N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

GOKiC Mucharz - oferta

Kapliczki Gminy Mucharz

Jezioro Mucharskie

Moja Siatkowka

Klub Fotograficzny Okno

LKS Spartak Skawce

Wirtualny spacer wokół zbiornika Świnna Poręba

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
3371
1310
4681
25350
27113
4093092

Zuchy ratują w Jaszczurowej

Zuchy ratują w Jaszczurowej

W piątkowe popołudnie (31.03.) do Zespołu Szkół w Jaszczurowej przybyło blisko 160 zuchów Hufca Ziemi Wadowickiej, aby uczestniczyć w dwudniowym biwaku pt. „W zdrowym ciele, zdrowy zuch!"

W zdrowym ciele, zdrowy zuch!
Zuchy z 13 gromad bawiąc się, poznały zasady zdrowego stylu życia oraz nauczyły się zasad udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Zabawa była świetna! Szkoła zamieniła się w Zuchowy Szpital!

Na apel powitalny przybył zasmucony „Doktorek", który zwrócił się z prośbą o pomoc w odnalezieniu przyrządów lekarskich ukrytych przez złośliwego „Wiruska". Zuchy oczywiście podjęły wyzwanie i już w piątek miały do wykonania pierwsze zadanie.
pwd. Jadwiga Zielińska

Każda gromada musiała wymyślić i przedstawić krótką scenkę opisującą przestrogę przed niebezpiecznym zachowaniem w wylosowanym przez drużynowego miejscu np. las, szkoła, miasto. W grupie takich zuchów można czuć się naprawdę bezpiecznie! Kolejny dzień przyniósł następne zadanie. Każda gromada musiała odwiedzić piętnastu specjalistów (Laryngologa, Kardiologa, Dietetyka...), aby u każdego z nich wykonać zadanie i przy tym nauczyć się zdrowego stylu życia.

Zuchy uczyły się m.in. udzielania pierwszej pomocy przy złamaniach, zranieniach i stłuczeniach, na fantomach ćwiczyły sztuczne oddychanie i masaż serca, przygotowując owocowe szaszłyki poznały zasady zdrowej diety ale nie zabrakło również zadań ruchowych, które z racji pięknej pogody odbywały się na świeżym powietrzu. Dzieci biegały w sztafecie, chodziły na szczudłach, ćwiczyły spostrzegawczość i współpracę w grupie.

Komendantką biwaku i jednocześnie osobą odpowiedzialną za jego program była pwd. Jadwiga Zielińska – na co dzień nauczycielka szkoły w Jaszczurowej i drużynowa 14 Gromady Zuchowej „Skrzaty z Leśnej Krainy" z Mucharza. Pomoc w organizacji zapewnili harcerze ze 130 DSTH „Stu trzydziestu z Mucharza" oraz Harcerski Klub Ratowniczy.

Zuchy ratują w Jaszczurowej (foto J. Zielińska)

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Rodzina 500+

Sesja rady gminy

System Informacji Przestrzennej

Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami komunalnymi

Ewidencja obiektów

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminny Zespół Administracyjny Szkół

Gminy Partnerskie

Projekty Granty

Wpis i zmiana w CEIDG są bezpłatne

Sprawdź - jak załatwić sprawę

Dziennik ustaw

WKU Oświęcim

Wiadomości powiatowe

powiat live 2013

Witryna wiejska

Newsletter: