premier Beata Szydło. - Można powiedzieć, że to co nie udało się w ciągu 30 lat, udało się w niespełna dwa lata, kiedy rządzi Prawo i Sprawiedliwość. Kolejna obietnica wyborcza została spełniona — podkreśliła szefowa rządu RP otwierając oficjalnie Zbiornik Świnna Poręba.

Z takim stwierdzeniem nie godzi się wójt Stryszowa Jan Wacławski. - Pani premier się myli, największe finansowanie inwestycji było w latach 2010-2014, za rządów Platformy Obywatelskiej - przypomina włodarz.

Obserwująca z odległej platformy widokowej uroczystość otarcia zapory Halina Talaga, poseł IV kadencji (2001 - 2005) na przemówienia reaguje uśmiechem. - Sukces ma wielu ojców - mówi parlamentarzystka Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - Wszyscy zdążyli zapomnieć, że to z mojej inicjatywy posłowie pojawili się nad zaporą w 2002 roku. - To były czasy nieco innej polityki, niż obecnie. Znacznie mniej było międzypartyjnych tarć. Otrzymałam wówczas ogromne wsparcie od posłów PiS i Ligii Polskich Rodzin. Nie bacząc na dzielące nas przekonania polityczne staraliśmy się o pieniądze na dokończenie inwestycji. Zdawaliśmy sobie sprawę, że jest bardzo mało czasu, opracowywano bowiem plan definitywnego przerwania budowy. Punkt zwrotny nastąpił w trakcie zorganizowanego przeze mnie wyjazdowego posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w 2002 roku w Zawoi, gdy parlamentarzyści na własne oczy przekonali się na jakim etapie jest budowa zapory, poznali ludzi żyjących na terenie budowy. Niebawem zapadły decyzje o jej kontynuowaniu. Szefami komisji byli wówczas Krzysztof Filipek z Samoobrony i Maciej Giertych z Ligi Polskich Rodzin, to im w znaczniej mierze zawdzięczamy fakt, że inwestycja nie została przerwana. W 2005 roku została przyjęta przez Sejm ustawa o finansowaniu Zbiornika Świnna Poręba głosami 366 z 408 posłów. Co istotne, przeciwko opowiedziało się część posłów PO - podkreśla Halina Talaga.

Uroczystości towarzyszyły protesty kilkunastu osób zebranych na platformie widokowej przeciwko zmianom w polskim sądownictwie. Okrzyki - Konstytucja, wolność- równość-demokracja słychać było na koronie zapory podczas spaceru premier Beaty Szydło.

To już kolejne otwarcie zbiornika Świnna Poręba noszącego w wielu dokumentach nazwę Jezioro Mucharskie. W październiku 2015 roku w obecności parlamentarzystów otwarto koronę zapory.

Zdziwienia dzisiejszą uroczystością nie kryją samorządowcy gmin znad jeziora. - Nie wiem, śmiać się czy płakać- powiedział po odjeździe premier wójt Wacław Wądolny. - Inwestycja nie jest jeszcze przecież gotowa. Podobne zdanie o otwarciu ma wójt Stryszowa Jan Wacławski. - Sprawa osuwisk nie jest zamknięta, konieczna jest także poprawa infrastruktury drogowej - stwierdził samorządowiec. Zaś wójt Zembrzyc Łukasz Palarski nie krył niepokoju, że informacja o otwarciu spowoduje, iż nad zbiornik zjadą się wypoczywający, a tymczasem jest to teren budowy, gdzie o bezpiecznym wypoczynku mowy być nie może. Samorządowcom udało się końcem uroczystości zamienić kilka zdań z premier Beatą Szydło. - Swoje uwagi dotyczące inwestycji, a jest ich sporo, mamy przekazać za pośrednictwem starostów do pani premier - informuje Jan Wacławski. - Pozostaje mieć nadzieję, że nie stanie się tak jak to dotychczas było we wszystkich przypadkach, że nasze pisma utkną w gabinecie minister Beaty Kempy. Nie jeden raz staraliśmy się zainteresować problemami mieszkańców znad Jeziora Mucharskiego szefową rządu, jednak zawsze docieraliśmy co najwyżej do któregoś z ministrów - dodał Wacławski.

Samorządowcy zapowiedzieli, że po rzeczywistym zakończeniu budowy, sami zorganizują dla mieszkańców uroczyste zakończenie inwestycji i otwarcie Jeziora Mucharskiego.

Autor: Bogdan Szpila

Zobacz także:

Beskidzka 24 - regionalny portal informacyjny

Premier otworzyła zbiornik (foto Tomasz Niziołek, UG Mucharz)

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

RODO

Sesja rady gminy

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Rodzina 500+

System Informacji Przestrzennej

Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami komunalnymi

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminny Zespół Administracyjny Szkół

Gminy Partnerskie

Projekty Granty

Sprawdź - jak załatwić sprawę

Dziennik ustaw

powiat live 2013

Witryna wiejska

Newsletter: