N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

GOKiC Mucharz - oferta

100 lat niepodległości

Kapliczki Gminy Mucharz

Jezioro Mucharskie

Moja Siatkowka

Klub Fotograficzny Okno

LKS Spartak Skawce

Wirtualny spacer wokół zbiornika Świnna Poręba

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
272
643
2098
35070
32946
4230625

Zielona - karczma, zajazd, restauracja

Kończy się prawie kilkuset letnia, bo sięgająca już końca XVIII wieku historia karczmy, a później restauracji na Zielonej w Mucharzu. 3 grudnia 2013 r. rozpoczęły się prace rozbiórkowe. Po karczmie pozostaną tylko wspomnienia i fotografie.

Prawdopodobnie właśnie końcem XVIII lub początkiem XIX wieku powstała w Mucharzu karczma na Zielonej. Należąca do pobliskiego dworu w Jaszczurowej była to trzecia karczma na tym terenie po zajeździe „Czartak" na granicy Mucharza i Świnnej Poręby i „Pocieszce" w miejscu dzisiejszego domu sióstr Pasjonistek.

Wybudowana przy drodze łączącej komorę celną w Wadowicach z Suchą Beskidzką, a dalej z Jordanowem i przy lokalnej drodze Mucharz – Jaszczurowa stanowiła dogodne miejsce na odpoczynek i nocleg, a dla tutejszej ludności miejsce zabawy i napitku. Przyjezdnych nigdy tutaj nie brakowało – w Suchej i Wadowicach odbywały się bowiem co wtorek i czwartek targi, a w Suchej raz w miesiącu jarmark.

Budynek karczmy zmieniał się przez kolejne lata, tak jak zmieniali się jego właściciele. Najstarsze fotografie z początków XX wieku ukazują go jeszcze z podcieniami i jaskółkami, za którymi kryły się pokoje dla gości zajazdu. W obejściu karczmy znajdowała się jeszcze stajnia dla 20 par koni, magazyny i obora dla bydła. Zabudowania wyposażone były także w dwudziestometrową studnię i lodownię z lodem.

Po II wojnie światowej budynek karczmy podobnie jak dwór w Jaszczurowej odebrano pierwotnym właścicielom. Zieloną przejęło PSS "Społem" z Wadowic. Zmieniono dach, likwidując jaskółki oraz zabudowano podcienie. Pozostawiono jednak w nim karczmę przemianowaną teraz na restaurację „Zielona". Przez wiele lat funkcjonowało tutaj kino „Leskowiec" oraz sklepy i świetlica gminna.

W 2010 roku budynek opuszczony przez „Społem" przestał być wykorzystywany. Wyniszczony, oddany w takim stanie prawowitym właścicielom, doczekał roku 2013 i niestety - swojego końca. (R.Kadela)

Tak było... (foto R.Kadela, archiwum)

Tak jest...

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

RODO

Sesja rady gminy

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Rodzina 500+

System Informacji Przestrzennej

Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami komunalnymi

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminny Zespół Administracyjny Szkół

Gminy Partnerskie

Projekty Granty

Sprawdź - jak załatwić sprawę

Dziennik ustaw

powiat live 2013

Witryna wiejska

Newsletter: