N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

GOKiC Mucharz - oferta

100 lat niepodległości

Kapliczki Gminy Mucharz

Jezioro Mucharskie

Moja Siatkowka

Klub Fotograficzny Okno

LKS Spartak Skawce

Wirtualny spacer wokół zbiornika Świnna Poręba

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
599
522
1121
34093
32946
4229648

Z wizytą w Pojanie Mikuli

Z wizytą w Pojanie Mikuli

W pierwszych dniach maja delegacja z Gminy Mucharz na zaproszenie Wójta z zaprzyjaźnionej gminy Manastirea Humorului (Bukowina) udała się z wizytą do rumuńskich przyjaciół, by wsiąść udział w uroczystościach zorganizowanych przez Związek Polonii w Rumunii.


Z wizytą w Pojanie Mikuli

W pierwszych dniach maja delegacja z Gminy Mucharz na zaproszenie Wójta z zaprzyjaźnionej gminy Manastirea Humorului (Hrabstwo Suczawa region Bukowina) udała się z wizytą do rumuńskich przyjaciół, by wsiąść również udział w uroczystościach zorganizowanych przez Związek Polonii w Rumunii, tj. w święto Dnia Polonii i Polaków za Granicą i Dnia Flagi RP (2 maja) oraz Konstytucji 3 Maja.

Obchody rozpoczęto Mszą Świętą w Kościele pod wezwaniem Św. Jana Pawła II w Pojanie Mikuli*, po której nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika w setną rocznicę objawień fatimskich. Dalsza część programu odbywała się już w Domu Polskim. Wszystkie informacje były czytane i podawane zarówno w języku rumuńskim jak i w polskim. W uroczystościach uczestniczyli Posłowie okręgu Suczawa, władze kościelne, Polacy mieszkający w regionie Bukowiny i przedstawiciele Polonii oraz delegacje z Gminy Manastirea Humorului i Mucharza.

Po części artystyczno-patriotycznej przygotowanej przez polonijne zespoły regionalne z Nowego Sołońca i Pojany Mikuli, wszyscy zaproszeni goście udali się na poczęstunek – pieczonego barana. Później były już tylko wspólne śpiewy i wzruszające rozmowy.

* Pojana Mikuli (rum. Poiana Micului) – wieś w gminie Mănăstirea Humorului, w połowie zamieszkała przez Górali czadeckich- potomków kolonistów ze Śląska i Małopolski osiadłych na Ziemi Czadeckiej, którzy w wyniku przeludnienia zajmowanych terenów i sprzyjającej kolonizacyjnej polityce austro-węgierskiej na przełomie XVIII i XIX w. wyruszyli za „chlebem" na Bukowinę i osiedlili się w okolicach Czerniowiec. Wieś Pojanę założyło 40 polskich rodzin wraz z Niemcami sudeckimi w 1842 r. W 1940 r. Niemcy opuścili Pojanę, a na ich miejsce osiedlili się Rumuni. Dziś „dolną" część wsi zamieszkuje ok.110 polskich rodzin, a w „górnej" części mieszkają ich rumuńscy sąsiedzi. Działa tu zespół folklorystyczny „Mała Pojana". Nauczanie języka polskiego odbywa się w miejscowej Szkole Podstawowej im. Krystyny Bochenek, (wicemarszałek senatu VII kadencji, dziennikarki radiowej i publicystki, która zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.) wybudowanej przez rząd polski w 2009 r. Szkoła posiada 12 klas, (z czego dwie zajmują oddziały przedszkolne). Szkoła została w całości wyposażona dzięki polskim funduszom. W Pojanie Mikului działa Związek Polaków, który w zakupionym Domu Polskim przeprowadził gruntowny remont i przyjmuje od niedawna turystów. Jest tu również Kościół katolicki pod wezwaniem Św. Jana Pawła II, w którym nabożeństwa odbywają się również w języku polskim.

Z wizytą w Pojanie Mikuli (foto UG Mucharz)

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

RODO

Sesja rady gminy

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Rodzina 500+

System Informacji Przestrzennej

Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami komunalnymi

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminny Zespół Administracyjny Szkół

Gminy Partnerskie

Projekty Granty

Sprawdź - jak załatwić sprawę

Dziennik ustaw

powiat live 2013

Witryna wiejska

Newsletter: