N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

GOKiC Mucharz - oferta

100 lat niepodległości

Kapliczki Gminy Mucharz

Jezioro Mucharskie

Moja Siatkowka

Klub Fotograficzny Okno

LKS Spartak Skawce

Wirtualny spacer wokół zbiornika Świnna Poręba

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
631
522
1153
34125
32946
4229680

Festiwal 4 Żywiołów w Mucharzu

Stowarzyszenie „Gościniec 4 żywiołów" chcąc podsumować i pokazać efekty współpracy wielu osób, organizacji  i samorządów z terenu LGD zorganizował I Festiwal „Gościńca 4 żywiołów", który odbył się 20 października 2012 r. w Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Mucharzu.

Festiwal otworzyła Prezes Stowarzyszenia p. Renata Bukowska, następnie głos zajął i przywitał zgromadzonych gości wójt Gminy Mucharz p. Wacław Wądolny. W pierwszej części festiwalu zaplanowane zostało rozstrzygnięcie konkursu „SMAKI żywiołów". Konkurs miał na celu wyłonienie najciekawszych produktów, potraw oraz usług lokalnych. Produkty oceniane były w trzech kategoriach. Na pięknie przystrojonych stołach ułożone zostały produkty konkursowe, wśród których znalazły się produkty kulinarne, wyroby rzemieślnicze i oferty z gospodarstw agroturystycznych.

Jury konkursowe zostało poproszone o ocenę produktów i wyłonienie I, II, i III miejsc w poszczególnych kategoriach. Następnie Prezes LGD zaprosiła przybyłych gości do oglądnięcia prezentacji zrealizowanych projektów, które za pośrednictwem LGD uzyskały dofinansowanie w ramach Osi 4 Leader „Wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju" PROW na lata 2007-2013. Pokazy zdjęć i prezentacje poszczególnych gmin  przeplatane były występami zespołów, które bezpośrednio skorzystały z dofinansowania LGD. Wystąpiły zespoły: „Kozinianie", „Mali Stronianie", Dziecięca Formacja Taneczna z Mucharza oraz Orkiestry Dęte z Łękawicy i Mucharza.

W przerwie uczestnicy festiwalu zaproszeni zostali do degustacji lokalnych przysmaków z terenu LGD. Na stołach znalazły się przeróżne przysmaki min. kapuśniak z KGW z Łękawicy, zupa chrzanówka, poleśniki z barszczem czerwonym, smalec i ciasteczka z KGW z Świnnej Poręby, chleb z KGW z Mucharza i z piekarni ze Stryszowa, sery i mleko od Konwentu Bonifratrów z Zebrzydowic, pyszne ciasta i paszteciki od Pań z gminy Stryszów i z gminy Kalwaria Zebrzydowska oraz wiele innych specjałów z naszego regionu. Jury konkursowe, któremu przewodniczył  p. Leszek Horwath oraz p. Joanna Piejko-Horwath po przeprowadzeniu oceny przedstawionych produktów wyłoniło najlepsze produkty konkursowe. Przewodniczący jury przyznał, iż z pozytywnym i sporym zaskoczeniem przyjęto bardzo wysoki poziom prezentacji konkursowych w kategorii wyrób – potrawa kulinarna. Jury namawiało wszystkich uczestników konkursu do zgłoszenia swoich produktów do przyszłorocznej edycji Małopolskiego Festiwalu  Smaku organizowanego przez Małopolski Urząd Marszałkowski.

Wyniki konkursu przedstawiały się następująco: w kategorii: Wyrób – potrawa kulinarna, produkt przetwórstwa domowego:

  • I miejsce – Konwent Bonifratrów z Zebrzydowic za kolekcję serów podpuszczkowych,
  • II miejsce – Stowarzyszenie „Na Bursztynowym Szlaku" Filomena Pająk za zupę grzybową,
  • III miejsce – Halina Szczurek z KGW z Świnnej Poręby za powidła śliwkowo – czekoladowe.

W ramach tej kategorii Jury konkursowe przyznało także wyróżnienia dla: Caffe Pensjonat za „Wiśniaka lanckorońskiego",  dla p. Wandy Wójcickiej za  zestaw olejów na zimno tłoczonych oraz dla p. Krystyny Prorok z Kozińca za sok z pigwy.

w kategorii: Wyrób – rękodzieło artystyczne, pamiątka z gminy wchodzącej w skład LGD „Gościniec 4 żywiołów":

  • I miejsce – KGW z Jastrzębi za zestaw dodatków do ubiorów kobiecych z motywem jarzębiny,
  • II miejsce – Magdalena Bartkowska ze Stronia za woreczek zapachowy,
  • III miejsce – Joanna Piotrowska z Zarzyc Wielkich za Anioły lniane i Anioły lawendowe.

W kategorii: Usługa – turystyczna, atrakcja z gospodarstwa agroturystycznego:

  • I miejsce – Gospodarstwo agroturystyczne Marii Fluder z Jaszczurowej,
  • II miejsce – Fundacja ICPPC ze Stryszowa,
  • III miejsce – Willa Tadeusz z Lanckorony.

O godzinie 18.00 odbył się cieszący się już dużą popularnością spektakl pt. „Tato, tato sprawa się rypła" przygotowany przez aktorów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Stryszowie z/s w Stroniu. W trakcie spektaklu wszystkie miejsca były zajęte. Aktorzy zostali obsypani gromkimi brawami. Wszystkim bardzo się podobało. Na koniec Prezes LGD w imieniu całego zarządu podziękowała wszystkim aktorom i wręczyła imienne  podziękowania za fantastyczny spektakl i zaangażowanie. W trakcie Festiwalu nie zapomniano także o najmłodszych - przeprowadzone zostały  warsztaty dla dzieci, które prowadziły Panie z GOKiC z Mucharza. Pan Szymon Łuczak z żoną Eweliną z „Baśniowej Krainy" w przebraniu klauna wymyślali wesołe zabawy dla dzieci, można było pomalować sobie twarz czy zrobić śmiesznego stworka z balonika. Przeprowadzony został także pokaz puszczania baniek mydlanych – radości na twarzach dzieci nie było końca.

Podczas imprezy można było oglądnąć wystawę  Klubu Fotograficznego „OKNO" z Mucharza, wystawę projektu Edukacyjno – Ekologicznego realizowanego przez Szkołę Podstawową z Mucharza pt. „Ziemia nasza pasieka" oraz wystawę zdjęć projektów zrealizowanych za pośrednictwem LGD. Swoje wyroby prezentował także sklepik Produktu Lokalnego z Mucharza i Galeria Produktu Lokalnego ze Stryszowa. Mamy nadzieję, że w trakcie trwania I Festiwalu „Gościńca 4 żywiołów" wszyscy dobrze się bawili w "żywiołowej atmosferze". Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy i gratulujemy ponieważ wszystkie produkty konkursowe były piękne i smaczne. Osobom zaangażowanym w przygotowanie Festiwalu serdecznie dziękujemy za pomoc i włożony trud, a w szczególności pracownikom GOKiC z Mucharza.

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

RODO

Sesja rady gminy

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Rodzina 500+

System Informacji Przestrzennej

Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami komunalnymi

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminny Zespół Administracyjny Szkół

Gminy Partnerskie

Projekty Granty

Sprawdź - jak załatwić sprawę

Dziennik ustaw

powiat live 2013

Witryna wiejska

Newsletter: