N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

GOKiC Mucharz - oferta

Kapliczki Gminy Mucharz

Jezioro Mucharskie

Moja Siatkowka

Klub Fotograficzny Okno

LKS Spartak Skawce

Wirtualny spacer wokół zbiornika Świnna Poręba

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
739
1104
5318
19585
27113
4087327

37 Harcerski Rajd Powsinóg Beskidzkich

Już po raz trzydziesty siódmy harcerze Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP spotkali się na turystycznym szlaku podczas Harcerskiego Rajdu Powsinóg Beskidzkich. Tym razem trzy rajdowe dni harcerze gościli na terenie gminy Mucharz.

Rajd odbył się w dniach 27-28 września 2014 r. Wzięło w nim udział 12 drużyn – dzieci, młodzieży i instruktorów ZHP, razem około stu osób.

W piątkowy wieczór uczestnicy rajdu zagościli w Gorzeniu u źródeł beskidzkiej literatury balladowej – w pięknym, zabytkowym gorzeńskim dworze, gdzie mieszkał i tworzył Emil Zegadłowicz. Podczas nocnego zwiedzania muzeum harcerze prezentowali wiersze regionalnych twórców. Mieli okazję przybliżyć m.in. twórczość Emila Zegadłowicza, Janiny Barbary Górkiewiczowej czy Janiny Brzostowskiej.

W sobotę harcerze wędrowali po gminie Mucharz, poznając jej historię i kulturę podczas biegu patrolowego (trasa wiodła z Jaszczurowej przez Tatry, Jamnik, Koziniec, Świnną Porębę, dno przyszłego Jeziora Mucharskiego do Mucharza). Wzięli także udział w grze terenowej „Zwiad Upalisko", upamiętniającej 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Dodatkowo w sobotnią noc odbył się bieg patrolowy na mucharskiej trasie zdrowia PZU z udziałem harcerzy starszych i wędrowników. Wszystkie dziewięć stanowisk trasy zostało przetestowanych i sprawdzonych w sportowej rywalizacji. Były to bowiem pierwsze zmagania tego typu na tutejszej trasie zdrowia PZU, ustawionej i oddanej do użytku kilka dni wcześniej.

Rajdowe zmagania zwyciężyła 1 DSTH „Andromeda", drugie miejsce przypadło 7 DH „Omega" z Jaszczurowej, a trzecie 7 DW „Zodiak".

Podczas rajdu ogłoszono wyniki rywalizacji drużyn Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP za rok harcerski 2013/2014. II miejsce zajęła 130 DSTH „Stu trzydziestu z Mucharza" im ks. Józefa Poniatowskiego.

Podczas rajdu harcerze mieli okazję poznania różnych form spędzania czynnego wypoczynku, uczyli się poruszania po turystycznych szlakach, miłości do rodzinnej Ziemi, rozumienia jej historii i kultury. I już tego nie zapomną – bo, jak pisał Emil Zegadłowicz, „juz ta sie nie oducy, kto z młodu nawyko".

Harcerze serdecznie dziękują Urzędowi Gminy Mucharz za wsparcie i nagrody, Zespołowi Szkół w Jaszczurowej za nocleg, OSP Mucharz za pomoc w przygotowaniu mucharskiej harcówki do rajdu i wypożyczenie sprzętu oraz panu Pawłowi Żabie za użyczenie polany pod namioty na Upalisku.

(D. Polan)

37 Harcerski Rajd Powsinóg Beskidzkich (foto R.Kadela, D.Polan, A.Kadela)

 

 

 

 

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Rodzina 500+

Sesja rady gminy

System Informacji Przestrzennej

Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami komunalnymi

Ewidencja obiektów

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminny Zespół Administracyjny Szkół

Gminy Partnerskie

Projekty Granty

Wpis i zmiana w CEIDG są bezpłatne

Sprawdź - jak załatwić sprawę

Dziennik ustaw

WKU Oświęcim

Wiadomości powiatowe

powiat live 2013

Witryna wiejska

Newsletter: