N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

GOKiC Mucharz - oferta

100 lat niepodległości

Kapliczki Gminy Mucharz

Jezioro Mucharskie

Moja Siatkowka

Klub Fotograficzny Okno

LKS Spartak Skawce

Wirtualny spacer wokół zbiornika Świnna Poręba

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
277
643
2103
35075
32946
4230630

Ziemia nasza pasieka

23 października 2012 r. odbyło się podsumowanie projektu „Ziemia nasza pasieka" realizowanego przez Gminę Mucharz ramach Programu Edukacji Ekologicznej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Zwieńczeniem projektu było ogłoszenie wyników konkursu rysunkowego dla dzieci na plakat o tematyce ekologicznej:

  • I miejsce w konkursie zdobyła praca Marcina Fortuny ze Szkoły Podstawowej w Mucharzu,
  • II miejsce w konkursie zdobyła praca Weroniki Zielińskiej ze Szkoły Podstawowej w Mucharzu,
  • III miejsce w konkursie zdobyła praca Zuzanny Fornal z Zespołu szkół w Jaszczurowej.

Celem projektu, który był skierowany do dzieci w wieku od 7 do 10 lat, było podniesienie  szeroko rozumianej świadomości ekologicznej. Należy podkreślić, iż atrakcyjnym i zachęcającym elementem projektu był jego motyw przewodni – pszczoły, które tworzą ciekawy bardzo bliski człowiekowi ekosystem. Niestety pszczoły bardzo boleśnie odczuwają skalę degradacji środowiska i jego zanieczyszczenia.

Poprzez szereg działań w ramach projektu, których pszczoła była nieodłącznym elementem, w dzieciach została  rozbudzona ciekawość tematem ekologii, a także została podkreślona potrzeba ochrony środowiska. W ramach projektu opracowano publikacje ekologiczną, dzieci były z wizytą w pasiece,  przeprowadzono warsztaty tematyczne, gry i zabawy pokazujące najmłodszym uczniom, że dbanie o środowisko nie jest zadaniem trudnym – można to robić każdego dnia, a przy okazji przysłużyć się przyjaciołom człowieka – pszczołom. Dzięki tym działaniom, dzieci otrzymały jasny komunikat, że pszczoły, które obecnie giną ze względu na złą postawę ekologiczną człowieka, są bardzo ważnym elementem całego ekosystemu.

Wybór grupy docelowej, obejmującej dzieci z klas 1-3, był podyktowany tym, że edukację i kształtowanie ekologicznej postawy młodego człowieka należy zaczynać od najwcześniejszych lat jego życia. Przyczyni się to, do ich wzrostu aktywności proekologicznej i wpojone im zostaną dobre nawyki na przyszłość. Wiedza zdobyta przez uczestników projektu zostanie przekazana również ich starszym kolegom, rodzeństwu, rodzicom, co sprawi, że z projektu pośrednio skorzysta szersza grupa osób – mieszkańców gminy, którzy także zauważą jak ważną rzeczą jest troska o region i cały ekosystem. (TC)

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

RODO

Sesja rady gminy

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Rodzina 500+

System Informacji Przestrzennej

Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami komunalnymi

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminny Zespół Administracyjny Szkół

Gminy Partnerskie

Projekty Granty

Sprawdź - jak załatwić sprawę

Dziennik ustaw

powiat live 2013

Witryna wiejska

Newsletter: